Graphilla.com :: Преглед на тема - Размисли относно "Типография 101"
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Размисли относно "Типография 101"
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Книга за жалби и оплаквания
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
RoT



Регистриран на: 02 Окт 2004
Мнения: 1360
Местожителство: София / Разлог

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 10:40 pm    Заглавие: Размисли относно "Типография 101" Отговорете с цитат

Интересно нещо ми се случи днес, посещавайки така уважавания от мен Нов Български Университет, което ме накара да се чудя аз ли съм изпаднал в някаква генерална голяма заблуда или има нещо нередно.

27 Май 2010 - един малко повече от необходимото слънчев ден. Моята "светла" личност решава, че точно днес е деня, в който ще отиде да си оправи бъкийте в НБУ за да може да си подаде молба за дипломиране. Няма да ви затормозявам с това, че системата им така всичко беше объркала, че в последните справки ми липсваха вече взети кредити, но това е една друга тема, която не е релевантна за тази история.

Виждам аз, че съм записал "Типография" преди известно време, когато пак се опитвах да оправя бъкийте от системата на университета. Лекцията е днес в 16:20. Естествено, типично за мен, влизам 10 минути по-късно, сядам и започвам да слушам за какво си говорят, с надеждата да свърши по-бързо за да говоря с преподавателя какво аджаба иска да му представя в края на семестъра и какво ще представлява изпита. Г-н Х (да го наречем) започва да диктува от някаква книжчица, като всички студенти старателно записват - "Особености на качеството на печатната продукция". Появява се лека нотка на учуденост в мен, но решавам, че ще е нещо отгоре отгоре по тази тема, че вече са последни лекций и трябва да се завърши някак си. Докато диктува, г-н Х от време на време мята по някой и друг въпрос са видове осветление, дължина на лъчи, плътност на цвета, денситометър. Личи си, че тези теми и подобни на тях са дискутирани през целото време на курса. Започват въпроси отностно използваните пигменти за достигане на желан цвят, топлъл печат, дълбок печат, офсет, щанци, лакове etc. В този момент аз започвам да си задавам въпроса "А бе аз в лекцията по Типография ли влезнах или пак нещо обърках ?" Установява се, че изпита ще бъде представяне на даден проект, изпечатан, като самото представяне ще бъде обяснение на това как сме го изпечатали - хартия, лакове, щанца, какъв печат т.н. Е аджаба, аз ли нещо страшно се обърках, или Типография и това, което се преподава там под това име са две мааааалко различни неща ? Че не беше ли типографията дял от графичния дизайн, третиращ уместната и естетически издържана употреба на различните шрифтове. Типографията взима под внимание индивидуалността на всеки шрифт, с неговото излъчване и свойството му да въздейства визуално, както и обективните му характеристики — разположение и размер на камшичетата, пространство между отделните символи, отстоянията и пропорциите между главни и малки букви и т.н. (wikipedia)

Най интересното дойде, когато след лекцията изчаках г-н Х (за да не остават грешни впечатления, г-на наистина беше начетен и разбираше от това за което говори, и то доста) и направихме един бърз разговор по въпросите, които бе задал. За довиждане, човекът най-спокойно каза "Ами да, с това се занимаваме ние по Типография". Това ме накара да се зачудя, тъй като на влизане в лекцията г-н Х каза че не ме е виждал, и имам ли идея какво е типография, на което му отговорих че съм сигурен че имам идея какво о е това нещо и с какво мезе върви.

Е аджаба, ако с това се занимават по Типография, какво ще се преподава в евентуален курс по "Предпечат и печат"? А самата типография къде се преподава - в курса по Цветознание ?
_________________
[19:44:08] Morgoth: mda, predupredil me e LoveHate, che ot tebe spasenie nema
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zka



Регистриран на: 05 Юли 2004
Мнения: 1173
Местожителство: Берлин

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 10:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз като я зимах типографията у НБУ си беше да се изчертаят няколко шрифта:) Не помня такива хави да е имало, ама той и оня преподавател беше на преклонна възраст, може са го сменили.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
RoT



Регистриран на: 02 Окт 2004
Мнения: 1360
Местожителство: София / Разлог

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 10:50 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

zka написа:
Аз като я зимах типографията у НБУ си беше да се изчертаят няколко шрифта:) Не помня такива хави да е имало, ама той и оня преподавател беше на преклонна възраст, може са го сменили.

То аз миналата година взимах "Шрифт", дето трябваше един Капиталис да изчетаеш и някакъв друг шрифтец, ама това е друг курс ;-)
_________________
[19:44:08] Morgoth: mda, predupredil me e LoveHate, che ot tebe spasenie nema
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zka



Регистриран на: 05 Юли 2004
Мнения: 1173
Местожителство: Берлин

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 10:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

съвсем възможно е да ги бъркам:)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
NOX



Регистриран на: 26 Фев 2003
Мнения: 2140

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 11:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ех...типографии, шрифтове... що си не избра от хубавите курсове:
ARH 503 Скъпоценните камъни или MSC 867 Сибирски шаманизъм
_________________
"... човек се влияе, а средностатистическия човек се влияе дори повече." wi-flip-ff
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
exile



Регистриран на: 24 Юли 2005
Мнения: 860
Местожителство: Plovdiv, Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 11:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Щом човек преживее шокът от фотография във втори курс при Предов мисля, че нервните връзки закърняват достатъчно за да преживееш идващото.

Дано да съм прав, защото ако нататък става по-зле някой ден към 45-тата минута от лекцията ще си прегриза крака.
_________________
http://exlbrs.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ValBo



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3426
Местожителство: София-Шумен

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 11:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Я дайте линк към тоз курс, че досега псувах сайта на НБУ
Да не се окаже литография, юе тогава ще ти изпратя няколко тома литература по въпроса;-)
_________________
Сънят е слаб заместител на кофеина
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
RoT



Регистриран на: 02 Окт 2004
Мнения: 1360
Местожителство: София / Разлог

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 11:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

exile написа:
Щом човек преживее шокът от фотография във втори курс при Предов мисля, че нервните връзки закърняват достатъчно за да преживееш идващото.

Дано да съм прав, защото ако нататък става по-зле някой ден към 45-тата минута от лекцията ще си прегриза крака.

ДинамиТ Предов (http://dinamirpredov.com - "Арт" секцията направо кърти стъклопакети и каси на врати) го "минах" и аз и да, определено става все по-зле и по-зле.
_________________
[19:44:08] Morgoth: mda, predupredil me e LoveHate, che ot tebe spasenie nema
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Bio



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 5263

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 11:22 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

SCF 1204 Периодика в профилактиката на Кантошпиндел-Мелтов в процеса на обективно конструиране.

Това искам да запиша
_________________
нямам кво да напиша тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RoT



Регистриран на: 02 Окт 2004
Мнения: 1360
Местожителство: София / Разлог

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 11:24 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ValBo написа:
Я дайте линк към тоз курс, че досега псувах сайта на НБУ
Да не се окаже литография, юе тогава ще ти изпратя няколко тома литература по въпроса;-)

http://vasko.nbu.bg/nbunew2009/single_Course_Info.asp?P_ID=826&KID=19703&K_Name=%D2%E8%EF%EE%E3%F0%E0%F4%E8%FF&P_Sign=CASB824

Казвам ти ТИПОграфия си беше, човека си ме пита дали имам идея какво е това ТИПОграфия....
_________________
[19:44:08] Morgoth: mda, predupredil me e LoveHate, che ot tebe spasenie nema
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Juana



Регистриран на: 20 Мар 2003
Мнения: 1052
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 11:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако става въпрос за един голям брадат чичо, този човек ми беше дооооста досаден... А диктовките от учебника по Полиграфия за техникума бяха особено безсмислени - можеше просто да каже да си купим съответния учебник.

За мен най-големият шок беше курсът "Класически анимационни техники", в който се изучаваше анимиране на Флаш посредством Екшънскрипт. Опул, опул!
_________________
... Днес изпитах мноо лошото чувсту докато заклиучвах вратата имах лошото чувству че зад мен има роуг в стелт...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
exile



Регистриран на: 24 Юли 2005
Мнения: 860
Местожителство: Plovdiv, Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 11:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

RoT написа:

ДинамиТ Предов (http://dinamirpredov.com - "Арт" секцията направо кърти стъклопакети и каси на врати) го "минах" и аз и да, определено става все по-зле и по-зле.


Ебаси, аз още втората година се принудих във втория семестър досега да съм влязъл в 1 (една) лекция за да си запазя менталното здраве (доколкото го има) и да чакам спокойно изпити и малко разправии в името на един по-добър живот, щом напред става по-зле просто да си внасям таксата и да си ходя края на юни да си правя тестовете и да чертая букви? Въпросът е риторичен де.
_________________
http://exlbrs.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
SNUFF



Регистриран на: 22 Май 2007
Мнения: 525
Местожителство: Munich

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 11:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

добре де, след като е всеизвесно за какво ниво иде реч, защо въобще им пълните гушите на тия юнаци?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ValBo



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3426
Местожителство: София-Шумен

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 11:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре де, не е ли по добре да ги дадете парите на куп и да си я вземете тази диплома
Сега хем си губите времето, хем нищо не научавате
_________________
Сънят е слаб заместител на кофеина
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
exile



Регистриран на: 24 Юли 2005
Мнения: 860
Местожителство: Plovdiv, Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 11:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ми има едни добри чичковци в една приказна земя далеч назапад, които правят обучения и магистратури и искат да имаш някоя друга хартийка в съответната сфера.

Пък и си е разтеглена във времето инвестиция в CV-то за след 10 години.
В крайна сметка ако просто си бъхтил 10 години и нямаш хартийка > бъхтил 10 години и имаш хартийка, въпреки еднаквите крайни резултати на продукцията... :) Всеки си избира пътя де, на вечния фрийленсър и самонает работник няма причина да му дреме.

Кофти е тая самодейност.
_________________
http://exlbrs.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Zing



Регистриран на: 13 Дек 2002
Мнения: 3932

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 11:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

SNUFF написа:
добре де, след като е всеизвесно за какво ниво иде реч, защо въобще им пълните гушите на тия юнаци?


и аз съм питал мнол пъти, но никой не си признава :)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
exile



Регистриран на: 24 Юли 2005
Мнения: 860
Местожителство: Plovdiv, Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 11:50 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Никой не ми е предложил диплома за пари на куп :D

Пък и 3-4 пъти годишно да си занесеш задника не е особено разсейване.
_________________
http://exlbrs.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
SNUFF



Регистриран на: 22 Май 2007
Мнения: 525
Местожителство: Munich

МнениеПуснато на: Чет Май 27, 2010 11:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

След време ще излезе, че в НБУ са учили всички дизайнери в БГ... леле мале. Гледай ти шоу после...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RoT



Регистриран на: 02 Окт 2004
Мнения: 1360
Местожителство: София / Разлог

МнениеПуснато на: Пет Май 28, 2010 12:26 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Как е било обяснено в началото:

"Типография всъщност представлява самия печат, защото първите печатани неща са букви и за това още се ползва на английски типография за шрифтовете, но по принцип предмета е за печат и технология на печата и няма нищо общо с това, което ние знаем за типография"

Ъмммм.... ъъъ... що си мисля, че 99% от хората, които са чували изобщо за типография, не мислят че това е технология на печата.. или бъркам ? Да не би да е някакъв стар термин от време оно (с танова нещо вече съм се сблъсквал с една професорка трета младост, обаче не помня за какво определение спорехме) ?
_________________
[19:44:08] Morgoth: mda, predupredil me e LoveHate, che ot tebe spasenie nema
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zka



Регистриран на: 05 Юли 2004
Мнения: 1173
Местожителство: Берлин

МнениеПуснато на: Пет Май 28, 2010 12:38 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Валбо, аз чакам ги събера, да ида да им дам и да ми дадат златния етикет дизайнер си го лепнем на бюрото... Зиро ефект от този университет, според мен лично.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Книга за жалби и оплаквания Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov