Graphilla.com :: Преглед на тема - Фотография - трикове и съвети
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Фотография - трикове и съвети

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Новини, интервюта и уроци
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
BSC System



Регистриран на: 08 Сеп 2004
Мнения: 725
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 09, 2013 4:43 pm    Заглавие: Фотография - трикове и съвети Отговорете с цитат

Нямам права за фото форума.

От съвсем скоро се занимавам с любителска фотография и ми се искаше да има тема в която да си задавам тъпите въпроси. Ако е проблем, нека се заключи.

---------------------------------------------------------

Въпроса, който силно ме вълнува в момента е с какъв обектив може да се постигне най-малко фокусно разтояние или най-силно разфокусиран фон в комбинация с най-добър детайл на преден план.

Не успях да намеря точния отговор и колебанията ми са следните обективи:

- нормален/твърд (50мм)
- широкоъгълен
- телеобектив

Останах с впечатлението, че 50мм е най-подходящ за този ефект. В момента разполагам с 18-55мм и е далеч от ефекта който търся, дори в режим CA, където може да се зададе по-малка дълбочина на фокуса.

Благодаря
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
BSC System



Регистриран на: 08 Сеп 2004
Мнения: 725
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 09, 2013 4:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Това е възможно най-добре 'размазания' фон, който успях да направя и то защото фона е доста далеч от предния план.

http://cvetelinnikolov.com/www/photos/portrait/IMG_0945.jpg
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
cutepoison



Регистриран на: 04 Окт 2006
Мнения: 548
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 09, 2013 5:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Моето мнение не е експертн,о но все пак-при по-ниско число на блендата ще имаш и по-плитък ДоФ.

Аз лично най-лесно "размазвам" като съм максимално близо до обетка, а с обектива зуумвам максимално напред...говорят за 55 примерно, с повече милиметри обектив смятам че е дори по-лесно да размажеш повече.
_________________
http://www.redvertex.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
BSC System



Регистриран на: 08 Сеп 2004
Мнения: 725
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 09, 2013 5:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако е така, значи трябва да се ориентирам към телеобектив за по-разфокусирани фонове. Явно недостатъка им е само в това, че променят преспективата, което, ако се науча да контролирам ще е + защото ще имам 1 обектив за 2 цели
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Sami



Регистриран на: 08 Мар 2003
Мнения: 1190

МнениеПуснато на: Чет Май 09, 2013 5:53 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

калкулатор
изобщо много материали има. Търсиш DOF.
_________________
печат на книги
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
BSC System



Регистриран на: 08 Сеп 2004
Мнения: 725
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Май 17, 2013 5:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

За любителите и протокола...

След направените тестове с няколко обектива.. най-добро 'мазане' на фона се получава с трърдите обективи (50мм и 85мм), само тях тествах.

Снимах с 50мм твърд на ф1/4 и със същия, но 85мм.

Ще пусна снимки, но ми се струва, че обектива 85мм се справя една идея по-добре в 'мазането'.

Китовия обектив ми се струва, че е за отразяване на събитията само..
----------------

Ако някой като мен се колебае на какъв обектив да се хвърли за да получи толкова силно разфокусиран фон, съвета ми е да се вземе ниския клас 50мм или 85мм, ф1/8.

Цената му е м/у 200/300лв нов, а разликата в качеството не е толкова съществена за аматьори като мен и 600лв разлика, сравнено с 50мм ф1/4
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
cutepoison



Регистриран на: 04 Окт 2006
Мнения: 548
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Май 17, 2013 6:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз от скоро щракам с твърд 50мм на 1.4, сигурно е същия за който говориш, но моя е с ръчен фокус и на 1.4 с тоя плитък ДоФ си е малко зор понякога.

+1 за въпросния обектив.
_________________
http://www.redvertex.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
BSC System



Регистриран на: 08 Сеп 2004
Мнения: 725
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Май 28, 2013 11:35 am    Заглавие: Отговорете с цитат

@cutepoison, а имаш ли предпочитания за обектив при пейзажната фотография? Взех телеобектив 90-300мм и се приготвих да снимам Витоша, а се оказа, че мога да снимам най-добре Гърция :D

Видимата област беше много стеснена и си мисля, че много проф. фотографи снимат със широкоъгълни обективи пейзажите?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
BSC System



Регистриран на: 08 Сеп 2004
Мнения: 725
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Май 29, 2013 8:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

90-300mm
Снимам с телеобектив и се чудя защо праща толкова далеч :D, след малко повече четене разбрах, че пейзажи се снимат с широкоъгълни

Тази снимка е с телеобектива вр. Камен Дел

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
georgi stoyanov



Регистриран на: 16 Май 2009
Мнения: 173
Местожителство: Plovdiv

МнениеПуснато на: Сря Май 29, 2013 10:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
BSC System



Регистриран на: 08 Сеп 2004
Мнения: 725
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Май 31, 2013 10:43 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Супер, почетох в гугъл и сега ще прибавим Сигма 10-20 за пейзажи в чантата... дано съм почел добре, че са по 1к
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Новини, интервюта и уроци Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov