Graphilla.com :: Преглед на тема - Декадент
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Декадент

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Лого, бранд и шрифт дизайн
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
georgi stoyanov



Регистриран на: 16 Май 2009
Мнения: 173
Местожителство: Plovdiv

МнениеПуснато на: Вто Май 28, 2013 3:47 pm    Заглавие: Декадент Отговорете с цитат

За една от курсовите ми задачи за която трябваше да разработq шрифт на базата на Антиква. Цифрите са зле, а има и други проблеми, но след като ми отлежи в главата ще го доработвам. Очаквам и вашите коментари.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Alexandrov



Регистриран на: 10 Юни 2012
Мнения: 18
Местожителство: България

МнениеПуснато на: Чет Юни 06, 2013 1:49 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Фонът е леко разсейващ за целта на конферанса :) Иначе е много хубаво.
Но сериозно - първото ми впечатление е разлика в натежаване или олекване на някои букви спрямо останалите. А, Л, в, г, л.
На втори поглед - при М и м, според мен, наклонените и вертикалните греди се свързват прекалено високо. Или може би наклонените искат една идея още накланяне.
Не знам... ...абсолютно субективен съм.
-----------
Погледнах трети път :)
Камшичетата на ц и щ - малко надолу за да освободят въздух? И за всички останали букви с камшичета - да са съотносими?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
simov



Регистриран на: 24 Авг 2006
Мнения: 717
Местожителство: Bankia

МнениеПуснато на: Чет Юни 06, 2013 2:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

В България има ли институция, която да се занимава с обучение по шрифт дизайн, типография? Или това е някъде извън Бг?
_________________
fontfabric.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Alexandrov



Регистриран на: 10 Юни 2012
Мнения: 18
Местожителство: България

МнениеПуснато на: Чет Юни 06, 2013 5:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, наистина, за къде е тази курсова работа?

Типографията се учи с приоритет в специалностите "Плакат" в НХА и във Великотърновския университет. Също и "Книга и печатна графика".
Отделно има и магистърски програми след бакалавър.
Всъщност в някои други специалности също присъства, но не като основна дисциплина.
Лично имам впечатления, че в сливенската худ. гимназия също имат страхотна школа по шрифт, нищо, че е средно училище.
Чудел съм се къде отиват всички тези хора, след като завършат?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
georgi stoyanov



Регистриран на: 16 Май 2009
Мнения: 173
Местожителство: Plovdiv

МнениеПуснато на: Пон Юни 17, 2013 11:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Опаа не съм видял, че темата ми има развитие. Ми вече съм 2-ри курс специалност "Графичен дизайн и фотография" в АМТИИ Пловдив. Като цяло не мога да се похваля, но и не мога да се оплача особено от шрифта. Преподава ми доц. Васил Николов, като всичко се изяснява съвсем подробно, чертае се буква по буква. Започнахме с Капиталис, Гротеск малки големи и стигнахме до авторски шрифт на базата на Антиква. Като от време на време разнообразявахме с калиграфия... унициалис, енглиш хенд, канчелареска. Единствено не съм доволен от това, че в учебния план не е застъпен Fontlab или друг подобен фонт едитор, но и в другите вуз-ове не съм чул да се изучава де...може и да греша. Та такива работи :)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
simov



Регистриран на: 24 Авг 2006
Мнения: 717
Местожителство: Bankia

МнениеПуснато на: Вто Юни 18, 2013 9:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Тлъстата антиква си е доста сериозна хапка, да не кажа висш пилотаж в шрифта. Аз не съм запознат със учебния ви процес, но от няколкото неща които ми нахвърля мога да заключа, че има доста неща които липсват.
Преди да се захване каквато и да е буква, се започва с много разнообразни задачки и работилнички, които имат за цел да вкарат умения като - баланс на бяло/черно, композиране, пропорциониране, чувство за ритъм,
унифициране на стила и т. нат.. и т. нат..После се минава едно сериозно ръкописане за да се влезе под кожата на конкретната азбука, да се опознае правилно архитектурата на знака и т. нат.
Това си иска съответната посветеност, време, труд...
Примери в интернационален мащаб много - но за кратък пример мога да дам школата на Тагир Сафаев - http://goo.gl/5aBlc
Аз лично не съм минавал подобна школовка и затова ми беше интересно.
Моите уважения към преподавателя, не поставям под съмнение професионалността или компетентността му - ни най-малко.
Просто съм на мнение, че би трябвало да има по-завършена и систематизирана методология на учебния процес..

Надявам се ме разбра защо не може да се даде пълна и адекватна оценка на работата ти в момента. Постарал си се и си работил здраво.. моите поздравления за което. Имаш доста попадения в целта и ще е интересно да се види in use..

Поздрави!
_________________
fontfabric.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
P E T R O V
mnmlst


Регистриран на: 02 Дек 2002
Мнения: 9090
Местожителство: Earth

МнениеПуснато на: Чет Юни 20, 2013 2:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Васко Николов е много ерудиран и е един от малкото хора които познавам лично и е много добър в областа в която преподава. Бих записал курс при него защото е капацитет от който може да се научи много.

Предай му много поздрави от Асенчо... познаваме се от Импрес ;) Той ще се сети. За което предварително ти благодаря.

По шрифта няма да коментирам, колегата Симов се е изказал повече от достатъчно.
_________________
asenpetrov.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
georgi stoyanov



Регистриран на: 16 Май 2009
Мнения: 173
Местожителство: Plovdiv

МнениеПуснато на: Пет Юни 21, 2013 1:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за съветите. Радвам се, че точно вие се включихте. Определено имаме дупки в учебния план, такава ни е и специалност да знаем от всичко по малко. Ще трябва сами да надграждаме в посоката, в която тръгнем. Обезателно ще го поздравя от твое име ;)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Лого, бранд и шрифт дизайн Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov