RG®
Регистриран на: 07 Дек 2002 Мнения: 5656
|
Пуснато на: Вто Юли 06, 2004 6:59 pm Заглавие: Color by V-ray |
|
|
Color by V-ray
Български софтуерни продукти се опитват да пробият в развлекателната индустрия
Николай МИХАЙЛОВ
Когато за първи път седнах пред компютър, целта ми беше да разбера как мога да спася японска принцеса от злия шогун, който я беше затворил в подземие. Компютърът беше „Правец“ 8, а играта - „Каратека“. По това време всички бяха луди по филмите на Брус Лий, както и тези, в които имаше кунг-фу, нинджи, самураи и всякакви подобни. В Холивуд все още никой не се беше усетил да покани някой от майсторите на бойни изкуства за участие или за хореографията на боевете...
В наши дни обаче всичко това доста се промени. Трудно можеш да се сетиш за екшън, където в надписите не присъстват поне няколко азиатски имена. Промениха се и игрите. Тяхното създаване вече се съпоставя по сложност и инвестиции със снимането на игрален филм. В близко бъдеще това даже може да се промени в посока на още по-големи бюджети и екипи, които са ангажирани с изработката на игрите.
Нека илюстрирам всичко това с един конкретен пример. За създаването само на въвеждащата анимация на една подобна игра 280 души са работили интензивно в период от една година. Още в началото създателите имат амбицията да сътворят найстрахотната и яка анимация в историята на развлекателния софтуер, правена някога. Играта се казва Onimusha 3: Demon Siege на Capcom и засега е само за конзолната платформа Playstation 2. В нея като компютърен виртуален герой присъства и самият Жан Рено. Освен него участие записват няколко много известни азиатски актьори, хореографът на бойни сцени Дони Чен (работил по „Блейд 2“ и „Герой“) и най-добрият експерт по визуални ефекти в Япония - Такаши Ямазаки (Juvenille, Retuerner).
Участват и няколко българи...
Българи ли? Чували сме подобни истории - за това как някой, когато излезе навън, започва да взима много пари и да прави чудеса. Е, да, но в случая всички участници от наша страна живеят, работят и творят в България. И нямат намерение в близко бъдеще да сменят родината.
Какво толкова са направили нашите хора и кои всъщност са те? Всички са програмисти и, както можете да се досетите, са написали няколко софтуера. Тези програми си имат даже имена: Phoenix, Shag: Hair и Vray.
Те са толкова добри, че японците, натоварени с изработкана на Onimusha 3, ги избират без колебание още в самото начало на продукцията преди близо две години.
И трите програми работят като допълнения към пакета за анимация 3D Stu dio Max (най-използваният в гейм индустрията), разширявайки неговите възможности. Phoenix може да пресъздава реалистичен огън, а Shag: Hair моделира косите на героите. И двете програми са се доказали в продукцията на някои от най-хитовите игри и студия (като Blizzard и Disney).
Най-важната от трите програми обаче без съмнение е V-ray и нейната функция е да създава крайния компютърен кадър (или квадрат, 1/25 от секундата). Тя e избрана от японците, след като те тестват всички възможни подобни програми и просто установяват, че няма по-добра от нея. Именно V-ray в момента е най-новата мода в света на компютърната графика. Използвана е от дизайнери, аниматори, архитекти и илюстратори по целия свят. Благодарение на нейните качества и възможности са спечелени вече много награди по фестивали и конкурси.
Какво всъщност върши V-ray
и какво я прави толкова различна и добра, че да стане избор на толкова много хора? Ако напиша няколко от техническите характеристики, с които се слави, със сигурност ще ви се завърти главата и е много вероятно да не ги разберете. Затова просто ще кажа, че тя максимално бързо и лесно може да помогне на един специалист да пресъздаде фотореалистично в компютъра светлина, блясък, фокус и без фокус.
Тя не е толкова новаторска или уникална, колкото лесна, практична и сигурна в това, което извършва. А и най-важното бърза. Защото в света на продукцията на кино и анимация едно от най-важните неща е производителността. Когато хонорарите и бюджетите летят до небето, за всеки продуцент времето се превръща в найважния фактор.
Всеки режисьор на визуални ефекти, от друга страна, иска да вижда крайния вид на работата по-бързо и в максимално добро качество.
В момента V-ray е тясно свързана с 3D Studio Max, явявайки се допълнителна програма, която работи с него. Комбинацията 3ds max/V-ray се използва и в двете най-известни български фирми, разработващи игри: „Хемимонт“ и „Блексий студиос“. Освен това пакетът постепенно се превръща в средство номер едно за създаване на архитектурни компютърни модели и визуализации. Примери за това можете да видите в изложбата „Архив 2004“ (http://clubvias.bg-id.com/exhibit.html).
За съжаление позициите на 3ds max в киноиндустрията са лоши и поради това е много трудно и за V-ray да пробие в нея. Именно поради тази причина сънародниците ни искат скоро да издадат независима версия, която да може лесно да се свързва и с други анимационни пакети. Този, в който се целят, се нарича Maya (Мая) и само ще кажа, че с него работят аниматорите на „Властелинът на пръстените“, Pixar и Industrial Light & Magic.
Ако сте гледали някога финалните надписи на филм, може да сте забелязали, че там някъде пише нещо от сорта на
Color by Technicolor
Technicolor e марка филмова целулоидна лента, която по специфичен начин задържа цветовете, пропуснати през обектива на кинокамерата. Ако сте гледали някой от филмите на Пиксар, може би сте обърнали внимание, че там пише нещо по-различно - Color by Renderman. Това е програмата, която студиото разработва от средата на 80-те, за да прави това, което сега вече може да прави и V-ray. За почти 20 години в разработката на Renderman досега са вкарани няколкостотин милиона долара и участвали и стотици програмисти. V-ray още няма и три годинки и го бие по редица показатели: технология, цена и най-важното - производителност. И е правена от само двама българи, живеещи и работещи тук, сега...
Capital Light, 3-9 юли, 2004
_______
Извинявайте, ако е пускана вече!
Губят ми се теми...
:-) |
|