Graphilla.com :: Преглед на тема - VRay - manual-ни грижи : )
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

VRay - manual-ни грижи : )
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Graphilla.com Форуми -> 3D | Compositing
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
vladisss



Регистриран на: 29 Ное 2002
Мнения: 74

МнениеПуснато на: Пет Окт 29, 2004 11:17 am    Заглавие: VRay - manual-ни грижи : ) Отговорете с цитат

Понеже в няколко теми вече е станало дума..

Аз искам да си купя легален Vray.. Искам обаче да знам дали с него човек получава някакъв читав учебник, щото имам чувството, че ще си бъде пак с наааай - стария help- VRay10_manual.zip - всеки го е виждал - един доста негодно написан хелп ...
Не ви ли е направило впечатление, че всъщност единственния начин да разучиш Vray е да мааш кат глух петел по бутоните, без да зацепваш физичния смисъл на 80% от нещата и да разчиташ на "готварските рецепти" , които можеш да откриеш в малкото уроци от фенове-ентусиасти или да преписваш стойностите на неразбираеми за теб полета от размазани видеоуроци..
Респектиран съм от възможностите на Vrey, но ще открия смисъл да си го купя, когато към него бъде приложена читава литература, в която е обяснен смисъла на всеки един бутон.. а дотогава разбира се няма да ползвам пиратската версия с мърлявия VRay10_manual.zip .. : )
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
spacer
bad ass panda


Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 2193
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Окт 29, 2004 11:45 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ми аз си мисля, че ако човек схване някои принципи, ще има много по малко проблеми с конкретен бутон в даден рендер. Не са чак толкова необясними нещата.


БТВ, ей тва може да се окаже полезно за етб:

http://vray.info/


Иначе, поздравления за инициативата за закупуването. Похвално наистина.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladisss



Регистриран на: 29 Ное 2002
Мнения: 74

МнениеПуснато на: Пет Окт 29, 2004 12:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

spacer написа:
Ми аз си мисля, че ако човек схване някои принципи, ще има много по малко проблеми с конкретен бутон в даден рендер. Не са чак толкова необясними нещата.
Иначе, поздравления за инициативата за закупуването. Похвално наистина.


Мерси Spacer : ) Ама аз може би не съм си формулирал добре въпроса.. и той е към хората, които ползват легален Vray: ..

Получихте ли с ЛЕГАЛНИЯ Vray литература за неговото използване , различна от калпавия хелп от най-старата версия ???

Не знам дали ви е направило впечатление, ама това не е софтуер, който се учи лесно по метода на пробите и грешките.. и всеки експеримент струва доста време..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladisss



Регистриран на: 29 Ное 2002
Мнения: 74

МнениеПуснато на: Пет Окт 29, 2004 12:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

само да добавя, че с този постинг по никакъв начин не искам да обезценявам труда на themagician, но си мисля, че ChaosGroup обезценява труда му, предлагайки софтуер с крайно ограничено описание..
Искренно се надявам скоро да разбера, че лицензираната версия се предлага с пълно описание, за да бъда достатъчно мотивиран да дам 800$ за нея.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
themagician



Регистриран на: 14 Апр 2003
Мнения: 793
Местожителство: Sofeto

МнениеПуснато на: Пет Окт 29, 2004 1:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ne, prosto sistemata, po koiato se raboti e druga i ako stanesh edin legal user shte razberesh.

Inache eto ti neshto ponovo
http://www.spot3d.com/vray/help/VRayHelp150beta

Samo che imaj prev vid che 1.09.xx versiite sa na poveceh ot godina, a tova e help za poslednite builds.
_________________
http://themagicianbg.wordpress.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
themagician



Регистриран на: 14 Апр 2003
Мнения: 793
Местожителство: Sofeto

МнениеПуснато на: Пет Окт 29, 2004 1:59 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

propusnah, cenata v BG ne e 800.
_________________
http://themagicianbg.wordpress.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Coldblooded



Регистриран на: 15 Дек 2002
Мнения: 1401
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Окт 29, 2004 3:40 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

themagician написа:
propusnah, cenata v BG ne e 800.

я! а колко е ако не е тайна...или къде може да се види?
_________________
зомбииии!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
themagician



Регистриран на: 14 Апр 2003
Мнения: 793
Местожителство: Sofeto

МнениеПуснато на: Пет Окт 29, 2004 3:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ne moje. samo pri lichen contact.
_________________
http://themagicianbg.wordpress.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Coldblooded



Регистриран на: 15 Дек 2002
Мнения: 1401
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Окт 29, 2004 4:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ок - извинявам се за въпроса тогава :)
_________________
зомбииии!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
themagician



Регистриран на: 14 Апр 2003
Мнения: 793
Местожителство: Sofeto

МнениеПуснато на: Пет Окт 29, 2004 4:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ako shte se diskutirat technical features vazmojnosti i t.n. - tuk e miastoto.

lichnoto mi mnenie e che temi kato ceni i t.n. ne im e miastoto tuk.

Ako niakoj go e valnuvalo voobshte ili sega go valnuva - ima si email za contacts i t.n.
_________________
http://themagicianbg.wordpress.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladisss



Регистриран на: 29 Ное 2002
Мнения: 74

МнениеПуснато на: Пет Окт 29, 2004 6:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

themagician написа:
Ne, prosto sistemata, po koiato se raboti e druga i ako stanesh edin legal user shte razberesh.


Това означава ли, че преди да стана "легал юзер" не мога да знам какви са предимствата да бъда "легал юзер" ?
не се заяждам - питам с целия си респект към труда ти.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Joro*



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 446

МнениеПуснато на: Пет Окт 29, 2004 8:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

na men podoben wypros mi zwuchi kato "mnogo te uwajawam, no bi li mi posochil njakakwi prichini da ne te okrada?"
_________________
Judge Optimized for Repair and Observation
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LMNT



Регистриран на: 09 Ное 2002
Мнения: 321

МнениеПуснато на: Пет Окт 29, 2004 9:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Това означава ли, че преди да стана "легал юзер" не мога да знам какви са предимствата да бъда "легал юзер" ?


Mda, eto tuka si gi pishe>>>
http://www.spot3d.com/vray/help/VRayHelp150beta/license.htm[/quote]
_________________
На экзаменах в разведшколу абитуриент Петр Семенов не ответил ни на один вопрос, в результате чего был принят сразу на второй курс
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladisss



Регистриран на: 29 Ное 2002
Мнения: 74

МнениеПуснато на: Съб Окт 30, 2004 10:16 am    Заглавие: ... Отговорете с цитат

Joro* написа:
na men podoben wypros mi zwuchi kato "mnogo te uwajawam, no bi li mi posochil njakakwi prichini da ne te okrada?"


Разчитах на това, че тук всички сме хора на честта, които никога не ползват пиратски софтуер и повдигнатите въпроси няма да смутят никого.

Нека да обобщя и доизясня въпроса си, за да не стават грешки:
От интелигентни хора, които за жалост са пропаднали и ползват пиратски софтуер, (за което, разбира се ще гният в ада) разбрах, че документацията на обсъждания софтуер е оскъдна. Много исках да разбера какво в повече от тях ще получа, за да преценя дали ВЪОБЩЕ да ползвам този софтуер, а не дали да го ползвам нелегално (тръпки ме побиват само като си го помисля )..

Смятам, че отговора на този въпрос ще бъде от особенна полза и за други колеги, които се чудят дали да придобият собственност над една програма, за която са чували и виждали чудеса, и да не изпадат в греховни размисли, относно нелегалното (и неморално) експериментиране с нея..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladisss



Регистриран на: 29 Ное 2002
Мнения: 74

МнениеПуснато на: Съб Окт 30, 2004 10:56 am    Заглавие: ?? Отговорете с цитат

И един последен въпрос:

Има ли някой, който да е научил нещо (например) за VRayMtlWrapper от приложената към софтуера документация ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
themagician



Регистриран на: 14 Апр 2003
Мнения: 793
Местожителство: Sofeto

МнениеПуснато на: Съб Окт 30, 2004 11:00 am    Заглавие: Re: ... Отговорете с цитат

vladisss написа:
Joro* написа:
na men podoben wypros mi zwuchi kato "mnogo te uwajawam, no bi li mi posochil njakakwi prichini da ne te okrada?"


Разчитах на това, че тук всички сме хора на честта, които никога не ползват пиратски софтуер и повдигнатите въпроси няма да смутят никого.

Нека да обобщя и доизясня въпроса си, за да не стават грешки:
От интелигентни хора, които за жалост са пропаднали и ползват пиратски софтуер, (за което, разбира се ще гният в ада) разбрах, че документацията на обсъждания софтуер е оскъдна. Много исках да разбера какво в повече от тях ще получа, за да преценя дали ВЪОБЩЕ да ползвам този софтуер, а не дали да го ползвам нелегално (тръпки ме побиват само като си го помисля )..

Смятам, че отговора на този въпрос ще бъде от особенна полза и за други колеги, които се чудят дали да придобият собственност над една програма, за която са чували и виждали чудеса, и да не изпадат в греховни размисли, относно нелегалното (и неморално) експериментиране с нея..


Пичос, обърнахме го топика с краката нагоре.

Моето скромно мнение е че доста драматизираш. Това лично мое мнение. Не мисля, че мястото на дискусия тип "пирати" и е мястото тук. Аз лично мога да говоря над 24 васа по тази тема - може на бира някой път... Сега по отношение на хелпа...

Софта напоселдак става все по-интелигентен и по-автоматизиран. Сериозно се инвестира в "интелигентен" софт дето сам да се оправя. И преди да сте ми извадили очите за това изказване само ще кажа - направете сравнение на инсталция на софт по DOS5.x и WinXP да речем. Колко требеше да разбира човек тогава за да си подкара Бластера под DOS5 и колко требе да разбира сега? Разликата е меко казано очевидна. Но факта че софта е станал мега поинтелигентен не значи че е станал полесен за писане - ма тва друга тема...

Хората са свикнали, че софта требе се оправя сам. Сам да се инсталира, сам да гледа кво се праи и т.н. От тук идва и концепцията за един велик бутон наречен "MAKE GOOD RENDER".

Уви - не става...

Напоследък доста софт се изписа за рендеринг. Кой добър - кой не до там. Много нови технологии много иноваторски решения и т.н. - бясна конкуренция. Смея да твърдя, че нито една друга сфера от 3Дто не е дръпнала напоследък, така както рендеринга. В технологично отношение.

Това, което хората искат е разбира се да влязат вчас максимално бързо. Обаче... пропускат малката подробност, че за да светнат една глупава сцена или не до там глупава - те трябва да разбират от: светлина, отражения, моделинг, текстуриране, филтриране, хардуер (ебаси що ми гърми тъпия рендер като съм му пуснал само 8ГБ текстури с 90,000,000 полигона??), и всички арт чалъми кат композе и т.н. След което идват отделните технологии на отделните инструменти.

Това, което всеки иска е да хване комбинация между парен чук и фреза и ние да му кажем как да направи найвеликата скулптура на света. ТЗ. Това, което ние можем де му помогнем е да му кажем как да го държи. От там наттъка - всеки се оправя сам.

Мале колко изписах а още не съм стигнал до целта...

Така. Това, което ние предлагаме е хелп, в който има описани всички бутони. И няколко елементарни тутс. От там нататъка всеки се учи сам. Не мисля, че е наша задача да учим хората що е свтелина и защо като се отрази червена сетлина в синя сетна - става едно голямо черно нищо. Защото по тази логика трябва да научим хората и как да си правят моделите с помалко полис за да се рендят побързо, как да си правя текстурите така че след филтеринг да приличат на нещо и т.н. - нещо, което определено не ни е задача.

Това, кото предлагаме е перфектен съппорт на форум, който е пълен с информяция и хора, които са готови да помогнат по всяко време със съвети и т.н. Имайте предвид, че хората ИЗВАДИЛИ 800 долара НЯМА да ви помогнат ако ви надъшат, че сте нелегални. ОК ?? Ние самите даваме достатачно кадърен и ясен съппорт. Но ВСЕКИ отделен случай е уникален с нещо. Малко са унивесалните отговори. Те са просто основната теория. От там нататъка - яко практика му е майката.

Да - рендеринга ОТНЕМА ВРЕМЕ. МНОГО ВРЕМЕ. Да се научиш да се сетваш осветлението и т.н. - ОТНЕМА ВРЕМЕ. Да - бавно. Но защо смятатне, че светването на една сцена за джуси лукс е нещо просто?? По-просто от добър моделинг или текстуриране????? И защо смятате, че за моделинг някои са отвсвирили 2-3 години да почнат да се справят добре, а за рендеринга всеки може да го праи на GSMа си в свободното време?????

Някой може ли да ми мокаже универсален туториал за моделиране на глава? Смях в залата... Всички туториали опират до - основната теория. Но никой няма да ви налее в главата акъла как всеки път да правите тва дето искате. Всеки се блъска сам докрай.

Така и с рендеинга.

Това, което прекрасно осъзнаваме, че Е проблем - наистина ни липсват туториали. ХЕЛПа сам по себе си е ок. Признават липсват туториали. Това е болна тема тука и ако някой от ВАС - майсторите - е готов да помогне - аз съм отворен към идеи и предложения.

Това, което може би би успокоило някои хора, е че взехме човек, който започва да се заминава изключително и само със съппорт и хелп и туториалс и т.н. Това не изключва ВАС като хора, които биха могли да дадат едно рамо.

Това е май в общи линии.

Поздравявам за железните нерви на всеки, който е прочел всичко внимателно :)

И преди да почнат да валят глупави коментари PLEASE - прочетете пак внимателно това което съм написал. Няма нищо скрито между редовете и не искам да кажа нищо друго освен това, което съм казал.

ха наздраве
_________________
http://themagicianbg.wordpress.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
themagician



Регистриран на: 14 Апр 2003
Мнения: 793
Местожителство: Sofeto

МнениеПуснато на: Съб Окт 30, 2004 11:31 am    Заглавие: Re: ?? Отговорете с цитат

vladisss написа:
И един последен въпрос:

Има ли някой, който да е научил нещо (например) за VRayMtlWrapper от приложената към софтуера документация ?


da tova otwywstva v onia help. you made your point.

a az da te popitam sega... ti helpa na Digital Fusion chel li si go niakoga? A na MAXa chel li si si go niakoga? A na MAYA chel li gi si go niakoga?

Zashtoto az sum gi preglejdal. I ako pochnem da vadim lipsvashto info ili info ot roda "tova e buton" moga da izvadia bez usilie pone po 50 da ne kaja poveche takiva opsiania i lipsvashti neshta. Ama tam si dal $2000-$7000... i kvo sledva ot tova? AA??

A chel li si SDKto na MAX-a, a? A znaesh li che hora kat nas plashtaha po $1200 godishno za tova SDK, a? Naposeldak pomalko... a znaesh li kvo poluuchavahem za $1200 godishno, a? nasrana dokumentacia, lipsvashta dokumentacia, sgreshena dokumentacia, lipsvashti files, zakasneli updates, otgovori, koito zvuchat "ami da i nie imame tozi problem - ne znaem kak da go opravim"... a? e? i ot tva kvo sledva?

pich, izpadash v zaiajajdane - ne ti pravi chest.

i ne - ne zlobeia - prosto vlizam v tvoia ton. grubo e. ako imash varpsoi niakvi i t.n - pitaj - shte otgovariam. Ako si ershil da se zaiajdash - ne e tova miastoto - ima si PM i drugi - svisnki - forumi kadeto mojem da se psuvame navolia.
_________________
http://themagicianbg.wordpress.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
themagician



Регистриран на: 14 Апр 2003
Мнения: 793
Местожителство: Sofeto

МнениеПуснато на: Съб Окт 30, 2004 11:38 am    Заглавие: Отговорете с цитат

vladisss написа:
themagician написа:
Ne, prosto sistemata, po koiato se raboti e druga i ako stanesh edin legal user shte razberesh.


Това означава ли, че преди да стана "легал юзер" не мога да знам какви са предимствата да бъда "легал юзер" ?
не се заяждам - питам с целия си респект към труда ти.


shte poluchish edin kachestven support, postoianni updates i dostap do nashia forum, kojto skoro shte stane predimno za legal users, zashtoto nelegalnite tvarde mnogo tormoziat leganite s gluposti.

Osnovata na produkta kojto predlagame e postoainni updatse, fixes i barz i smislen support. Tova e mnogo povajno za seriozna rabota ot bazov help. Kakto veche kazah - mislim skoro i s bazovia help da ponaprednem. Kakto i s povechko tuts.
_________________
http://themagicianbg.wordpress.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
evil_kornholio



Регистриран на: 23 Май 2004
Мнения: 158
Местожителство: earth-Sofia

МнениеПуснато на: Съб Окт 30, 2004 12:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Abe prav si krivcho ma vse pak ima nesto vjarno v tva che helpa e nogu basic, pone oste 5-6 osnovni tutoriala lipsvat, ne e dostatucno da kazesh che batoncheto create light suzdava lampa 8))))) a i ne si prav det horata ne si chetat helpvete, az site gi chetem non stop a i ti susto predpolagam, ne moesh mi objasnish che nikoga ne si se boril s tocno onaja nedokumentiranata funkcija njakude deto tocno tja ti trjbva 8)))) Ne che s vray e sustoto polozenieto, no vse pak naistina e hubuu da ima oste nekoi drug po podroben tutorial tuk tame, az licno otkrivam dosta poveche info pri nasite ruski bratja ot kolkoto na siteto na vray, e tva ne bi trebvalo da e tui 8)))
_________________
site komputEri na sapun
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
themagician



Регистриран на: 14 Апр 2003
Мнения: 793
Местожителство: Sofeto

МнениеПуснато на: Съб Окт 30, 2004 12:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

evil_kornholio написа:
Abe prav si krivcho ma vse pak ima nesto vjarno v tva che helpa e nogu basic, pone oste 5-6 osnovni tutoriala lipsvat, ne e dostatucno da kazesh che batoncheto create light suzdava lampa 8))))) a i ne si prav det horata ne si chetat helpvete, az site gi chetem non stop a i ti susto predpolagam, ne moesh mi objasnish che nikoga ne si se boril s tocno onaja nedokumentiranata funkcija njakude deto tocno tja ti trjbva 8)))) Ne che s vray e sustoto polozenieto, no vse pak naistina e hubuu da ima oste nekoi drug po podroben tutorial tuk tame, az licno otkrivam dosta poveche info pri nasite ruski bratja ot kolkoto na siteto na vray, e tva ne bi trebvalo da e tui 8)))


nikade ne go otricham??? naportiv - podtvardih go. ta neshto ne shvashtam kvo iskash da kajesh? ot tva che shte povtorim edno neshto 100 pati - ne vijdam kvo shte promenim??

za ruskite bratia - moga samo da kaja che pokazva razlikata v nivoto na ruskite bratia i zapadnite bratia. i tova - koj poveche vreme ima da se zanimava.
_________________
http://themagicianbg.wordpress.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Graphilla.com Форуми -> 3D | Compositing Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov