Graphilla.com :: Преглед на тема - Ъъъ.. туториал? :)
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Ъъъ.. туториал? :)

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> ГРПХЛЛА за "всеки"
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
morgoth
Dark Lord


Регистриран на: 06 Ное 2002
Мнения: 2242

МнениеПуснато на: Чет Яну 13, 2005 7:02 pm    Заглавие: Ъъъ.. туториал? :) Отговорете с цитат

Понеже някой подметна нещо за туториал, пък аз успях да открадна час-два, ето ви един, специално за вас :)
Естествено, не мога да претендирам, че "така се правят нещата", така че имайте си едно наум. Така ги правя аз на този етап, на базата на личния си опит и немалко гледане на чужди работи и туториали :)

Прецених, че да показвам как съм оцветявал робота на Discocane няма много смисъл, защото хем не е като хората, хем нищо полезно няма в него. Та, избрах да направя едно упражнение, което би било в чудесна помощ на всеки (вкл. на мен :). Ужасно е досадно, понеже няма много място за авторство, но според мен е много полезно за разбиране на цвят, светлина, материал и т.н. Дръпнах една снимка от нета и ето го:



Това е работа като за около час, целяща да установи формите, осветлението и материала на това, що рисуваме. От тук нататък добавянето на детайл и изчистването на силуета е съвсем рутинна и скучна работа.

Разбира се, не е важно да го докарате точно както е на снимката, няма нужда от педантична точност, важното е да се разбере кое как работи и защо е така.

За съжаление в общи линии рисувах всичко в един layer, та не са много нагъсто етапите, но се надявам да е ясно..

------------------------------
------------------------------

Значи, отваряте снимката, забивате си я в горния ляв ъгъл на Photoshop-а, създавате нов файл (по-голям - по-добре) и започвате!
Много е важно да не "крадете" цветове с пипетката от снимката, опитвайте да ги докарате подобни само с гледане, така ще свикнете много по-лесно да си установявате палитрите.

1. Маркиране на небето с градиент и/или мека четка:


2. Маркиране на общи силуети и цветове с кръгла твърда четка:


3. Обособяване на основните големи обекти, форми и цветове и добавяне на детайли:


4. Още детайли и започване на груба работа по текстурата. След като в това занимание не целим супердетайлен и завършен вид, просто взех някаква (крайно неудачна, както се оказа) "шарена" четка, която, ако не се лъжа, правих от някакви облаци. Каквато и да ползвате, стига да е по-раздърпана - все едно.


5. Още и по-фина работа по текстурата. Все още сравнително големи форми, няма смисъл да се заиграваме за всяка пукнатина:


Следва лека корекция на цветовете, добавяне на малко haze от слънцето и просташки шарпън :)

Често докато бачкате си обръщайте работата (flip horizontal/vertical), ще се изненадате колко грешки лъсват така :)

Смятам, че такива упражнения са ужасно полезни, въпреки, че на пръв поглед изглеждат като машинално "копиране" от снимка. Човек трупа багаж от цветови палитри, познание за светлината и материалите и прочие.

Принципно не е добре да оставяте важни корекции за накрая, както аз направих с цвета, но така е като бърза човек и не си свърши работата навреме. Ранните етапи, в които се сетва основната палитра са важни и човек трябва да им обърне особено внимание.

Сега, като чета какво съм писал, звучи доста идиотски, но се надявам да все пак да има смисъл.. Ако има нещо, питайте :)

А, ако някой пък специално иска същата снимка, ето я
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
DinYa



Регистриран на: 12 Ное 2002
Мнения: 1039

МнениеПуснато на: Чет Яну 13, 2005 7:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

чудесен тют.
10X!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
niki michailov
ники михайлов


Регистриран на: 23 Апр 2003
Мнения: 1465
Местожителство: varna

МнениеПуснато на: Чет Яну 13, 2005 8:03 pm    Заглавие: Re: Ъъъ.. туториал? :) Отговорете с цитат

morgoth написа:
......
Това е работа като за около час....



това заедно със "айде моля ви се" (макар че упорито се мъчеш да го откажеш този израз) започва да ти става нещо като редовна фраза:))))

И няма ли да е възможно все пак да се направи ресурс-секция(линкс, файлс, тутс....такива ми ти работи) Все пак много хора като идват тук се надяват да изчоплят неща подобни...
_________________
SHINEEEEEEEEEEEEE.......
днеска съм нежен
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
morgoth
Dark Lord


Регистриран на: 06 Ное 2002
Мнения: 2242

МнениеПуснато на: Чет Яну 13, 2005 9:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами аз съм зает човек и един час никак не е малко :)
А и смятам, че е много важно човек да следи колко време отделя на дадена картина и на всеки един етап, най-малкото защото някои от най-често срещаните проблеми са свързани с прекарано маса време в човъркане на някой детайл, докато цялата картина е глобално объркана. Ако човек кара по-подредено и знае горе-долу какво трябва да е ясно на 20-тата минута и 1-ия час и т.н., това знание е голяма сила :)

Секция.. хммм... някога :)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vrabchev



Регистриран на: 16 Яну 2003
Мнения: 1788
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Яну 14, 2005 12:33 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Картината както обикновенно е страхотна:)
Чудесен пример на тема "от общото към частното" Навремето учителите ни казваха "работете така, че във всеки един момент в който ви кажат (Стоп) ще можете да покажете равномерно разработена картина" Ето го и доказателството за това колко е важно. А за flip-а използвахме огледалце, наистина ценно средство, при липса на компютър:)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Дими



Регистриран на: 22 Фев 2004
Мнения: 1228

МнениеПуснато на: Пет Яну 14, 2005 1:33 am    Заглавие: Отговорете с цитат

В последно време забелязвам, че доста хора от
модераторския екипаж пускат много полезни постове!
Respect и мерси за отделеното време!!! Оценено е! ;)
_________________
Would you like fries with your template, sir?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
uaH



Регистриран на: 29 Юни 2004
Мнения: 121
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Пет Яну 14, 2005 1:42 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Уха!
Браво, morgoth!
Мерси много за отделеното време. Абе, да ви кажа честно, друго си е на родния език :)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bulLET



Регистриран на: 21 Юни 2004
Мнения: 372
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Яну 14, 2005 11:25 am    Заглавие: Отговорете с цитат

да си жив и здрав
_________________
:)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fix



Регистриран на: 07 Яну 2005
Мнения: 52
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Съб Яну 15, 2005 2:12 am    Заглавие: Отговорете с цитат

dam tuta rox :) dano da ima takiva i za napred moje daje da se napravi otdelna sekciaq za takiva urochi mislq che shte e dosta populqrna :)

// samo da ne nahalstvam veche :)

10x morgoth za uroka kratko, qsno bezcenno :)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Captain SHINER



Регистриран на: 09 Дек 2004
Мнения: 46

МнениеПуснато на: Съб Яну 15, 2005 4:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ъ-ъ-ъ :)
Морг че ти пишем на кирилица щото те уважавам!

Ако се занимавае с това което си постнал тук вместо
да ми триесш умнотиите цена нямаше да имаш!

... бузите!

:)))
_________________
физкултура, физкултура!
най-добрата съм спортистка!
уча всеки, който иска!
с обръч, топка и бухалка!
дай да видя твойта па-а-алка!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fan4battle



Регистриран на: 28 Ное 2004
Мнения: 597

МнениеПуснато на: Съб Яну 15, 2005 9:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодарности! :))

И наистина ако някой се захване да прави туториали за специална секция... Ще бъде страхотно!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
SIMPLI



Регистриран на: 22 Ное 2002
Мнения: 1175
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Съб Яну 15, 2005 10:24 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Captain SHINER написа:
Ако се занимавае с това което си постнал тук вместо
да ми триесш умнотиите цена нямаше да имаш!

Той Морг си се занимава точно с каквото трябва, а ти се замисли дали да му отнемаш от времето, да ти трие простотиите!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kekata



Регистриран на: 09 Май 2003
Мнения: 2242
Местожителство: London

МнениеПуснато на: Нед Яну 16, 2005 12:54 am    Заглавие: Отговорете с цитат

офф/Стимпли, ам ти с ко се занимаваш, та ти е такъв аватара бре?

Морг - добра инициатива, и много чисто направено :) хареса ми...
_________________
www.velichkovelikov.com
www.pured.co.uk
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
minimiro
Ксараджия


Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 1974
Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Нед Яну 16, 2005 4:32 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Kekata написа:
офф/Стимпли, ам ти с ко се занимаваш, та ти е такъв аватара бре?...


...batkovcite v mahalata mu reknali, kat zazdravei pak da im sa obadi.... ;)

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mort1eg



Регистриран на: 05 Дек 2002
Мнения: 1222

МнениеПуснато на: Нед Яну 16, 2005 7:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ook, qko, qko....
A ako polzvash samo mishka kak se promenq kontrolnoto vreme? :>
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> ГРПХЛЛА за "всеки" Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov