Graphilla.com :: Преглед на тема - проучвам: колко вървят заплатите в българия в момента?
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

проучвам: колко вървят заплатите в българия в момента?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> ГРПХЛЛА за "всеки"
Предишната тема :: Следващата тема  

смятате ли, че положението в българия се подобрява? (имайки предвид заплатите, които взимат хората в различните сфери в момента...)
да
39%
 39%  [ 29 ]
не
60%
 60%  [ 44 ]
Общо гласове : 73

Автор Съобщение
Kekata



Регистриран на: 09 Май 2003
Мнения: 2242
Местожителство: London

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 2:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

и щото няма едит:
всички сме свидетели как пазара на труда в БГ се опразни откъм специалисти. Вчера четох, че и медицински сестри не достигали. Ми как да достигат?! с 200-300 лв заплата няма как да устискат. И заминават. Точно това правят. Не от хубаво. Според мен следват лекарите и учителите. Дано не съм прав ;(
_________________
www.velichkovelikov.com
www.pured.co.uk
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Greenhorn



Регистриран на: 10 Мар 2006
Мнения: 767

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 2:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Повечето хора не са склонни да инвестират, време, нерви, неспане, неядене и ред други такива несгоди, за да им се получат нещата.

Искат да се тропнат някъде, да изкарват едни добри пари и всичко да им е наред... ам' по мое мнение не става така. Трябва да поработиш няколко годинки, за да почнат да ти се нарежда живота.

Общо взето когато става въпрос за пари всичко опира до субективизъм, независимо дали ще си купуваш мерцедес, трабант, домати, изкуство (тука пък да не говорим), уеб сайт, работна ръка или каквото и да било. Тук в този форум е фрашкано с хора, които са доста талантливи в дадена област, но за да можеш да изкарваш много пари е необходим комплекс от качества според мен. Едно от тях е да умееш да се продаваш, друго е да можеш да комуникираш и да си персистивен в работата си, да уважаваш хората с които работиш и т.нт.

В пазара на работна ръка са валидни принципите на пазарната икономика. Тук в БГ пазара на рр е скапан, както е скапан и всеки друг бързо развиващ се пазар от който за кратко време се изкарват много пари. За това контрастите са големи и абсурдите са в повечко.

Дали тук(във форума) има хора които изкарват по 5-6к на месец? Ами има (някой да не си помисли, че са фриленсъри.... сакън). Дали има такива които изкарват по 1к ... ами пак има... Какво ще донесе това на статистиката? Нищо. Какво от това че доста некадърни АРТ директори в РА взимат купчини пари, а много кадърните артисти си чешат езиците по форумите... пак нищо.

На запад се ценяло качеството, не било като в бг... дрън дрън пак е "кой както се уреди", просто там стандарта е по-висок и като гледаме в паничката на съседите ни се струва, че тя е по-пълна, само дето и лъжицата с която ядат е по-голяма. Е вярно има го и момента, че в по-развитите пазарни икономики хората имат малко повече опит в това как да служат на собствените си интереси, но не мисля, че това е основното.

Та така Сиб. много е широк диапазона, тук няма браншови организации които да регулират пазара, а хората са прекалено различни. Едни искат да не ходят на работа,а да си бачкат от вкъщи, други са твърде горди за да преглътнат някой неща и да запазят едни добри и дългосрочни отношения, трети се мислят за велики и не зачитат нищо и никой и всички са им криви, всички са им тъпи. Едни са по-некадърни, други тепърва прохождат, трети ги гледа майка им още... как да не ти подбият цената. В крайна сметка всеки трябва да се позиционира в някой канал и да си бачка в него, дали канала ще е low cost или high quality, си зависи от него и от уменията му.

Според мен парите (говоря по принцип и общо) са се превърнали в някаква самоцел за хората. Изведнъж от сигурно положение преминават към положение, в което инженера кара такси а лекаря гледа на таро. И хората се ушашкаха и взеха да си губят ценностите. Да се стремят към парите а не към средствата с които да ги изкарат.

Все пак, за да напиша нещо конкретно по темата това са усреднените стартови възнаграждения в уеб бранша за София ( за БГ фирми ) ( естествено има и изключения ):

Front End Developer - 600 - 1000лв.
Senior Front End Developer - 1000 - 1700лв.
Web designer - 800 - 1200лв.
Senior Designer - 1200 - 2000лв.
Art director - $$$$$
Programmer - 800 - 1500лв.
Senior programmer - 1500-2200лв.
Rooky - 400-700лв.
Стажант - до 350лв. (ама те повечето стажанти те трябва да ти плащат)

Като обаче има един много важен момент:
Всеки уважаващ себе си работодаел, които е доволен от своите служители, след като те са работили да кажем 2 години за него е готов да ги бонифицира и тогава заплатите стават с + 20-50% и вече се влиза в по-високи нива. Но за целта трябва да си работил няколко години и да си бил коректен към хората с които работиш т.е. да си инвестирал и ти нещо... Повечето хора искат диретно да се хвърлят на Senior нива на възнаграждение без да имат елементарен опит или поне стаж във фирмата, но за съжаление като качества са на ниво Rooky.

//офф Станали сме големи мрънкачи ей... я ми кажете вие тук колко пъти за последните 5 години сте излезнали да почистите около блока? Но иначе всички са много възмутени от това, че детето им си играе с използвани спринцовки...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
exile



Регистриран на: 24 Юли 2005
Мнения: 860
Местожителство: Plovdiv, Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 2:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Пич, не знам дали си сигурен за кво говориш... аз ще кажа цените:
наем за двойна стая - около 250 лири на месец, за човек, всички разходи са включени - ток, вода, газ, ТВ, Интернет.
квартира - цяла къща, с двор, със 2 спални, една единична стая, отделно хол, кухня, антре, две тоалетни, баня(всичките са с нормални размери): около 1000 лири на месец (2500 лв) говоря за 4-та зона, Лондон, в малките градове е по-евтино.
Ще кажа само, че да изплащаш горната къща трябват около 7-800 лири на месец. Струва около 200 000 лири, изплаща се за около 25 години.
За бирата - Гинес, голяма - 2.2 лири (толкова долу горе е билет за градски автобус). Цигарите са от 3 до 5 лири, ама ги броя за екстра :) не ме вълнуват. Автомобил - сестра ми преди две седмици си купи Рено Меган 1.9 ТД, 1998 год за 420 лири. Годишния му данък е 92 лири, технически преглед - 35 лири. Седмично, ако караш дизел разхода излиза около 20 лири.


Е тва по-евтино ли е?
Видях ги заплатите, 25-30 бонки средно, ми ок. А за конкуренцията и кадрите какво ще кажеш?
Изобщо не са толкова еднозначни нещата според мен.
И не съм съгласен "Не е трудно", защото и аз имам примери за хора, които имат магистратура и карат докторантура, икономисти, и работа за тях няма. И други такива. Кой както се уреди така си живее, независимо от географски ширини и дължини.
Добре платеното бачкане навсякъде си е трошене на нервна система и недоспиване.
_________________
http://exlbrs.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
wicky



Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 4389
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 2:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Относно мини шрифта - аз пред блока ми нямам почти и тротоар, та камули какво и от къде да го изчистя :D Мога и по тази тема да помрънкам ;)
Но съм твърдо За - всеки да прави това, което смята за най-добре за всички, не само за себе си - Рециклирайте хора!!! :D
_________________
Отрежеш ли крилата на жената, тя ще полети на метла !

http://wickyhouse.com

http://wickywelcome.blogspot.com/

http://this-and-that.eu/

http://tui-onui.blogspot.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kekata



Регистриран на: 09 Май 2003
Мнения: 2242
Местожителство: London

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 3:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

@JoiNT_NaTuRe
Е аз никога не съм твърдял, че е по-евтино, то тва и остана... по-скъпо е в заведенията, но не повече от 100% от тук, а заплатите за ТРОЙНО по-високи. А храната е като тук. Т.е. - ако не висиш по барове непрекъснато си на далавера ;)
Ще дам пример за визуализациите - за добър визуализатор (не начинаещ) се плащат над 2 800 на месец. Овъртайма е отделно. Бонусите също, кола, зъболекар, фитнес. Абе те са капиталисти доста по-отдавна от нас ;)
_________________
www.velichkovelikov.com
www.pured.co.uk
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Juana



Регистриран на: 20 Мар 2003
Мнения: 1052
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 3:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

[quote="JoiNT_NaTuRe"]
Цитат:
...икономисти...

Икономисти под път и над път. От моя клас сигурно половината учат/са завършили икономика. Е как да има работа за всички??
_________________
... Днес изпитах мноо лошото чувсту докато заклиучвах вратата имах лошото чувству че зад мен има роуг в стелт...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
TchudO



Регистриран на: 02 Фев 2005
Мнения: 1175

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 3:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Bio:
Нали трябва за да вдигнеш заплатите двойно клиентите ти да платят двойно?
Ако рекламна агенция си вдигне цената на труда x2 примерно клиента ша каже """" ти луд ли си бе? аз ще си го направя за тия пари в Publicis Paris, или в BBDO London или не знам къде си дето имат редица световни награди за реклама

Ако студио си вдигне цените двойно агенциите ще си намерят друго студио.

И ти вместо да се сложиш на хората си щото им трябват пари ще трябва да ги уволняваш.
Баси наивниците има тука. :) Те така стават нещата... с искане?
Хехехе :) Наистина е Фън темата.


м да да колко си прав ама ти като цяло по темата си мноо прав.
_________________
Кой е най-високо летящия бозайник?

КАТЕРИЧКАТА НА СТЮАРДЕСАТА
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
StarFish



Регистриран на: 17 Окт 2006
Мнения: 320
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 3:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Kekata написа:

Пич, не знам дали си сигурен за кво говориш... аз ще кажа цените:
наем за двойна стая - около 250 лири на месец, за човек, всички разходи са включени - ток, вода, газ, ТВ, Интернет.
квартира - цяла къща, с двор, със 2 спални, една единична стая, отделно хол, кухня, антре, две тоалетни, баня(всичките са с нормални размери): около 1000 лири на месец (2500 лв) говоря за 4-та зона, Лондон, в малките градове е по-евтино.
Ще кажа само, че да изплащаш горната къща трябват около 7-800 лири на месец. Струва около 200 000 лири, изплаща се за около 25 години.
За бирата - Гинес, голяма - 2.2 лири (толкова долу горе е билет за градски автобус). Цигарите са от 3 до 5 лири, ама ги броя за екстра :) не ме вълнуват. Автомобил - сестра ми преди две седмици си купи Рено Меган 1.9 ТД, 1998 год за 420 лири. Годишния му данък е 92 лири, технически преглед - 35 лири. Седмично, ако караш дизел разхода излиза около 20 лири.
Хайде сега погледни заплатите, които съм пуснал по-горе и си направи една груба сметка.
Колкото до супермаркетите - ами оттам обикновено си купува човек храна. Ти откъде купуваш?


Донякъде си прав... друг е въпроса, че аз като бях там, паунда беше 3,36... което прави сметката в лева маааалко по-различна... и за заплатата и за наема. Ама цените за наеми които си написал, важаха за малки градчета, не за Лондон. Не знам сега как стоят нещата.
_________________
Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
exile



Регистриран на: 24 Юли 2005
Мнения: 860
Местожителство: Plovdiv, Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 3:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:

Икономисти под път и над път. От моя клас сигурно половината учат/са завършили икономика. Е как да има работа за всички??


Бе и това е вярно.
_________________
http://exlbrs.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Zing



Регистриран на: 13 Дек 2002
Мнения: 3932

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 3:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ми явно е дошло време да хващате мистриите - що вземат по 80 леа на ден по 24 дена са си чисти 1920 леа джобен на месец и не се зорят не се нервят, и това което никъде го няма - повечето клиенти им викат майсторееееееееее брао брао :) може и да са се осрали ама са кът и пак ги викат :) няма разни - ей това наляво това на дясно - тук по червено ;) мухахаха :) мдам и няма ей деба къв убав таван му напрайх му напрайх пък той синъ му измисли друг и 5 пъти го преправяхме :)

на който му се вижда малка заплатата да стаа частник или фрииланцер кат се мисли за толкоз добър.

тва българската неизкоренима черта - Кат си ма зел ще ми плащаш ама много щото аз съм много готин и съм неповторим и невероятен и искам да ям по 300 грама пастърма с черен хавер за вечеря и да пия хайнекен щото от плевенското ми страда имиджа на супер пич - аре нема нужда :)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kekata



Регистриран на: 09 Май 2003
Мнения: 2242
Местожителство: London

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 3:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

странно.. аз бях там от 2003 до 2007-ма - наема се дигна със около 30% тези цени са за момента. И говоря за Лондон, Кройдън. Вярно че паунда падна, цените и там са се вдигнали - като отидох, дизела беше 0.74, сега е 1.23 лири. Инфлацията не прощава.
_________________
www.velichkovelikov.com
www.pured.co.uk
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
NOX



Регистриран на: 26 Фев 2003
Мнения: 2140

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 3:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Grafik - Leitung 58.000 Euro im Jahr
Grafik - Senior 38.000 Euro im Jahr
Grafik - Standard 31.000 Euro im Jahr
Grafik - Junior 24.000 Euro im Jahr

Germaniq, 2003, game indistriq
_________________
"... човек се влияе, а средностатистическия човек се влияе дори повече." wi-flip-ff
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
wicky



Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 4389
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 4:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Става въпрос, за хората в БГ, които бачкат наистина добре и много... Но са малко тези, които взимат наистина добри пари (те даже май не работят чак толкова като се замисля:))
Т.е. не да работиш качествено и усърдно и после да се чудиш примерно абе можеш ли да си купиш марковите кецове или хайде следващия месец - нещо което един студент, който бачка в Макдонлъкдс в чужбинско иначе се пита (та даже и не се пита сигурно) - както се спомена някъде по-горе в изказванията.
Идеята е - има ли база за развитие в родината или горната граница е само качествено оцеляване (т.е. незатруднено плащане на сметките и храната)? И моля да няма пак изказвания, че искаме много, защото си е съвсем нормално да търсиш качетсво на живот - иначе дай да ставаме монаси ;) Нито пък го искаме това качество след като нищо не правим... Но немисля че в материален свят може да се набляга само на духовната храна. Мен примерно духовно ме зареждат филмите, само дето едно ходене на кино ми става все по-скъпо и все повече гледам да го спестя и него...
И не само финансово развитие - а изобщо някакво? Защото пак да кажа - тук май се прави доста рядко родно прозиводтсво. Напоследък имам наблюдение върху книжния пазар - всички издателства предпочитат да купуват правата на чужди издания, защото им излиза по-евтино от колкото да плащат за родни авторски книги? Ми къде е кефа в работата в цялата тази история :) И къде е развитието, защото мен не ме кефи само да правя фазички за чужди сериалчета (и него и правя, ама все по-малко има какво друго да се прави).
_________________
Отрежеш ли крилата на жената, тя ще полети на метла !

http://wickyhouse.com

http://wickywelcome.blogspot.com/

http://this-and-that.eu/

http://tui-onui.blogspot.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Bio



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 5263

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 4:09 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

fatwalker написа:
на който му се вижда малка заплатата да стаа частник или фрииланцер кат се мисли за толкоз добър.

тва българската неизкоренима черта - Кат си ма зел ще ми плащаш ама много щото аз съм много готин и съм неповторим и невероятен и искам да ям по 300 грама пастърма с черен хавер за вечеря и да пия хайнекен щото от плевенското ми страда имиджа на супер пич - аре нема нужда :)


Именно. Който смята че работодателите са лайна и не струват, да стане по-добър работодател. И да плаща по-големи заплати.
Има такива случаи в които артисти правят бизнес и озовали се на другата страна на барикадата почват да се оплакват от вечно недоволните работещи.
Има и такива които наистина стават добри работодатели и се грижат за хората си и то добре.
Ето. Ето го начина. Действайте.
_________________
нямам кво да напиша тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ValBo



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3426
Местожителство: София-Шумен

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 4:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз ще го кажа по другия начин - почваш като бомбе. Бакаш по нощите, четеш като ненормален, почти не спиш и вършиш всичката черна работа. За сметка на това получаваш ниска заплата
Ако ставаш за нещо, растеш и във фирмата и в бранша. Заплатата се качва. След теб има бомбета да бачкат.
След още време ставаш добър и известен - не си търсиш работа - тя те търси
Сам си определяш парите които искаш.

От мноите наблюдени , най много реват минаващите от фаза бомбе в по горна фаза. И най често си сменат работата
_________________
Сънят е слаб заместител на кофеина
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
wicky



Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 4389
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 4:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Т.е. казвате, че с риусване тук пари не могат да се изкарат :) Защото да си шеф си е повече организаторска дейност ;)
_________________
Отрежеш ли крилата на жената, тя ще полети на метла !

http://wickyhouse.com

http://wickywelcome.blogspot.com/

http://this-and-that.eu/

http://tui-onui.blogspot.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Bio



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 5263

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 4:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Художника е свободна професия. Фриленс. Продаваш картини. илюстрации. Не те искат на място. За каква заплата говорим тук?
Работиш с цял свят. Има хора тук които правят корици и съдържание за книги, игри, списания от цял свят. Защо намесваме нормална заплатска обстановка със свободни професии. Те затва така и се казват.
_________________
нямам кво да напиша тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Zing



Регистриран на: 13 Дек 2002
Мнения: 3932

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 4:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

чек дис аут http://eric.tranchefeux.free.fr/food/index.html
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wicky



Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 4389
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 5:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

За чужбина е ясно - въпроса е в Бг може ли да се работи като художник ;) Нищо, че не става въпрос за заплата - пак са бг хонорари, бг издателства и т.н. Или начина е само като се работи за чуждите страни. Тъжна картинка!
(Питам, не защото незнам отговора - точно той ме притеснява - иначе да - сигурно всички фриленсъри работиме и за чужбина).
_________________
Отрежеш ли крилата на жената, тя ще полети на метла !

http://wickyhouse.com

http://wickywelcome.blogspot.com/

http://this-and-that.eu/

http://tui-onui.blogspot.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
BSC System



Регистриран на: 08 Сеп 2004
Мнения: 725
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 08, 2008 5:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

работягата е работяга когат е гладен, шот когат е сит е гаден
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> ГРПХЛЛА за "всеки" Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 6 от 7

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov