Graphilla.com :: Преглед на тема - проучвам: колко вървят заплатите в българия в момента?
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

проучвам: колко вървят заплатите в българия в момента?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> ГРПХЛЛА за "всеки"
Предишната тема :: Следващата тема  

смятате ли, че положението в българия се подобрява? (имайки предвид заплатите, които взимат хората в различните сфери в момента...)
да
39%
 39%  [ 29 ]
не
60%
 60%  [ 44 ]
Общо гласове : 73

Автор Съобщение
NOX



Регистриран на: 26 Фев 2003
Мнения: 2140

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 4:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

"парите са резултат на това кой как и къде си е свършил работата"

i ne samo, osven tova kak e uspql da se prodade, kak e uspqlo tova, koeto e svyrshil da se prodade, i o6te pone duzina usloviq...da sydim za nqkoi kak si e svyrshil rabotata po tova kolko vzima e dosta palava istoriq.

Izob6to temata e bezumna. Bio se e izrazil mnogo blizo do moeto mnenie po vyprosa
_________________
"... човек се влияе, а средностатистическия човек се влияе дори повече." wi-flip-ff
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
wicky



Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 4389
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 5:10 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Bio Го каза - след като има такава драстична разлика в цените, а подобно повишаване на заплащането няма - значи не вървят на добре нещата...
Освен това - не подценявайте труда си!!! Мисля, че има много хора, които вършат доста работа и се примиряват на по-ниски заплащания, защото "не им е удобно да си поискат по-добро възнаграждение".
На мен ми е интересно от къде идва този дисбаланс, когато едно издателство ми казва, че не може да плати повече от 500 лв за цяла книга с илюстрации и корици, защото тогава трябва да пусне книгата на по-висока цена и няма кой да я купи, защото хората нямат толквоа пари (т.е. и те са на ниски заплати), а всъщност всичко е доста по-скъпичко така или иначе и книгите и хляба :) Тук почва да липсва собствено прозиводтсво (или поне качествено) защото всички предпочитат да платят правата и да вземат нещо чужбинско на готово да го продават, от колкото да се охарчат да платят на българи да го направят (защото така са на загуба) - това ми се струва доста неприятно и все още не мога да разбера как се получава така ?!?
_________________
Отрежеш ли крилата на жената, тя ще полети на метла !

http://wickyhouse.com

http://wickywelcome.blogspot.com/

http://this-and-that.eu/

http://tui-onui.blogspot.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dash



Регистриран на: 29 Окт 2006
Мнения: 895

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 6:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Годишният доход на Стийв Джобс за 2007-а бил 1 (един) долар.

Не се бъзикам с темата, просто се сетих и реших да го напиша.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vrabchev



Регистриран на: 16 Яну 2003
Мнения: 1788
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 6:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Интересна тема наистина. Хубави цифри се споменават и ми е леко странно дали тези цифри са средностатистически или споменати от познатите около автора на писанията. Защото нали се сещате, че ако в една приятелска компания един каже че взима 3000 лв. (и наистина ги взима), останалите малко трудно ще си признаят че тяхната е 500 да речем. А е възмижно и цялата компания в заформената седянка да взима 2-3К. Това обаче едва ли е валидно за бранша в страната. Не е редно цифри събрани по този начин да се дават като еталон, понже най-малкото нямат достатъчно представително проучване зад себе си. Ако говорим за 3D, проверете големите фирми и студия за да видите как стои въпроса при тях. Какви са им заплатите и какво правят за да си ги получат. Какво е отнощението на хората по веригата, колко часа се работи, колко часа се спи и каква е заплатата накрая на месеца. Проверете го, защото ще се изненадате от резултатите. Вярно е че там има единици които са много добре, но процентно положението не е там. Само като се има предвид колко често кандидатстват по студиата за работа служители от тези фирми.
За да се дават високи заплати, трябва да има и добри постъпления във фирмите, но пазара май все още не го позволва, освен в случаите в които се работи за високобюджетни проекти отвън. Това обаче не се случва твърде често и ако 1 месец има добри приходи, следващите няколко може да не са такива. Тогава огромната печалба служи за да се раздаде за заплати в неособено успешните месеци.
И така, Наистина смятам че една тема като тази трябва да бъде доста по-обективна, зщото думи от сорта, "чух някога някъде, но бях в банята и не видях кой го казва", може да играят като нож с 2 остриета. Казвам го защото тук едни дават заплати, други ги получават и се получава така, че едните трябва да обясняват на другите причините поради които дадени отношения са факт, при положение, че се носят слухове за други отношения на друго място. И дори впоследствие да се окаже че информацията е била леко невятна, вече много неща са се променили, някои от които необратимо и във вреда за повече от 1 страна.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Bio



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 5263

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 6:40 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Тоя е дришльо. Плюс тва не е човек.

А дисбаланса идва от това че сме малка и скапана държавица. със 8 милиона нископросветени турбоселяндури, цигани и секви други.

Издателствата Wicky имат все по-малки печалби. Хората все по-малко четат. Хората СТАВАТ все по-малко.
Рекламистите не искат да плащат повече за рекламите си отколкото са плащали преди 10 години !
Вдигнеш ли им цените отиват при някой дето сега почва и тои ти е на 1/5 от цената. Тва че излиза ШИТ никой не се интересува. Баси, та те хората слушат чалга все пак. 98 % от хората. Кой ти е взискателен?

А ти тази цена я даваш щото и на теб хората ти искат да харчат по 2-3 бона месечно, е... нали трябва да се вземат тези пари от някъде?

Като правиш визуализация и искаш повече пари ти казват : Ха та те в Индия я правят за 2 пъти по-малко пари! Ти луд ли си? Па и по-бързо я правят.

Ама там Мишваран Нари Хамтариян има да храни 12 членно семейство, спи по 4 часа и за него неща като качество на живот не съществуват. Не е кат дупетата тука.. Цайси Рабанки, в петък клубче и да плаче по форумите че иска още за да храни банките с мезонетче в Редута и пластмасов джип сапунерка.

Всичко е супер аморфно. В LA има зверска стагнация например. Имам братовчедка там която ми каза че поради изнасянето на целия филмов бизнес в Европа Азия и къде ли не, в момента нещата там са близо до трагични.

Ма те са още по-разглезени и на тях им е още по кофти. Който високо лети от високо пада. Ей ти на... глобализация.

Има и обратни случаи. Знам за хора които вечно драпаха тука за по-високи заплати, скачаха някъде само за 50-100 лева повече. Станаха някви шефчета, изгъзариха се, вдигнаха си самочувствието. Засираха всичко след себе си. И като в някъв момент не тръгнаха нещата и бяха съкратени поради затваряне на офиса им. Останаха така на сухо както трудно други хора биха били.

Та споко. Пазара се регулира сам. Като станем всички продавачи в моловете или пчатари и си клатим по цял ден краката, всичките клиенти на аниматори художници дизайнери и други ще си получат заслуженото. Ще видят те кой ще им прави нещата за СТИНКИ :)))))))
_________________
нямам кво да напиша тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bio



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 5263

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 6:41 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

а.... горното беше за Стив Джобс

(бел. био )
_________________
нямам кво да напиша тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wicky



Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 4389
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 6:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре - имам със сигурност няколко приятели дизайнери, които взимат по 1800 лв и на горе заплата (до въпросните 3000-3500).
Също така преди няколко години анимационно студио Хранков плащаха на аниматорите заплата от 1500 лв (когато една добра заплата си беше под 1000 лв) - няколко мои близки приятлеки работиха там и не са се оплаквали да ги връщат за поправки по цели месеци. Естествено работеше се здраво!
Още няколко по-малки студия даваха работа - последното от което друга моя близка приятелка взимаше работа преди година - плащаше по 2000 лв за анимация. Пак не съм чула оплакване за големи корекции.
И така - бях останала с впечатление, че заплати под 1500 лв в тези области няма! Разбира се най-добрата ми приятелка работи в едно типично бг издателство - занимава се с издателска дейност от-до (включително и дизайн) и е на половин работен ден - взима 250 лв !?! Нещо, което за мен е обидно (доста).
Хъм - сега ти прочетох мнението Bio - за издателствата - в края на миналата година имаше такъв бум, че се президадох бая книги. Хората отново купуват явно ;) Само дано се отрази скоро и на заплащането, защото ние тук не ламтим много - става въпрос за нормален стандарт на живот, а не за подигравка! Иначе с 2-3000 лв незнам как ще се изплащат и мезонетче и джип :P трябват си бая повечко...
_________________
Отрежеш ли крилата на жената, тя ще полети на метла !

http://wickyhouse.com

http://wickywelcome.blogspot.com/

http://this-and-that.eu/

http://tui-onui.blogspot.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vrabchev



Регистриран на: 16 Яну 2003
Мнения: 1788
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 6:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Bio написа:
................Рекламистите не искат да плащат повече за рекламите си отколкото са плащали преди 10 години !
Вдигнеш ли им цените отиват при някой дето сега почва и тои ти е на 1/5 от цената. Тва че излиза ШИТ никой не се интересува..........

И колко пъти са ми казвали:
"ами другите също правят картинки и то много по-евтино"

И докато не им покажеш една до друга картинка направена от "другите" до същият сюжет направен срещу заплащане, немогат да схванат разликата. Но и в крайна сметка след като ги устройва онова качество, как да се преборим да им обясним, че им трябва друго качество и то струва пари, защото се плащат заплати на професионалисти, а не на стажанти.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Bio



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 5263

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 7:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Wicky... Wicky къде е студио Хранков сега?

Мислиш ли че сериозни хора които са отдали живота си на някоя професия и които са направили семейства разчитат да работят няколко месеца в годината? или 1 година а след това да се чудят къде да си намерят работа?
А и забравяш за гадния капан който хората сами си устройват. Създават си стандарт на живот. Взимат си кредитче. Едно две. някои хора имат по 3-4.

Е... мислиш ли че тия хора им е приоритет само колко пари взимат? Или по-скоро им е приоритет и колко време ще ги взимат?

Едно време бях фриленсър. Случвало ми се е да печеля по четири цифрени суми за 2-3 дена работа. Случвало и да се чудя как ще изкарам лятото или друг "сух" период.

Защо темата не е колко печелят хората, а какви са заплатите?
Защо трябва да се фокусира отношението между работещ и работодател, като единия е обезателно талантлива и изплозвана жертва а другия е богат експлоататор, скръндза и кретен?
:)
_________________
нямам кво да напиша тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wicky



Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 4389
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 7:24 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Еми да - аз съм от балъците с кредит, защото за мизерните квартири които смених последните години плащах наем близък до един жилищен кредит... И естествено че е добре да се гони стандарт на живот! Все пак не е добре целта ни да е оцеляване ;) А аз все имам такова усещане! За сухите периоди те разбирам - същата работа е! Изкарват се добри пари за малко време - после няколко месеца я има пари - я не! И най-тъпото - чакат се хонорарите с месеци, все едно като не ти е заплата - значи не е спешно.
А относно работодател и работещ - ми определно си е важно, когато става въпрос и за заплащане. Вече доста пъти се сблъсквам с ужасни идеи, които ми се дават само за изпълнение и се плащат много добре и същевременно с много приятни неща за рисуване, които са от "по-беднички" места, но пък е голям кеф да се направят! И отново да спомена - това, че тези, които "дават" даден проект за работа са крайно неорганизирани е голяма спънка в работата и на самите тях им излиза нерентабилно това замотаване, което се получава. Затова мисля, че основните проблеми са няколко:
- Култура в народа (но това се отнася не само за тук) - и проблема може да се реши от части, когато на пазара се пускат предимно по-качествени неща, а не типичните повтарящи се до затъпяване имитации.
- Некомпетенстност относно работа в дадена област :) (тук вмъквам и дезорганизацията)
- Липса на каквото и да е желание за нещо новаторско и хубаво - преповтарят се само работещи вече на пазара неща, което води до голяма скука :) Т.е. забелязвам липсата на финансиране на добри и нови идеи ;)
- Неправилно разпределяне на благата :)
_________________
Отрежеш ли крилата на жената, тя ще полети на метла !

http://wickyhouse.com

http://wickywelcome.blogspot.com/

http://this-and-that.eu/

http://tui-onui.blogspot.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Bio



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 5263

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 7:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Съгласен.

! Само да не излезе че съм обидил хората с кредити. Моля моля. Тва са горе долу всичките ми приятели и познати. :)

_________________
нямам кво да напиша тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dash



Регистриран на: 29 Окт 2006
Мнения: 895

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 8:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Bio написа:
Тоя е дришльо. Плюс тва не е човек.
...
а.... горното беше за Стив Джобс
...
! Само да не излезе че съм обидил хората с кредити. Моля моля. Тва са горе долу всичките ми приятели и познати. :)


Не знам за тях, обаче аз ако бях на мястото на Стийв Джобс, повече нямаше да ти проговоря... =)))))))
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
milen



Регистриран на: 14 Окт 2003
Мнения: 53

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 8:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

СЪОТЕЧЕСТВЕНИЦИ...КОЛЕГИ...БРАТЯ...СТАЧКА:)))
_________________
//////
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Bio



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 5263

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 8:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Dash написа:
Bio написа:
Тоя е дришльо. Плюс тва не е човек.
...
а.... горното беше за Стив Джобс
...
! Само да не излезе че съм обидил хората с кредити. Моля моля. Тва са горе долу всичките ми приятели и познати. :)


Не знам за тях, обаче аз ако бях на мястото на Стийв Джобс, повече нямаше да ти проговоря... =)))))))


Така е. Като бях в Пиксар изразих несъгласието си с кретенизма му. И му се изплюх в лицето.

Той от своя страна изкрещя! :

YOU ARE FIRED!!!

and i said :

NO!!! I'M QUIT !!!!

Ласитър осъзнавайки голямата загуба която следва за Пиксар поради глупавото поведение на Стив се опита да ни помири. Аз от своя страна го ударих в всичка сила в горема. Той се сгъна от болка и прошепна:

You are sooooo fired dude!

Оттогава не сме се чували.
_________________
нямам кво да напиша тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
chono



Регистриран на: 19 Апр 2005
Мнения: 705
Местожителство: Wien, AT

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 10:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Лелее... стана въпрос за пари и стана навалицата :)
Я и аз да се включа.

Искам да взема отношение по въпроса, защото много хора споменаха заплатите в Европа. Та е добре да имате предвид следните неща:
- Като ви обявяват заплата, имайте предвид, че тя е брутна и ако ви кажат, както Juana спомена 18 000 евро в Испания на година, имайте предвид, че около 1/3, та и повече ще иде за осигуровки и данъци. Не знам в Испания как са тия неща ,ама тука(Австрия) са 30-40 процента от заплатата. И тука дават някакви заплати за дизайнери от рода на 10-20 евро на час, ама отдях си махни 30% за да разбереш кво чисто ще вземеш. В повечето европейски страни има доста развита социална система (в това отношение Австрия е доста добър пример), но и доста те ръсят от приходите ти.
- Био, свържи ме с тоя пич в Швейцария. Веднага се меткам там :). Спроед мен такива заплати са доста фантастични. В ЕС (изключая може би Велкобритания и някоя друга от скандинавските държави), заплати от рода на 3-4000 евро са мечта за 98% от населението. Дори и за повечето специалисти в нашата област, това е мнооогооо добра заплата. В една Испания например хората се радват на 1000 евро на месец. Тука има хора дет работят за 800-900 (и те, ама хич не са малко, говорим за примерно 30%) и смятайте как изкарват, като една скромна квартира във Виена е 500 евро и то в тази част на града, дето ще имаш възможността да говориш повече турски и сръбски отколкото немски ;).
- Примерът с Москва изобщо не беше на място. Ама изобщо!!! По настоящем това е най-скъпият град в Европа. По много от параметрите бие дори Лондон. Така че на тоя пич няма какво да са му странни заплатите тука, като разликата в цените сигурно е десеторна.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ValBo



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3426
Местожителство: София-Шумен

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 10:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Чудя се от какво се оплаквате?
В момента в България (а и не само тук) тенденцията е масово засилване на работата в рекламата. От там и много търсене на кадри. А такива са малко напоследък. Та ако една агенция иска да намери качествени хора се налага да си ги купи. От там заплатите се качват и то доста.
Все пак на 25 години е малко трудно да вземате по 2000 евра, освен ако не сте гений или работите нощем
Та не слушайте кой с какви пари се хвали. Ако всико което казваме е вярно, клиниките за уголемяване на пенисите нямаше да съществуват
_________________
Сънят е слаб заместител на кофеина
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Juana



Регистриран на: 20 Мар 2003
Мнения: 1052
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 10:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

chono, 10 ев/час е адски малко?? Такава ми беше студентската заплата в Германия преди 4-5 години, колегите със сериозна работа взимаха май около 20-25...
И пак - 10 евро по 8 часа на ден - на месец е около 1000-1200 евро чисто, не мога да повярвам, че има толкова хора, които работят по цял ден за по-малко пари (освен тези в Макдоналдс)???
_________________
... Днес изпитах мноо лошото чувсту докато заклиучвах вратата имах лошото чувству че зад мен има роуг в стелт...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
StarFish



Регистриран на: 17 Окт 2006
Мнения: 320
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 10:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Juana написа:
chono, 10 ев/час е адски малко?? Такава ми беше студентската заплата в Германия преди 4-5 години, колегите със сериозна работа взимаха май около 20-25...
И пак - 10 евро по 8 часа на ден - на месец е около 1000-1200 евро чисто, не мога да повярвам, че има толкова хора, които работят по цял ден за по-малко пари (освен тези в Макдоналдс)???


Ми в интерес на истината работят... че и за по-малко. И работят по доста повече от 8 часа на ден, и си скъсват задниците доста повече от повечето от нас и пак взимат по толкова... Аз познавам дизайнер, който работи на 7 евро на час, в Австрия. Във Виена. Познавам и скулптор, който взима 3-4 000 евро на месец... чисти. Та и там нещата са относителни...
_________________
Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Bio



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 5263

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 11:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

баси... не моа разбера кво става....

тука ниакви дизайнери получавали по 3500 и нагоре , в испания се радват на 2000 лева. почнах да му губя дирята.
а тва за швейцария е вярно, пича в момента се занимава с продажба на плодове и зеленчуци. държи сергии по графа. беше там за да си купи тук апартамент. купи си апартамент. хубав. на новите цени.
но не става да отидеш в швейцария ей така, както в испания например. тва не е EU. ако знаех как става аипито от което пиша щеше да е швейцарско.
_________________
нямам кво да напиша тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bio



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 5263

МнениеПуснато на: Пон Май 05, 2008 11:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

сега като гледам няма начин швейцарско да са такива парите дет ми е казал. бе карай. секи лъже и маже.

стив джобс работил за 1 долар. аре бе...
_________________
нямам кво да напиша тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> ГРПХЛЛА за "всеки" Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 2 от 7

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov