RG®
Регистриран на: 07 Дек 2002 Мнения: 5656
|
Пуснато на: Пон Сеп 19, 2005 10:48 am Заглавие: Творците ще получават процент при препродажба |
|
|
Авторите на графики, пластики, фотографии и някои произведения на приложните изкуства като гоблени и керамики ще получават процент при препродажбата на творбите им. Това регламентират поправки в Закона за авторското право, които в четвъртък бяха одобрени от правителството.
Промените са продиктувани от две нови директиви на ЕС, с които българският закон трябва да се съобрази до април 2006 г. С новите текстове се регламентира защитата на авторските права и при предаването чрез спътник, по кабел и отдаването на звукови и видеоносители под наем. Освен това се създава Национална система за обмен на информация в областта на авторското право и индустриалната собственост, която ще се финансира по европрограмата ФАР.
В мотивите си кабинетът обяснява, че в много случаи действащите съдебни процедури, по които се разглеждат спорове за собственост върху вещи, са безсилни, когато трябва да се защитят авторските права. Затова с поправките в закона ще бъдат разширени правомощията на инспекторите и другите органи от Министерството на културата да проверяват и следят дали няма нарушение на права на интелектуалната собственост. За липсата на правна регламентация в тази област Европейската комисия разкритикува остро България преди няколко месеца. В законопроекта за авторското право в пъти се увеличават и глобите, съобщиха от Министерството на културата. След критиките от Брюксел парламентът прие набързо и Закона за административното регулиране на производството и търговията с носители на авторски права.
КОНСТАНЦА ГРИГОРОВА
Дневник |
|
mim

Регистриран на: 07 Ное 2002 Мнения: 3963 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Пон Сеп 19, 2005 10:57 am Заглавие: |
|
|
те тия неща и до сега си бяха в закона (това с препродаването), но беше казано, че ако сумата от препродаването ощетява автора - той може да си търси правата по съдебен ред, което беше абсолютно неефективно
въпросът е - Кой ще следи за изпълнението на тия неща и ще следи ли изобщо
или пак седи вратичката с моженето да си търси авторът правата по съдебен ред _________________ и един шоколад увива мармота в станиол |
|
RG®
Регистриран на: 07 Дек 2002 Мнения: 5656
|
Пуснато на: Вто Сеп 27, 2005 3:22 pm Заглавие: ! |
|
|
Приложници ще взимат до 300 евро при препродажба на уникати
ЕЛЕНА ГЕЛОВСКА
в. Дневник
Творците ще получат по-големи гаранции за интелектуалната си собственост, след като се промени Законът за защитата на авторските права.
За да отговори на европейските изисквания, Народното събрание трябва до края на годината да узакони промените
Две нови директиви на Европейския съюз, които регламентират защитата на авторските права, ще бъдат въведени в българското законодателство чрез промяна на Закона за авторското право, които правителството внесе в Народното събрание. С измененията ще се осигури по-добра защита на авторите на произведения на изкуството, когато творбите им се продават и препродават. Друго изменение защитава разпространението на обекти на авторското право по сателит и по кабел. Страните - членки на Европейския съюз, са длъжни да отразят едната директива в законодателствата си до 1 януари 2006 г., а втората - до 29 април 2006 г. Затова според вносителите "нашата страна трябва да стори същото, и то колкото може по-бързо".
С промените авторите на произведения на графичното и пластичното изкуство, фотографски произведения и някои изрично посочени произведения на приложните изкуства (гоблени, керамики, произведения от стъкло) ще получават възнаграждение, изразено в процент от продажната цена, получена при препродажба на оригинала. И досега в закона е регламентирано правото "при следваща продажба". Регламентацията от директивата обаче е много по-детайлизирана. Тя съдържа императивно и размерите на процентното отчисление, съобразено с размера на продажната цена. Единственото, което държавата членка може да регламентира по свое желание, е долната граница на продажната цена, под която отчисление няма да се прави. Директивата изисква тази граница да не надвишава равностойността на 3000 евро. Като отчитат практиката в България и след консултации с творческите сдружения, в проекта е поставен праг от равностойността на 300 евро.
Другата част от промените прецизира мерките и процедурите, които ще се прилагат при гражданското съдопроизводство. Целта на евродирективата, която ще стане част и от българското законодателство, е да се зачитат по-ефективно правата върху интелектуална собственост. Причината е, че практиките на съда, създадени за решаване на спорове за права върху вещи, се оказват недостатъчни и дори безсилни в случаи, когато става дума за нематериални блага, каквато е интелектуалната собственост, се казва в мотивите на вносителите. Те припомнят, че законът и сега съдържа разпоредби в този смисъл. Те бяха включени там през 2000 г. по силата на т.нар. Споразумение за ТРИПС, сключено в рамките на Световната търговска организация.
Директивата на ЕС обаче е още по-конкретна. Тя предвижда улеснения за ищеца при доказване на активната си легитимация, улеснения за него при набавянето на доказателства, повече мерки, с които не само да се прекратяват, но и да се предотвратяват нарушенията, мерки и срещу лицата, които с услугите си са спомагали за нарушенията, по-голяма гъвкавост при определяне на размера на обезщетението и широко разгласяване на осъдителните решения.
Когато автор е предоставил правото на препредаване по кабел на свое произведение на продуцент на звукозапис или на филм или на друго аудиовизуално произведение, кабелният оператор, който препредава това произведение, дължи на автора възнаграждение отделно от всяко друго, е записано в проекта. Всеки отказ от такова възнаграждение от страна на автора е недействителен. Правото да събират това възнаграждение може да бъде предоставено от автора само на организации за колективно управление на съответната категория авторски права.
В законопроекта е създадена и специална разпоредба за правото на възнаграждение, което имат авторите на музикални и аудиовизуални произведения при отдаване под наем или в заем на съответните носители. Авторите имат права на възнаграждение даже ако са предоставили разпространението на продукта на продуцента си. Това задължение обаче не се прилага от обществените, училищните, университетските и читалищните библиотеки, предлагат вносителите. |
|