Graphilla.com :: Преглед на тема - Za sefte se sbluskvam....
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Za sefte se sbluskvam....
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Печатен дизайн и предпечат
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
minimiro
Ксараджия


Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 1974
Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Пет Ное 22, 2002 7:36 pm    Заглавие: Re: абе Отговорете с цитат

voyager написа:
на разните торбички правят пълноцветен, че и добре. Ама не го знам дали е флексо. Пък и те торбичките са полиетилен, тука пропилен... знам ли ква беше разликата... Де отидоха химиците от другата тема да се изкажат? :)


hm...prav si.... 4a sa stoplih 4e v turnovo se printat i torbi4ki...i to dobre.... bah sa v kratunata kuha..... be furlyam im sglobkata na 300dpi CMYK da si ya biyat u glavite
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
voyager



Регистриран на: 08 Ное 2002
Мнения: 108

МнениеПуснато на: Пет Ное 22, 2002 7:38 pm    Заглавие: абе Отговорете с цитат

най-хубу вместо да умуваме тука и да се оцапа нещо, звънни им един телефон и ги питай кво и как точно го искат. После ако не стане, поне ще си измиеш ръцете с тях :))
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ico



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 1722
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Ное 22, 2002 7:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

I posledno sa tuka burza konsultacia gledam edni torbichki (polietilenovi) na Nescafe det pak na principa na flexo pechat pulnocvetno rasterno izobrajenie na kum 45 l/cm. I e praveno tuka v Bulgaria izlejda si super :))) mnogo iako daje ! Taka che ne se otchaivai oshte :)))))))))))
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Аватарче



Регистриран на: 12 Ное 2002
Мнения: 3540

МнениеПуснато на: Пет Ное 22, 2002 8:06 pm    Заглавие: Re: абе Отговорете с цитат

minimiro написа:
voyager написа:
на разните торбички правят пълноцветен, че и добре. Ама не го знам дали е флексо. Пък и те торбичките са полиетилен, тука пропилен... знам ли ква беше разликата... Де отидоха химиците от другата тема да се изкажат? :)


hm...prav si.... 4a sa stoplih 4e v turnovo se printat i torbi4ki...i to dobre.... bah sa v kratunata kuha..... be furlyam im sglobkata na 300dpi CMYK da si ya biyat u glavite


ухааааа...... да са иба и ааз в кратуната...
праил съм и аз при Екстра Пак торбички за кастрол... 300 dpi искаха растера - ако има текст да е вектор - и пращаш ЕПС-а...
и го праат мръсниците бе.. праат го.. е мойте малко сини излезнаха - ама то тва от файла беше :( щото мноу ора ми пипат по машината та омазали профилите :((((((
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Jonata



Регистриран на: 26 Ное 2002
Мнения: 64
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Ное 26, 2002 3:25 pm    Заглавие: Параметри за флексо Отговорете с цитат

Два вида са: с метални растерни валци и фотополимерни клишета

За флексо с растерни валци:
Ъглите на растера - стандартните+7.5 градуса - тъй като едва ли ще се разберете с експонаторджиите да ви завъртят ъгъла, най- лесно е да си завъртите целия файл на 7.5 градуса. Линеатура - според растера на барабана. Цветовете излизат горе-долу близки до стандартния печат.

За флексо с фотополимерни клишета:
Линеaтура - 90-138 lpi
Ъглите на растера - стандартни.
Филм - матов, експонира се неогледално, негатив.
Цветовете на печат са 10-30% по-наситени от обикновения печат т.е пуснал си 50% Cyan - то излиза към 70%.
Ниските проценти (под 5-7) изобщо не излизат.
Необходими презастъпки - зависят естествено от машината, специално за Екстрапак - 1pt и нагоре.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ico



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 1722
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Ное 26, 2002 4:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Tva za fotopolimernite klisheta vednuj mi tvurdiaha che mojelo da se exponira do 3% cviat. Tva viarno li e ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ValBo



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3426
Местожителство: София-Шумен

МнениеПуснато на: Вто Ное 26, 2002 5:48 pm    Заглавие: Re: Параметри за флексо Отговорете с цитат

Jonata написа:

За флексо с растерни валци:
Ъглите на растера - стандартните+7.5 градуса...


До колкото съм запознат, част от експонаторите се борят с моарето с помоща на смяна на ъглите. Това не се ли отразява на печата?
Както си спомням - ECRM даже сменя и линеатурата в малки граници
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ico



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 1722
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Ное 26, 2002 7:23 pm    Заглавие: Re: Параметри за флексо Отговорете с цитат

ValBo написа:

До колкото съм запознат, част от експонаторите се борят с моарето с помоща на смяна на ъглите.


Kade tva be ?? da hodia tam da exponiram ????? :))))))))))))))))
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ValBo



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3426
Местожителство: София-Шумен

МнениеПуснато на: Вто Ное 26, 2002 10:01 pm    Заглавие: Има и то доста Отговорете с цитат

Аз говоря за моаре което се получава при експонирането,а не когато си сканираш от "Бурда" хубава мацка;-)
А за ъглите - за Scitex и Agfa съм сигурен. И става въпрос за няколко градуса разлика от стандарните. В момента немога да намеря къде съм си записал какви ъгли пускаха Scitex машините, но ако държиш ще ти ги пратя.
ECRM сменя линеатурата на различните плаки. Аз лично съм преброявал до 10 линии разлика.
Чувал съм и за други подобни номера за борба със моаре.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Jonata



Регистриран на: 26 Ное 2002
Мнения: 64
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Ное 27, 2002 12:22 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Фотополимерните клишета не могат да напечатат растер под 5%. Меки са.

Това със завъртането на ъглите и промяната в линеатурата е трик за минимизиране на моарето, който се прави не от експонатора, а от RIP. Моарето се получава винаги, но RIP преизчислява ъглите и линеатурите по такъв начин, че да го прехвърли най-много в жълтия цвят - там не си личи. Моаре между цветовете се получава когато са на малък ъгъл един спремо друг - примерно между жълто и магента (типичен случай е човешко лице). Затова е добре понякога при проекти с голямо лице, особено женско - по-светло е - ъглите на черно и магента да се разменят.
RIP-овете са три вида - Adobe, Harlequin и Scitex Brisque. Най-добър според мен е Harlequin. Всички имат "precision screening" - екстрата, която се бори с моарето. Друг е въпроса, че някъде може да не я включат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ico



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 1722
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Ное 27, 2002 12:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Jonata написа:
Фотополимерните клишета не могат да напечатат растер под 5%. Меки са.


tuuuu znachi tia sa me izlagali :( Jalko
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ValBo



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3426
Местожителство: София-Шумен

МнениеПуснато на: Сря Ное 27, 2002 1:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Jonata - напълно съм съгласен с теб. RIP-овете се справят с моарето.
Само че ти се чудя - от къде такъв извор на знания.
Къде и да те бутне човек, все си подготвен;-)
Направо ми иде да се запиша на един курс за допълнителна квалификация при теб.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Jonata



Регистриран на: 26 Ное 2002
Мнения: 64
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Ное 27, 2002 2:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

10x :)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
borkin



Регистриран на: 08 Ное 2002
Мнения: 434
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Ное 27, 2002 5:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ei zapisvaite si kvo kazva Jonata
Ba go - toi napravo si e Professor :))
_________________
Няма абсолют, всичко е относително. Но това е абсолютно твърдение. Ergo, има абсолют.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
auslander



Регистриран на: 12 Ное 2002
Мнения: 207
Местожителство: Sf

МнениеПуснато на: Сря Ное 27, 2002 7:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

borkin написа:
ei zapisvaite si kvo kazva Jonata


абе аз съвсем сериозно съм си записал от стария клуб един анализ на AI10 от Jonata и редовно си правя справки...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ValBo



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3426
Местожителство: София-Шумен

МнениеПуснато на: Сря Ное 27, 2002 7:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Jonata - sled tolkova hvalbi i ako ne pocherpish....;-))
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ValBo



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3426
Местожителство: София-Шумен

МнениеПуснато на: Сря Ное 27, 2002 8:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Obache da se vyrnem na stariq vypros - taq smqna na lineatura i ygli ne prechili na flexopechata
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Jonata



Регистриран на: 26 Ное 2002
Мнения: 64
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Ное 27, 2002 9:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

За флекопечата с фотополимери - ъглите са си стандартни, RIP си се грижи за моаретата, линеатурата е ниска (мах 133) цветовете са пренаситени, ниските проценти не излизат. Това е. Ако се съобразяваш с всички тия неща печата си става.

По-особена е ситуацията при печат с растерни валове. Там самия вал предварително е растеризиран на 0 или на 45 градуса. Затова ъглите на цветоотделката трябва да са завъртяни със 7.5 градуса - за да не "моарясат" (баси думата дето я измислих) със самия вал. А от това завъртане нататък precision screening трябва да се погрижи цветовете да не моарясат :) помежду си. Ако завъртите 7.5 градуса от цветоотделящата програма или от RIP не е ясно дали precision screening няма да реши, че вие му давате твърди ъгли и да не си свърши работата. Затова е най-лесно да завъртите целия проект със 7.5 там, където го работите (Quark, Corel, AI и т.н.) и да го експонирате така. От глeдна тoчка на RIP проектът си е прав, precision screening си работи, след това като нарежете филма ъглите стават точно каквито са необходими: стандартните+7.5+това, което е натворил precision screening.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Аватарче



Регистриран на: 12 Ное 2002
Мнения: 3540

МнениеПуснато на: Чет Ное 28, 2002 1:18 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Jonata написа:
За флекопечата с фотополимери - ъглите са си стандартни, RIP си се грижи за моаретата, линеатурата е ниска (мах 133) цветовете са пренаситени, ниските проценти не излизат. Това е. Ако се съобразяваш с всички тия неща печата си става.

По-особена е ситуацията при печат с растерни валове. Там самия вал предварително е растеризиран на 0 или на 45 градуса. Затова ъглите на цветоотделката трябва да са завъртяни със 7.5 градуса - за да не "моарясат" (баси думата дето я измислих) със самия вал. А от това завъртане нататък precision screening трябва да се погрижи цветовете да не моарясат :) помежду си. Ако завъртите 7.5 градуса от цветоотделящата програма или от RIP не е ясно дали precision screening няма да реши, че вие му давате твърди ъгли и да не си свърши работата. Затова е най-лесно да завъртите целия проект със 7.5 там, където го работите (Quark, Corel, AI и т.н.) и да го експонирате така. От глeдна тoчка на RIP проектът си е прав, precision screening си работи, след това като нарежете филма ъглите стават точно каквито са необходими: стандартните+7.5+това, което е натворил precision screening.


emi az sa she si priznaq - che makar da sam w too biznes - Jonata sa mi gowori na kitajski...
iskam nekoj da mi obqqsniii... na bira - naqwe... s risun4ici... ili ako ima ot de da se chete ... kazwajte - sram me e da ne razbiram deba - i daa mi swarshwa rabotata s predawaneto na TIFF-a.... :(((((
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ico



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 1722
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Ное 28, 2002 11:38 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Аватарче написа:

emi az sa she si priznaq - che makar da sam w too biznes - Jonata sa mi gowori na kitajski...
iskam nekoj da mi obqqsniii... na bira - naqwe... s risun4ici... ili ako ima ot de da se chete ... kazwajte - sram me e da ne razbiram deba - i daa mi swarshwa rabotata s predawaneto na TIFF-a.... :(((((


:)) nema da se shashkash :)))
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Печатен дизайн и предпечат Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov