Graphilla.com :: Преглед на тема - Отново за калибриране на монитор. ICC профили
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Отново за калибриране на монитор. ICC профили

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> ГРПХЛЛА за "всеки"
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
RiN



Регистриран на: 27 Апр 2004
Мнения: 603
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Юни 01, 2006 3:32 pm    Заглавие: Отново за калибриране на монитор. ICC профили Отговорете с цитат

Аз пак си цикля на тази тема защото силно ме интересува. Та значи взех си Spyder2 и с него правя RGB ICC профил. Става бързо и лесно. До тук добре. Въпросният профил се зарежда при стартиране от windowsa с ColorVision-а от Startupa. Въпросът ми е следния: трябва ли същия RGB профил да е и в Colorsettings на Photoshop или там трябва да си остане AdobeRGB.

Направо се замаях - изчел съм тонове документация за управление на цвета под Win. и вече съвсем се обърках ^%$&^@#!!!! или аз нещо не мога да чатна принципа. Според мен във Photoshop трябва да си остане AdobeRGB /защото той май се води Independant Color Space/, а профила от калибратора трабва да се зареди от Windowsa при стартиране, защото той в крайна сметка генерално коригира LUT-a на видеото. Така ли е или бъркам? Много моля някой който има опит с управление на цвета под Windows да сподели как го прави. Мисля си, че темата би била полезна попринцип за всички занимаващи се с предпечат.
_________________
>=<>
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mel



Регистриран на: 13 Авг 2004
Мнения: 461
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Чет Юни 01, 2006 8:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

win zarejdash s novia profil. za za photoshop-adobe RGB e s po-shiroka gama, ama ako praish web primerno-zabravi za adobe rgb. ako backash snimki obache.. mai si e po-dobre adobe rgb. pri mene e taka. dano niakoi dade poveche info che i az se chuda poniakoga:))
_________________
смехът е здраве, освен ако някой се смее на гроба ти:)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
The_Cat



Регистриран на: 27 Май 2004
Мнения: 289
Местожителство: Burgas

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 12:28 am    Заглавие: Отговорете с цитат

ОТ моя опит със Spyder мога да кажа, че преди калибрация се маха от Start Up Adobe Gamma и във фотошоп се слага AdobeRGB. До сега по този начин съм имал перфектен цвят.

PS И в интерес на истината скоро ми купиха Corel X3 и в Color management с малко настройки успях да докарам перфектен цвят, което ми се струваше невероятно. Сега между шопа и корела разлика просто няма.
_________________
Design your mind
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ValBo



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3426
Местожителство: София-Шумен

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 11:26 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Цялото объркване идва от неправилно използване на профилите.
С риск да бъда криво разбран ще опит да изясня цялата им идеология.
Та идеята на тия профили е, че с тяхна помощ няма да има разлика в отпечатък, визулиазирането и каквото дуго се сетите на даден проект.
Как работят. Имате дадено изображение в RGB. То не трябва да се цмиква при вас, а на рипа в печатница и то с профил на съответната машина. Ако това същото нещо го печатате на принтер, трябва да се получи същото с рипа на принтера. На монитора, който също е крайно устройво резултата трябва да е еднакъв. Обаче това се получава само в една държава, наречена Утопия;-)

Кои са най честите заблуди
1. Монитора ми е RGB, значи и цветното пространство в Шопа трябва да е това! Това е голяма грешка
AdobeRGB е цветно работно пространство в което са описани "максималните" възможни RGB стойности.
Профила на монитора служи за неговото калибриране, Т.е с негова помощ се получват максимално близките до истинината стойности. Може да се направи по няколко начина. С колориметър - по предварително зададени семпли се изчислява моментното изкривяване и се задават нови стойности да го коригират
На око - пак същото, но много по бавно и трудно
Аз изпозвам комбиниран метод;-)
Тъй като мониторите са много по ограничени от реално възможните RGB стойности, ако сложите тоя профил за работно пространство, ще се ограничите много. На прув поглед, това няма значение, туй като не може да видите разликата (все пак сте ограничени от монитора си), но при последващи обработки, това води до загуба на информация.

2.Другото което ги заблуждава е така наречения цмик профил. Това на практика вградените в Фотошоп не е профили, а ЦМИК пространства.
Профил бихте имали, ако от печатницата ви дадат такъв направен на тяхната печатна машина или принтер.

Как трябва да се калибрира.
Създавате си профил на монитора.
Зареждате го в Колор мренаджмента на устройството
В Шопа за работно RGB пространство (профил) задавате AdobeRGB или ColorMatch RGB.
Ако нямате профил от машината за ЦМИК задавате Euroscale Coated ili Uncoated в зависимост от хартията и сте готови!
След няколко печата събирате макуклатури без цветови корекции и си правите корекция или на профила на монитора или на цмик
това последното е за по адвансет юзъри и не е за препоръчване
Това е най накратко
_________________
Сънят е слаб заместител на кофеина
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
RiN



Регистриран на: 27 Апр 2004
Мнения: 603
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 1:53 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ValBo - точно ти се надявах да се обадиш :) След като постнах въпроса си, ходих пих една студена вода и ми стана ясно, че питам нещо доста тъпо, защото във всеки по-сериозен документ по темата го пише - така както казваш макар и не толкова простичко и ясно. Объркването ми дойде от самия софтуер на Спайдер който препоръчва!!!!! накрая на калибрацията да се използа във Шопа създадения RGB профил. Това обаче е така, защото като се замисли човек, те имат предвид да се ползва вместо sRGB профила, което за мен в случая не е вяжно защото говорим за монитора като устройство в предпечата. Както и да е - може би беше полезно за общта култура недомисленото ми питане. Обаче аз имам към теб един друг по-концептуален въпрос:

Защо AdobeRGB ремапва sRGB стойности, които са общи и за двата. Тоест защо примерно 195/30/30 се ремапва толкова силно, и от тук в крайна сметка след като обработваш някакво изображение в AdobeRGB виждаш доста различен цвят. От къде идва предимството му за което всички говорят? От това че обръщането в CMYK, става по коректо ли? Ей този момент не ми е ясен:

"Тъй като мониторите са много по ограничени от реално възможните RGB стойности, ако сложите тоя профил за работно пространство, ще се ограничите много. На прув поглед, това няма значение, туй като не може да видите разликата (все пак сте ограничени от монитора си), но при последващи обработки, това води до загуба на информация."

Ок. Но какво е това което виждам в AdobeRGB? след като то не съответства на това което може да ми покаже монитора? И този визуален шифт на цветовете до какво води и до колко да му вярвам? В крайна сметка това което виждам в AdobeRGB е по близко до това което мога да видя на хартия CMYK след конверт ли? Дано разбра какво питам, че малко объркано се получи.

Мерси за компетентното мнение :)
_________________
>=<>
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ico



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 1722
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 2:24 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

RiN написа:
В крайна сметка това което виждам в AdobeRGB е по близко до това което мога да видя на хартия CMYK след конверт ли? Дано разбра какво питам, че малко объркано се получи.

Мерси за компетентното мнение :)


tc
za da vijdash neshtata gore dolu kak biha izglejdali na hartia triabva da si v cmyk prostranstvo. kak she izglejda tazi cmyk emulacia (vkl. i kak shte se generirat i 4-tite plaki) ti zavisi i ot icm-a koito si izbral za cmyk work space.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RiN



Регистриран на: 27 Апр 2004
Мнения: 603
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 2:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ico: tova e qsno.

vuprosa mi e kakvo vijdam v AdobeRGB i zashto se nalaga remapvane na cvetovete kum nego ot kalibiran sRGB profil? grubo kazano - chervenoto v AdobeRGB na kalibriran sRGB monitor sushtoto li e kato charvenoto v AdobeRGB na drug kalibriran sRGB monitor i ako da /kakuvto nadqvam se e otgovora/ zashto se nalaga procesut na vizualizacia da bude sRGB > AdobeRGB > CMYK a ne sRGB > CMYK ili samo AdobeRGB /makar che AdobeRGB ne e monitoren profil zashtoto nama LUT korekcii v nego i ne moje da se polzva kato takuv/ > CMYK.

Ako obqsnenieto e v shirochinata na AdobeRGB prostranstvoto za kakvo mi e tq kato ne q vijdam na Monitora, a i CMYK-a pri vsichki polojeniq e po-tqsen dori ot sRGB pa kamo li ot AdobeRGB. Kakva e logikata da se minava prez mejdinno cvetovo prostranstvo koeto remapva i smenq cveta vizualno bez v kraina smetka to da e nalojitelno? Mai tova se pravi zaradi mejdinnoto konvertirane RGB > (LAB) > CMYK pri photoshopa. Samo taka mi zvuchi da ima logika, no pak ne syvsem. Vuzmojno e syshto tova da e zaradi "Indipendent Working Color Space", no ako e taka, zashto se nalaga remapvane na cvetove koito sa v granicite na samoto sRGB koeto e standartno i ne bi trqbvalo da se pipa kogato stoinostite sa v nego.
_________________
>=<>
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ico



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 1722
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 2:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

moje bi az ne ti razbiram dobre vaprosa :)
dali chervenoto na edin monitor e akto cherveno na drug monitor ? tuk za rgb stoinosti li pitash ili za preview ?
pri dva ednakvi profila converta bi triabvalo da dava ednakvi stoinosti na kato prevew da sa razlichni.

tam za srgb>adobre rgb>smyk valbo po-gore spomena " za da ne se gubiat nuansi pri obrabotka ot po tiasnoto srgb prostranstvo)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mel



Регистриран на: 13 Авг 2004
Мнения: 461
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 4:50 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ako sam razbral pravilno vaprosa... misla che e zashtoto Win-a raboti sas sRGB. Photoshop i sas Adobe RGB. demek praveiki si kachestven profil, ti se opitvash da vijdash maximalno tochno tva koeto moje da vazproizvede monitora. i v dvata sluchaia vijdash po-malko ot vazmojnoto, no realnoto kolichestvo niuansi e po-goliamo v adobe rgb. za tva generiraiki kartinka rabotish s maximuma cvetove, a ne sas windowskata predstava za tova. a razglejdachkata na win-a za kartinki ne znae kvo e adobeRGB i pokazva neshto si:))) s drugi dumi reje gamata do sRGB i po patia kam tva se izmestva cveta. no pa 95% ot fotografite koito poznavam snimat na sRGB i nishto ne moje da gi otkloni ot tozi im navik. moje puk i da barkam
_________________
смехът е здраве, освен ако някой се смее на гроба ти:)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ico



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 1722
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 5:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

win-a ne raboti sus sRGB a sus kakvoto mu dadesh
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mel



Регистриран на: 13 Авг 2004
Мнения: 461
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 5:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

e dobre de tapia IE ne pokazva li sRGB
_________________
смехът е здраве, освен ако някой се смее на гроба ти:)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ico



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 1722
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 5:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

tupia IE (kakto i ostanalite browseri) pokazva tva koeti si zadal v color profiles na monitora.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ValBo



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3426
Местожителство: София-Шумен

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 9:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Вина и цветната калибрация нямат нищо общо.

За калибрация се използва така наречения CMS, който е напълно еднакъв с Епълския такъв ColorSyng и е разработка на Хайделберг преди 15-тина години.
Вина е само системата под която този софт работи.
sRGB е ограничено пространство, най често ползвано за матрици на дигиталки и голяма част от скенерите. Поради своята ограниченост е прието да се използва и за веб
Така по отношение защо се ремапва.
има два начина на прилагане на профил.
Единия е assign а другия convert
каква е разлика- пак най-просто
При Асайване на профил, вие запазвате стойности на цветове, но се променя неговото превю.
Асайнване на профил се налага, ако искате да видите как вашито изображение ще се печата на дадена машина
Конвъртването прави точно обратното - запазва превюто, но променя стойностите - ако нямате запазени стойности на цветовете се препоръчва като вид на прилагане на профил.
Ако приложиш конвърт при отваряне на файла - няма да имаш видима разлика на червеното в AdobeRGB, но ще имаш променени стойности
Ако при конвърт има промени във визията значи нещо не е наред с калибрацията ти

БТВ аз калибрирам със сапайдър 2 по специално със с нговия софт Spider2Pro 2.0 - нямам такъв пробелм и на мак и на РС - профила си отива на мястото

И една молба - пише на кирилица!
Не ми се разчитат дълги постове на маймуница
_________________
Сънят е слаб заместител на кофеина
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> ГРПХЛЛА за "всеки" Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov