RG®
Регистриран на: 07 Дек 2002 Мнения: 5656
|
Пуснато на: Сря Мар 07, 2007 8:25 pm Заглавие: !Viva la diferencia! |
|
|
Реклама за 13 млрд. евро
Испански образци гостуват в София за месец
Едномесечна изложба на професионални испански реклами под мотото !Viva la diferencia! организира институтът "Сервантес" в София. Испанската реклама е сред най-награждаваните в световен мащаб, а според българските специалисти тя може да бъде разглеждана и като бъдещ образ за нашата реклама. "Изложените в институт "Сервантес" графики и клипове показват как може да изглежда българската реклама, ако се развие в правилната посока, защото испанската и българската душевност имат доста сходства", смята Деян Шиваров, творчески директор на "Графити ББДО". Според него причина за твърде първичните образи, които българската реклама изгражда, е фактът, че тя все още е млада. "Едно от нещата, които са направили впечатление на придружаващите изложбата испански рекламисти е, че в българската реклама все още има твърде много голата", каза Шиваров.
Испанската реклама вече е поела по точно противоположна посока на движение, като
залага на действителни образи от всекидневието.
"Рекламните лица в Испания вече не са нито толкова красиви, нито толкова стройни, нито толкова разголени те са обикновени жени", разкрива комисарят на изложбата Конча Верт. По думите й един от основните плюсове на испанската реклама е именно стремежът към нововъведения. "Рекламата изпитва настойчива нужда хората да я слушат и да й обръщат внимание. Съзнавайки обаче, че вниманието по природа се изплъзва и човек обръща глава само когато попадне на нещо изненадващо или невиждано дотогава, испанската реклама се старае да удовлетворява именно тези изисквания", каза Верт.
Друг начин да се стигне до сърцето на потребителя, съветват испанските специалисти, е рекламата да се превърне в търсена информация, като в това отношение възможностите на прес рекламата са по-големи в сравнение с телевизионната комуникация.
"Разбира се, че реклама, която предлага страхотни идеи, невиждани досега, ще се радва на интерес, но истински творчески образци не се раждат всеки ден. Затова е добре да се търси и уместно използване на различните канали телевизия, радио, преса или пък немедийни активности, като основният критерий е рекламата да не се натрапва, а да помага на потребителя. Това обаче става с много мислене", смята стратегическият директор на рекламна агенция Юник" (Unique) Луис Лопес де Очоа.
Въпреки стремежа на испанската реклама да е информативна, сравнителната реклама там не е популярна. Този тип реклама вече направи стъпки и в България, но бъдещето й не е много сигурно, тъй като опитите на "Орбител" да сравнява цени с БТК беше санкционирано от Комисията за защита на конкуренцията. И макар че след това Върховният административен съд разреши на алтернативния телеком да продължи да използва рекламата си, решение по същество дали с нея не се нарушават правилата все още не е взето.
"В Испания сравнителна реклама съществува, защото законът позволява, но не се радва на популярност", каза Верт. Според нея доколко успешна ще е този тип реклама зависи от възприемането й и от нагласите в обществото. "В САЩ например сравнителната реклама се радва на голям успех, защото
американците не се свенят да посочват предимствата си.
Испанците обаче изпитват неудобство да говорят за конкурентите си", обяснява Верт.
Ако сравненията в творческите насоки на развитие на испанската и българската реклама все пак са допустими, то когато става дума за обемите, които се въртят на двата комуникационни пазара, величините са съвсем различни. Докато в България годишните постъпления от реклама са около 130 млн. евро годишно, то в Испания сумата е поне 100 пъти по-голяма - 13 млрд. евро. Логично темпът на нарастване пък е в наша полза - 20% в България за 2006 г. срещу 6.7% в Испания. Разпределението на средствата в медиямикса обаче не е толкова различно - водещата медия и в двете държави е телевизията, като в България делът й е 50%, а в Испания - 40 на сто. Списанията държат 12% от пазара на медийна реклама в Испания, а за сравнение в България този показател е 25%. И в двете страни делът на интернет расте с най-бързи темпове в сравнение с останалите медии, но все още е малък като абсолютни стойности.
--------------------
Изложбата включва около 200 графични творби и над сто телевизионни реклами, подбрани от последните три години като представителни образци на съвременния испански творчески дух. До края на тази година изложбата ще бъде представена в още 7 държави. Творбите ще бъдат изложени в центровете на Институт "Сервантес" в Белград, Алжир, Дамаск, Манила, Тел Авив, Москва и Истанбул. Всяка страна сама избира колко и кои от рекламите да покаже. В България са подбрани и изложени 50 от печатните реклами, като паралелно ще бъдат показвани и рекламните клипове. По повод на изложбата беше организирана и кръгла маса на тема "Постоянното търсене на новото в испанската реклама".
в. Дневник |
|