Graphilla.com :: Преглед на тема - Архивиране на DVD
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Архивиране на DVD

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Новини, интервюта и уроци
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
n1x0n



Регистриран на: 16 Окт 2003
Мнения: 1819
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Мар 16, 2007 4:33 pm    Заглавие: Архивиране на DVD Отговорете с цитат

Копирам тука нещо от блог-а ми, защото може да е интересно за някого:

--------------

Понеже доста хора около мен се борят с проблемите на архивирането на катастрофалния брой снимки по хардовете ни - реших да състава една бърза референция за ползването на CD/DVD дисковете като архивна медия.

Като за начало ще обърна внимание на основните фактори, влияещи на продължителността на живота на всеки един CD/DVD диск:

1. Качеството на пластмасата използвана за изработката
Това е най-лесно решимия и най-рядко срещан проблем. Случаите, в които поликарбоната губи прозрачността си до степен правеща невъзможно разчитането на медията са крайно редки и се срещат само при изключително нискокачествените продукти.

2. Качеството на отразяващия слой
Отразяващият слой най-често се произвжда от сплави на среброто или алуминия. Проблемa с тези сплави е, че при досег с въздуха започват да се оксидират, кородират и да губят отражателната си способност, което прави диска неизползваем. Съществуват редица технологии за “запечатване”* на отразяващия слой, така, че да се ограничи оксидацията. Казвам “ограничи” защото пълната, 100% изолация е невъзможна. От тук идва и първата причина за стареенето на дисковете. Този проблем е напълно решен при т.нар. Gold дискове, при които отражателният слой е направен от 24-каратово злато, което напълно решава проблема с оксидацията.
*Качеството на запечатването е и една от причините да подбираме производителите - за което ще говорим в т.5

3. Качествата на органичния пигмент
Taiyo Yuden е фирмата пионер в разработките на органични пигменти за нуждите на производството на дискове още от началото на 90-те години. Те патентоват прилагането на цианин-базирани пигменти. Проблемът е, че в “нестабилизиран” вид цианиновите пигменти са с трайност от порядъка на 6-7 години, а когато са изложени на директна слънчева светлина - могат да се разрушат за броени дни. За щастие, в резултат на сериозни изследвания, Taiyo Yuden стигат до формулата Super Cyanine, която има “гарантирана” стабилност в рамките на 70 години. Поради ниската си цена и либералното лицензиране - това е най-често ползваният пигмент към момента.

Ciba и Mitsui патентоват фталоцианина /Phtalocyanine/, който е естествено стабилизиран пигмент, със значителна устойчивост към UV лъчите - деградацията на пигмента започва след близо двуседмично излагане на слънчеви лъчи, а при правилно съхранение - трайността на пигмента е между 50 и 75 години. Фталоцианина е пигмента осигуряващ най-добър контраст, но е и най-скъпият от всички.

Mitsubishi от своя страна разработват пигментите AZO, Super AZO и Metal AZO. Това също са инертни пигменти, с изключително висока устойчивост на UV лъчи. Това е най-трайният пигмент, произвеждан към момента с трайност от порядъка на 100 години, което разбира се не гарантира 100 годишен живот на диска заради комбинираното въздействие на другите фактори. Любопитен факт е, че AZO се ползва само и единствено от Mitsubishi под търговската марка Verbatim.

4. Качеството на ламинирането/запечатването
Всеки един CD/DVD диск в най-общия случай представлява един своеобразен сандвич” от подложка /поликарбонат/, пигмент и отражателен слой. При различните производители могат да се срещнат допълнителни слоеве като например UV-защитен или слой улесняващ надписването и т.н.

За да се минимизират проблемите свързани с оксидацията на отразяващия слой, целият “сандвич” се запечатва/ламинира по различна технология но със сходен краен резултат - херметично и относително устойчиво на надраскване покритие. Качеството на това покритие е критичен фактор за дълготрайността на диска - дори и най-дребните дефекти могат да доведат до оксидация на отражателния слой на места - което нарушава четимостта и прави диска неизползваем.

5. Защо е важен производителя?
Дори при положение че пигментите и подложките използвани при 75% от дисковете са абсолютно идентични, качественият контрол на производствения процес е от решаващо значение.
Не бива да се купуват дискове произвеждани в Индия, те имат славата на най-некачествени в резултат на ползване на евтини пигменти и некачествено ламиниране. Дисковете от Китай са котка в чувал, не всички са лоши, но принципно риска не си заслужава.
Като цяло най-качественото производство идва от Япония и Тайван, където до скоро бяха разположени 60% от световните производствени мощности. Силно препоръчвам ползването на продукцията на Taiyo Yuden, която в България съм намирал единствено под марката Plextor във фирма Вали. Изключително високо качество на изработка във всяко едно отношение.
От другите марки бих препоръчал Verbatim, но само ако се пазаруват от проверен вносител, защото многократно съм попадал на страшни ментета.
В случаите, когато пазарувате за пръв път дадена медия и имате съмения в оригиналността й - има много удобна програмка: DVD Identifier, която чете диска и ви изкарва информация за производителя, която после лесно се проверява в специализираните сайтове.

Всичко до момента може да прозвучи леко драматично и плашещо, но фактите сочат че качествените дискове, когато се употребяват и съхраняват правилно, са един достатъчно сигурен и дълготраен начин за архивиране на инфромация. Да, има доста по-сериозни начини за правене на архивни системи, но за нуждите на средния фотограф-любител не мисля че са целесъобразни във връзка с високата им цена.

Като финал на всичко изписано до момента - няколко препоръки за безболезнено архивиране:

1. Подберете си записвачка - не се поддавайте на уверенията че “всички са еднакви”. Това изобщо не е вярно. Пълно е със сайтове, даващи информация и препоръки за избор на записвачки. Пълно е със ревюта в сайтовете за хардуер. Четете, избирайте…

2. Ползвайте DVD+R дискове. Този стандарт има по-добра защита на данните от грешки при четене от DVD-R стандарта и като цяло има някои предимства при архивиране на данни.

3. Не записвайте на максимална скорост и винаги тествайте архива - било то с вградената проверка на Nero-то, било то с допълнителен софтуер.

4. Ако надписвате самия диск, ползвайте единствено маркери с надпис “xylene/toluene free”. Това индикира, че резредителя ползван в маркера няма да разруши защитния ламинат, предпазващ отражаващия слой.

5. Записвайте по 2 копия и ги съхранявайте на различни места.

6. Съхранявайте записаните дискове на хладно и тъмно, в специални кутийки /които на не изискват диска да се сгъне на две за да се извади/ или пликове. Хартиените пликчета продавани в пакети по 100 стават само за домашната порно-колекция и прочие дискове от битов характер. Не е ясно с какво лепило се правят и до колко разредителя се е изпарил от него.

Ползването на качествени дискове и спазването на горните препоръки ви гарантират минимум побелели косми в невръстна възраст. Успех!
_________________
Veritas † Aequitas
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Новини, интервюта и уроци Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov