Graphilla.com :: Преглед на тема - как да си намерим добра работа - туториъл :)
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

как да си намерим добра работа - туториъл :)
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Новини, интервюта и уроци
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
snooper
Mountain Wolf


Регистриран на: 15 Фев 2004
Мнения: 3408
Местожителство: под небето

МнениеПуснато на: Пет Апр 06, 2007 10:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

bulLET написа:
аз пък вярвам, че има хора, които заслужават да им служиш


Не, не вадя това самоцелно от контекста, и да - наистина се хващам за думата - има хора, които заслужават да работиш с тях, но да служиш - бива само на човек, който е спасил живота на останалите от семейството ти...

Но май избягахме от темата...
_________________
You're born, you live, and then you die. Unfortunately, too many people miss that middle part.

www.VerticalShot.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
nub



Регистриран на: 06 Авг 2005
Мнения: 1557

МнениеПуснато на: Пет Апр 06, 2007 11:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Служенето го оставяме за казармата. А тъй като вече нема да има задължителна служба (мама им 1,5 годинки ми затриха) служенето е само хипотеза.
Става дума, че ако искаме да сме си полезни един на друг е хубаво да понарушиме тихия имидж на преуспели гъзета и да споделиме реалността, която в никакъв случай не е само негативна но като цяло е "Българска". Сам по себе си този етикет е достатъчен да отвори няколко тома в "История на работните отношения", и тъй като се предполага, че мнозинството тук са работници ще е полезно да се споделя главно тази гледна точка.
Нека бъдем откровени и да загърбим корпоративните чекни и утопии.
Работника работи за заплата и евентуално развитие. Свестния работодател си цени кадърните хора. Това всички го знаеме. Ма ако всичко беше толкова идеално аз няше да си дигна фирма а щех кротко да си бацам на заплата некъде и да си юркам поршето събота и неделя:))
Полезно е да се разглежда процеса на търсене на работа/ интервю/ наемане чисто търговски и без поетични отклонения. Поезията в тази област нема умре никога щото е част от измамата и зарибявката, тва тимбилдинг, екстри и безумия от типа (неко беше ги постнал тук)"елате да бачкате при нас имаме си макове и офиса е мноо убав" мисля че немат нужда от коментар. Тоест темата тря да е нещо като гайд човек какво трябва да направи ако иска да попадне на правилното място и какъв да е подхода към задачката. Ясно е че всяко мнение е лично но поне да е малко практично:))
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sami



Регистриран на: 08 Мар 2003
Мнения: 1190

МнениеПуснато на: Съб Апр 07, 2007 12:23 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз пък си мисля, че за да може човек да разбере, че ТОВА е правилното място, не може да не е минал през достатъчен брой неправилни. Иначе рискува да попадне на правилното, ама да не го разбере.
Аз бих могла да добавя за по-начинаещите:
- договаряйте ясно и недвусмислено ангажиментите си към работодателя, който ви е наел недостатъчно подготвени. Т.е. какво очаква срещу обучението ви във фирмата. По същия начин договаряйте и евентуалното нарастване на възнаграждението при постигането на точно определен напредък от ваша страна.
- не поемайте никакви задължения, извън преките ви такива и не правете чудеса. В следващия момент те ще се превърнат във ваше неотменно задължение.
- не поемайте работата на колегата си, без да ви е помолил шефа за това. Няма да усетите кога това става нормална практика на работа.

То взе да става по-скоро наръчник за запазване на работа, а не за намиране и май се отклоних. За намирането имам доста крайно мнение, и ще се въздържа да споделям опит. Искам само да подкрепя мнението за "служенето" (независимо от термина). Наистина, и слава богу, има работодатели, които могат така да те мотивират, че да не се чувстваш нито за миг наемник или използван. И работодателите, които могат да го постигнат, се радват на едни всеотдайни и качествени кадри. Никога не е същото, ако ще даже да работиш за най-голямата заплата. Т.е. иска ми се никога да не ми се налага да работя САМО за заплатата.
_________________
печат на книги
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
snooper
Mountain Wolf


Регистриран на: 15 Фев 2004
Мнения: 3408
Местожителство: под небето

МнениеПуснато на: Съб Апр 07, 2007 12:37 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Да поясня - аз самия преди също съм работил във фирма, която и до сега е моето второ семейство и втори дом, случвало се е да не помним откога не сме спали от работа и това да не опира до едната заплата, просто смятам, че има сериозна разлика в значенията на работя и служа.
_________________
You're born, you live, and then you die. Unfortunately, too many people miss that middle part.

www.VerticalShot.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
nub



Регистриран на: 06 Авг 2005
Мнения: 1557

МнениеПуснато на: Съб Апр 07, 2007 1:28 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Абсолютно хипотетично и рядко е служенето:))
Аде мение на работодател(макар че не наемам дизайнери ).
Естеството на работата определя възнаграждението.
И понеже при мен естеството в повечето случай се свежда до ултра къстъм веб базирани решения, програмистите работят на хонорар спрямо задачка като хонорара има долна граница а горната е рамкрана от размера на бюджета и качеството на работа на индивида. В този случай определено става дума за служене с взаимни ползи. Но примерно когато става дума за съпорт пичовете там са си заплати срещу умения и е на работно време.
Тоест работата опира до мотивация. Поне аз съм склонен да разделям творческата/идейната работа от обикновената(изискваща рутинни умения) и в случая с идейната работа гледам да мотивирам двустранно чрез допълнително възнаграждение спрямо ситуация и изграждане на сериозни професионални отношение където Отборния дух не е граница а мението на професионалиста с опит взема връх.
Досега не мога да се оплача, хората когато си честен и коректен са склонни да инвестират повече усилия от обикновеното.
Ма аз съм друга бира.
Реално има разлика между млад специалист с мерак за обучение и човек с опит и портфолио.
Тоест правете преценка в коя категория попадате и какво можете да предложите.
Опитвайте се да нямате очаквания за да видите реалността.
Не маловажна част е мнението на бившите ви колеги/работодатели, това касае деликатната тема за напускането и оставянето на отворена врата зад вас(или поне опита за културно поведение при напускане).
Нещо друго което се сетих. На пазара много рядко се търсят индивидуалисти(личен опит:))). Те се управляват трудно и може би за това всека втора фирма циври Теам ворк парчето до дупка.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sami



Регистриран на: 08 Мар 2003
Мнения: 1190

МнениеПуснато на: Съб Апр 07, 2007 4:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

А пък на мен все ми се струва, че с тез претенции за екипната работа, се крие неумението на мениджърите да създадат екип. Смятат, че това умение е даденост на индивида, а не състояние на екипа. :)
_________________
печат на книги
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nub



Регистриран на: 06 Авг 2005
Мнения: 1557

МнениеПуснато на: Съб Апр 07, 2007 4:50 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Sami написа:
А пък на мен все ми се струва, че с тез претенции за екипната работа, се крие неумението на мениджърите да създадат екип. Смятат, че това умение е даденост на индивида, а не състояние на екипа. :)

Или още по точно казано поради яснотата че мениджмънта му се плаща за да не се дават пари на екипа се изсиква по подразбиране готовност за компромиси още в самото начало:))
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dzver



Регистриран на: 15 Дек 2003
Мнения: 288
Местожителство: софия

МнениеПуснато на: Съб Апр 07, 2007 11:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

малко off - преди месец имах проблем с индивидуалността на работата ми във фирмата. бачкахме по дизайна на една игра. аз направих чудесни неща, които в последствие отпаднаха, въпреки, 4е бяха ододбрени и харесани. и защо отпаднаха? - защото се оказа, че другите дизайнери не могат да се придържат към стила ми.... мисля, че беше необходимо съвсем малко усилие от страна на другите да следват моята стилистика, но шеф-екипа прецени на своя глава според мен, че по-добре по-ниско качество и малко усилия, отколкото следване на новата визия и малко повече прецизност от страна на екипа.. според мен, това не беше много професионално извинение, пък и нелогично, но може и да е бил прав.. ненам, но ме е яд, щото дизайна се хареса много на всички и щеше да стане мноу по-яко, отколкото е сега.
преди три месеца друг шеф-екип прецени, че си заслужава една по-смела и нова визия, предложена от мен за едно от нивата на друга игра. в момента това ниво е едно от трите най-печеливши и харесвани от общо осем! беше похвалено от баш-шефовете и откъм печалби е супер!

знам, че това ми изказване не е точно по темата ни тук, и че се оплаквам в момента, ама самолюбието ми е позасегнато, защото от една страна - яд ме е, че отсвириха една може би по-печеливша визия, а и от друга - може би, щото се зимам на сериозно...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
NOX



Регистриран на: 26 Фев 2003
Мнения: 2140

МнениеПуснато на: Съб Апр 07, 2007 11:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

:/
_________________
"... човек се влияе, а средностатистическия човек се влияе дори повече." wi-flip-ff
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
NOX



Регистриран на: 26 Фев 2003
Мнения: 2140

МнениеПуснато на: Съб Апр 07, 2007 11:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Toku 6to obidi ostanalite artisti, koito ba4kaha (i prdyljavat da ba4kat) po viziqta, 4e sa myrzelivi, nedostaty4no talantlivi i niskoka4estveni...
_________________
"... човек се влияе, а средностатистическия човек се влияе дори повече." wi-flip-ff
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dzver



Регистриран на: 15 Дек 2003
Мнения: 288
Местожителство: софия

МнениеПуснато на: Нед Апр 08, 2007 12:32 am    Заглавие: Отговорете с цитат

NOX, не съм казавала, че някой е нискокачествен, нито мързелив, нито не достатъчно талантлив... слагаш ми думи в устатa, които дори не съм помислила. защо говориш такива неща?!?
аз говорех само за преценките на шефа, който отсвири с лека ръка един нов дизайн, въпреки баш-шефовското мнение. причината, която изтъкна той беше в дусловен цитат:
`нещата ти са много готини, но имаме проблем с това, 4е другите артисти не могат да следват стила ти, защото е твърде индивидуален.`

съжалявам, ако е прозвучало, все едно подценявам труда и способностите на колегите. не бива да ми се сърдите, не е така!ако има някой, който подценява някого в случая, това е шефето, които можеше просто да каже - да, ше бачкаме в този стил. придържайте се към него. все пак, логично е всеки да може да `влезе`в типаж, ако му се наложи. все пак сме професионалисти и затова са ни взели.

сравнявам ситуацията с тази, когато шеф-екипа по другата спомената игра, въпреки новата визия реши да рискува и да я използва - както се оказа за добро.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
NOX



Регистриран на: 26 Фев 2003
Мнения: 2140

МнениеПуснато на: Нед Апр 08, 2007 1:30 am    Заглавие: Отговорете с цитат

"щеше да стане мноу по-яко, отколкото е сега. "
"че по-добре по-ниско качество и малко усилия, отколкото следване на новата визия и малко повече прецизност от страна на екипа.."

az ne slagam dumi v ustata na nikogo:)

nqkoi ot ideite ni se priemat, drugi - ne. Nqkoi sa uspeshni i pe4elivshi, drugi - ne.
_________________
"... човек се влияе, а средностатистическия човек се влияе дори повече." wi-flip-ff
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dzver



Регистриран на: 15 Дек 2003
Мнения: 288
Местожителство: софия

МнениеПуснато на: Нед Апр 08, 2007 3:08 am    Заглавие: Отговорете с цитат

ама, че шибана ситуация се получава сега!?! NOX, защо така упорито настояваш, че съм се опитвала да ви обиждам? вече обясних какво имах предвид с тези ми думи. те не озна4ават това, което се опитваш да изкараш. не допускаш ли, че може и да не си прав?

казвайки: `щеше да стане мноу по-яко, отколкото е сега` имам предвид, че когато се решаваха нещата всички много харесахте моето предложение. сравнение с визията, която бе избрана, всички казаха, че е по-добро и би изглеждало супер. ------> някъде да съм писала, 4е визията на играта не е добра и в момента?

обясних, че подценяването иде от коментара на шефето. абсолютно не съм съгласна с тези му думи. те се различават коренно от моята лична преценка за способностите на всеки от екипа. пак повтарям - като професионалисти би трябвало всеки от нас да може да работи по чужди типажи и дизайни ----> шефа идва и \дори и да не го мисли наистина\ изказва за причина, че нечий дизайн отпада, заради това, че другите не можели да го следват. ako беше казал на всички - давайте така! - смятам, че екипа щеше да бачка така. за мен коментара му не звучи колегиално и не ми се вижда основателна причина за риджекта на конкретния дизайн. опитах се да обясня това вече.
когато nub каза това:

Цитат:
На пазара много рядко се търсят индивидуалисти(личен опит:)))..... Теам ворк парчето до дупка.


аз реших да споделя конкретен пример по думите му. имах предвид едно, то излезе някакво, съффсем друго....

NOX, вече година работим заедно с тебе и мислех, че добре се познаваме - никога не съм ви подценявала, напротив - винаги съм изказвала честно мнението си по труда на всеки от вас. да не говорим, колко съм научила от всеки от вас и как сте ми помагали.. сега, ти седиш и се заяждаш за нещо, което дори не съм имала предвид и продължаваш да настояваш, че искам да обидя някого?!? защо да правя такова нещо?

п.с. ...въобще, сори на всички, че трябваше да изчетете всичко това... отклонихме се доста встрани от `туториъл как да си намерим добра работа`...


ако съм засегнала колеги, искрено се извинявам.
не съм целяла това.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
nub



Регистриран на: 06 Авг 2005
Мнения: 1557

МнениеПуснато на: Нед Апр 08, 2007 3:54 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Спрете се. И това и да се чувстваш така е нормално иправилно, и това нокса дето го казва е нормално и правилно както и шефа е прав.
Скромният ми "управленски" опит съм виждал къде къде по е.ани ситуации.
Първо това че казах че индивидуалситите не ги трсят не беше случайно.
Казано е в контекста на реалността. В зависимост от задачката се взима и мениджърското решение. Не винаги най-доброто като единица качество означава добър продукт. Продукта има параметри: срок за ипълнение, приниципи на работа (а тва е сериозно ИСО му викат понекога).
Има голяма разлика в това което мислех докато бях работник и сега когато
освен че бачкам кат копач съм и ръководите строеж и маркетинг и търговски отдел на куп.
Требе да се запомнат някой неща.
Продукция означава също ред и дисциплина.
Гледането на проблем от една гледна точка не води до градивни резултати.
Истинския тиим ворк за тва е сложен щото в корена му седи взаимен толеранс и опит за смяна на гледната точка като се следва неква предварително начертана линия.
Конфликтите са необходима част от изграждане на един отбор.
Всеки вярва че може по-добре. Ма когато моженето на един човек размества продукционна схема за сметка на индивид нещата почват да се омазват. Аз бих постъпил като шефа ти с уговорката че ако наистина твоите неща са много добри ще се постарая да ги дам за пример на останалите в следваща задачка и ще се опитам да ги мотивирам в няква посока.
Не бива да се забравя че всички сме хора и имаме емоционална същност.
Аз не съм против тиим ворка а против преръщането му в Тимуровска команда с петилетка и поставянето му като условие при кадидатстване за работа (не за друго просто нема начин работодател да се убеди в това преди да те е пусне на манежа).
Трябва да има толеранс иначе ше стане като в една от пъврите фирми дето бачках: Бой между дезигнери/девеолопери и админи /ма добре че сме момченца и накрая сичко свърши с три дневен запой на вилата на шефа:)).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
snooper
Mountain Wolf


Регистриран на: 15 Фев 2004
Мнения: 3408
Местожителство: под небето

МнениеПуснато на: Нед Апр 08, 2007 10:27 am    Заглавие: Отговорете с цитат

С писане в графила само задълбавате... Покажете, че сте добър екип - идете в кръчмата и уредете нещата, най-виновния накрая черпи.
_________________
You're born, you live, and then you die. Unfortunately, too many people miss that middle part.

www.VerticalShot.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Bio



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 5263

МнениеПуснато на: Пон Апр 09, 2007 7:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

haha, kak e Mutirala temata za edin vikend.
_________________
нямам кво да напиша тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
P E T R O V
mnmlst


Регистриран на: 02 Дек 2002
Мнения: 9090
Местожителство: Earth

МнениеПуснато на: Вто Апр 10, 2007 11:19 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Bio написа:
haha, kak e Mutirala temata za edin vikend.


подължавам да се забавлявам :))))
_________________
asenpetrov.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
nub



Регистриран на: 06 Авг 2005
Мнения: 1557

МнениеПуснато на: Вто Апр 10, 2007 12:40 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

implant написа:
Bio написа:
haha, kak e Mutirala temata za edin vikend.


подължавам да се забавлявам :))))

Сериозно? И кое ти е забавно, че хората имат проблем у теамворка или тва че да си намери чоек работа е хуйня у нашта мила родина.:)))
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Morty



Регистриран на: 06 Ное 2002
Мнения: 2050
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Апр 10, 2007 12:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

тва с екипната работа е сериозно, наистина. от една страна, примерно ако бачкаш анимациа, не може да не влезеш в зададен типаж. от друга, ако по сториборд анимацията е тип семейство Флингстоун, не върви ти да я правиш тип цар лъв понеже е по-гот. та има за какво да се порасъждава...
_________________
pixel pixelu oko ne vadi
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Новини, интервюта и уроци Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov