Graphilla.com :: Преглед на тема - Тигри и дракони в София
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Тигри и дракони в София

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Новини, интервюта и уроци
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
RG®



Регистриран на: 07 Дек 2002
Мнения: 5656

МнениеПуснато на: Сря Юни 20, 2007 9:12 pm    Заглавие: Тигри и дракони в София Отговорете с цитат

Отворен клас ще представи най-новите продукции на азиатското кино

Задълбочено изследване и дискусии върху съвременното азиатско кино започват от в четвъртък до 24 юни в отворения клас на Патрик Сандрен "Киното - поглед към света". Класът се провежда за пети път и включва тематични семинари с отворени за всички зрители врати. В това издание акцентът е не само върху новото кино на Тайван, Хонконг, Китай, Корея и Япония - различни аспекти от културата на Източна Азия ще бъдат разгледани като неделима част от местната кинопродукция.

Основната концепция и организация на класа е на Патрик Сандрен, френски продуцент, по чиято покана Люк Бесон неотдавна дойде в България.

По традиция програмата на отворения клас предвижда прожекция на три филма във Френския културен институт на 21 и 22 юни. Те са корейският "Огнени багри" (2002), "Сонатина" (1993) на Такеши Китано и "Цзу:войните от вълшебната планина" (1982) на Цуй Харк. През останалите два дни в Евро-българския културен център ще има лекции/дебати с излъчване на откъси от много други филми. Те ще послужат за илюстрация към темите за дискусия като "Киното на бойното изкуство", особеностите на новата тайванска вълна и режисьори, "Китайското кино след културната революция", японските филми за мафията якудза и филмите за призраци, а също и поглед към основните имена в корейското кино.

В представянето на съвременните азиатски филми по страни специално участие ще вземе още Шарл Тесон, кинокритик и преподавател в Университет Париж III (Новата Сорбона). Негова е заслугата за преоткриването на азиатското кино във Франция, той е и един от авторите на поредицата "Тетрадките на киното", която представя значими личности в историята на киноизкуството. Според Тесон световният интерес прекалено дълго е бил насочен към Европа и САЩ, защото едва през 50-те години на миналия век се обръща внимание на творчеството на Акира Куросава по фестивалите във Венеция, Кан и Берлин.

Друг гост на отворения клас ще бъде Жан-Франсоа Роже, дългогодишен програмен директор във Френската филмотека. Той ще чете лекции върху корейското и съвременното японско кино.

От българска страна участие ще вземе Андроника Мартонова, кинокритик и специалист по азиатско кино и автор на множество критични и научни публикации. Ще гостува още и Евелина Вацева, която е един от най-добрите български китаисти и преводач на прочутия "Лексикон на китайските символи" на големия синолог Волфрам Еберхард.

Според Андроника Мартонова класът няма претенцията да бъде нещо специализирано, само за професионалисти или хора с тесни интереси, свързани с киното. "Напротив, гледаме да уцелим златната среда - за всекиму по нещо", казва тя. По нейни наблюдения класовете се посещават от най-различни хора и на различна възраст. Това, което ги свързва, е любовта им към киното. Там те могат да задават въпроси, да споделят мнение, въобще създава се една приятелска атмосфера, казва Мартонова. Като човек, който дълги години е изследвал тенденциите в азиатското кино, Андроника Мартонова споделя, че днес то показва едно преклонение пред религиозно-философските течения и живописната традиция, идваща от древен Китай. Същевременно разглежда и доста социални теми. Филмите на Азия са пищни, често се смесват фолклор и митология. Има какво да се научи, убедена е Мартонова, макар понякога у нас да остава чувство на недоумение, без да можем да разберем изцяло посланието на филма. Често филмите са изпълнени със скрита символика или традиционни културни входове, казва кинокритичката. "Въпреки всичко качеството им е удивително, по някакъв начин те ни омагьосват, зрителят може да достигне до свой собствен катарзис, те просто ни правят ни по-добри."

Като човек, запознат с вкуса на българския зрител, Мартонова предполага, че особено интересни ще му бъдат темите за хонконгското и съвременното китайско кино. Специално ще бъдат разгледани филмите, които са в кунг-фу (киното на бойните изкуства) и уся жанрове - филми, включващи бой с мечове и супергерои със свърхчовешки възможности с изобилие от бойни сцени. Жанрът уся идва от литературата и много повече се основава на исторически сцени, като съдържа и мотиви от вълшебния и фолклорния свят на Азия.

Входът е свободен, филмите са със субтитри на френски и български, а също ще има и симултантен превод от френски.

в. Дневник
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Новини, интервюта и уроци Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov