Graphilla.com :: Преглед на тема - Някои права запазени - [Криейтив комънс]
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Някои права запазени - [Криейтив комънс]

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Новини, интервюта и уроци
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
RG®



Регистриран на: 07 Дек 2002
Мнения: 5656

МнениеПуснато на: Пет Юли 13, 2007 3:45 pm    Заглавие: Някои права запазени - [Криейтив комънс] Отговорете с цитат

Криейтив комънс е алтернатива на познатото авторско право. Договорите предлагат гъвкав набор от защитни механизми и свободи за творци и автори и за техните произведения. На базата на "всички права запазени" от традиционното авторско право те създават щедрия лиценз "някои права запазени". Основоположник на идеята през 2001 г. е професорът от Станфордския университет в САЩ Лорънс Лесиг. Както той пише в блога си (www.lessig.org/blog), начинанието започва като реакция срещу непрекъснатото разрастване на обхвата на авторското право и в подкрепа на движението за свободен софтуер.

Използвайки такъв договор, вие не се отказвате от авторските си права, а просто отдавате някои от тях при определени условия на обществото. Основните четири клаузи на договора могат да се комбинират. С първия - Признание, позволявате на другите да копират, разпространяват, представят или изпълняват свободно авторското ви произведение, както и да създават негови производни, при условие че посочат името ви по подобаващ начин.

С втория - Некомерсиално, позволявате да копират, разпространяват, представят или изпълняват произведението ви, както и да създават производни само за некомерсиални цели. Третият е Без производни. Позволявате вашето произведение да се разпространява, представя или изпълнява само в неговата цялост, както сте го създали, без да бъде променяно или надграждано.

Четвъртият компонент от договора е Споделяне на споделеното. С него разрешавате на всеки да разпространява производни произведения само съгласно условията на криейтив комънс договора, под който се разпространява вашето произведение. Всички тези компоненти могат да бъдат комбинирани в договор с изключение на Споделяне на споделеното и Без производни, които са несъвместими един с друг. В България договорите се развиват и налагат от "Интернет общество - България" (www.isoc.bg) и с подкрепата на Open-culture.net. Можете да лицензирате вашите авторски творби на адрес www.creativecommons.org.

-------------------------------------------------------------------------------------------

През последните шест години криейтив комънс (Creative Commons) договорите набират впечатляваща скорост. Те са създадени като алтернатива на традиционната форма за регламентиране на авторските права в интернет. За пръв път тази година беше представено проучване, което показа, че тенденциите в мрежата са валидни и в България. Изследването за популярността на договорите нарежда страната на второ място по свободата на ползване, която творците дават на авторските си произведения в мрежата.

Според експерти традиционната форма за защита на авторските права "всички права запазени" все повече отстъпва позиции на иновативното "някои права запазени". Това дава оптимистични надежди за развитие както за младите и прохождащи творци, така и за утвърдените професионалисти.

---------------------------------------------------------------------------------------------



"Бях много изненадана и изключително горда от българските блогъри, музиканти, журналисти, фотографи, творци и други, които споделят свободно свои произведения в интернет. Нямам думи, с които да изразя радостта и уважението си при вида на България на челни позиции." Така Драгослава Пефева от неправителствената организация "Интернет общество" описва преживяванията си от годишната сбирка на общността "Криейтив комънс" (за термина виж първото каре).

На конференцията бе посочено, че България е сред страните, където интернет потребителите са най-либерално настроени спрямо авторските си права в световната мрежа. Проучване показва, че алтернативните на традиционното авторско право договори си пробиват все повече път и противно на общото схващане, това не е във вреда на творците.

Проучването е дело на експерта Йоргус Чилеотис, гост-професор по информационни системи в Сингапурския университет по мениджмънт. То се базира на данни от двете най-популярни интернет търсачки Google и Yahoo и показва приблизително колко са публикуваните произведения в мрежата и каква е популярността им в различните юрисдикции.

Данните показват, че към началото на 2007 г. в интернет има

между 40 и 60 милиона произведения

ползващи някой от криейтив комънс договорите. Изследването акцентира върху това кои лицензи са най-популярни в различните страни. Най-важните констатации са, че около две трети от произведенията ползват клаузата "Некомерсиално", а "Некомерсиално" и "Споделяне" са едни от най-предпочитаните, обяснява Пефева. Данните сочат още, че лицензът "Без производни" се ползва изключително и само в комбинация с "Некомерсиално", а договорът "Признание - Без производни" е най-малко предпочитан.

Данните показват още, че най-масови са испанските договори, вероятно заради високата популярност на криейтив комънс в Испания и поради факта, че се използват от хиляди потребители в Южна Америка, смята експертът. Като цяло челната тройка на страните с най-много либерални договори се оглавява от Швеция, следвана от България и Израел. Изследването е достъпно на адрес www.cc.isoc.bg.

Според Пефева българските автори, които ползват договорите, правят осъзнат избор. Те или умишлено разрешават на другите да ремиксират вече създаденото от тях и дори да получават възнаграждения за това, без да са оригиналните автори, или използват възможността да се рекламират, като запазват произведението в оригинал и получават възнаграждение, ако то се използва с търговска цел.

"Авторското право е част от живота дори и на хората, които не ползват активно интернет, и всички сме длъжни да се съобразяваме с него. Законът за авторското и сродните му права регулира правенето на копие на дадено произведение, като се изисква предварителното разрешение от автора или носителя на правата", обясняват от "Интернет общество". Интернет обаче променя тези условия и те трябва да се адаптират към

по-удобен за потребителите вариант

което довежда до раждането на алтернативните договори.

Специалистите обясняват още, че много млади творци ползват интернет за трибуна на своите произведения с цел да покажат какво могат, да се популяризират и да спечелят публика. Те искат още да получат съвет как да направят по-добри изпълнения, дизайн или фотографии, обяснява Пефева. На практика, ако творбите им са в обхвата на Закона за авторското право и са маркирани с консервативното "Всички права запазени", това по-скоро би ограничило възможностите им за просперитет в мрежата. Така те не са адаптирани към онлайн аудиторията, която има различни представи за това кое е позволено и кое не е. Това от своя страна по-трудно би могло да доведе до комерсиализацията на даден продукт, смятат експерти.

"Публиката в мрежата не е пасивен зрител - тя подсказва идеи, прави колажи и ремикси, преразказва свободно, защото е изчезнала страховитата бариера на забранителното "Всички права запазени" равносилно на "Не пипай!". Освободените идеи могат да надживеят автора си, да се доразвият като производни творби и да бъдат преразказани от много хора след него - точно както преди се е създавал фолклорът", казва Йовко Ламбрев от www.Open-culture.net. Според него повече от пиратството ни ограбват единствено бариерите, които поставяме пред себе си, а свободното изкуство е един от начините да бъдем по-истински, повече човеци и повече творци. Най-малкото никога не е късно да опитаме, казва още той.

Така криейтив комънс договорите се намесват именно в нишата между "всички права запазени" на традиционното право и "пълната свобода на ползване".

"Криейтив комънс" е гъвкав инструмент

с който даден автор посочва какво точно позволява на публиката да прави произведението му, обясняват от "Интернет общество". Алтернативите започват от това само да копира, ползва или показва произведението, без да го променя, до това да предизвика творческия потенциал на аудиторията, като изрично й дава право да променя и преоформя творението. Всичко това не противоречи на Закона за авторското право и не уврежда правата на творците, а дори насърчава креативността им, като им разкрива нови перспективи, споделят експертите.

Невинаги безплатното съдържание в мрежата е незаконно. Хората постепенно ще осъзнаят тази разлика, за което свидетелства появата на алтернативни бизнес модели, каквито са нетлейбълите (звукозаписните компании в интернет), които използват договорите криейтив комънс, обяснява юристът Светозара Петкова.

В България има много голяма празнина откъм свободно съдържание и това са научни и образователни материали в интернет, които да позволяват различни степени на свободно ползване, казва Пефева. Според нея е лошо, че липсва интерес от страна на академичните среди към криейтив комънс, защото в повечето държави договорите се поддържат именно от тях. Добър пример е британският Open University, който качва образователни курсове в интернет именно под тези договори.

У нас новатор е външното министерство, което регистрира уебстраницата си под този договор. Така всеки може да ползва информацията безплатно и свободно, като цитира източника. Въпреки възможностите, които предлагат договорите и софтуерът с отворен код, държавата все още няма ясна политика в тази посока. "Именно с разясняването на подобна информация можеше да се заеме Министерството на културата, вместо да финансира безсмислени кампании против пиратството. Ние все още си блъскаме главите над въпроса как пиратството ограбва скулптурите", завършват с риторичен въпрос експертите.

в. Дневник
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Новини, интервюта и уроци Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov