RG®
Регистриран на: 07 Дек 2002 Мнения: 5656
|
Пуснато на: Пет Яну 25, 2008 8:41 pm Заглавие: Разходки в "Бел епок" |
|
|
Изложба в "СИБанк" представя 50 оригинала на фотографа Георги Георгиев
Един от най-известните кадри в историята на българската фотография се казва "Сатир и нимфа". На него позират голи мъж и жена между две дървета. Той се е облегнал на едното и предизвикателно наблюдава изтегналото се женско тяло пред себе си. Снимката е правена през 1934 г. от Георги Георгиев. Досега не е известно в чий архив се намира нейният оригинал. Днес обаче може да се види една друга фотография, която в известен смисъл е далеч по-любопитна.
На нея е изобразен моментът или преди, или след заснемането на сцената със "сатира" и "нимфата". Двамата модели са се изправили и - може само да гадаем - или се обличат, или се събличат за позирането.
Взети заедно, двете снимки сигурно представляват първата "фотосесия" - сцената и нейното making of. Вторият момент може да видим в галерия "СИБанк" - на изложбата с 50 оригинални фотографии на Георги Георгиев (1881 - 1959), подбрани от колекцията, която е притежание на Българската фотографска академия.
Тук е включен и "Портрет на летеца Симеон Петров" от 1916, отдавна превърнал се в учебникарски пример в раздела "Портрети" на всеки фотографски сборник.
Като настроение изложбата ще ви пренесе в la belle epoque, която пристига в България със закъснение и съвсем за кратко.
Сюжетите пресъздават онези неща, заради които наричаме това време belle: излети, флиртове, пикници, кикот в лодките, разходки край Охридското езеро, самолети, зареяни в синевата. Повечето от тях са тонирани в "сепия". Някои съдържат романтика, други - мистицизъм, трети - еротика. Все пак не бива да забравяме, че Георги Георгиев и първият, който започва да снима женски тела. В почти всички снимки той използва модели, внимателно композирани сред различни пейзажи.
Младостта на Георги Георгиев е отдадена на летенето и по време на Първата световна война е заместник-началник на училището за летци, където преподава "Теория на летенето" и "Аерофотография". След войната е юрист в Българската земеделска банка. Цял живот обаче активно се е занимавал с фотография. Той прави първите аероснимки, издава учебници, провежда фотографски курсове. 1956 е последната година в живота му и по това време пише труд, озаглавен "Основи на реалистичното фотоизкуство", останал незавършен. А Георги Георгиев остава в историята с това, което е създал със своя фотоапарат.
До 1 февруари, галерия "СИБАНК" |
|