Graphilla.com :: Преглед на тема - Запитване към колегите фриланцери.
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Запитване към колегите фриланцери.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Общи приказки
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
manolchev



Регистриран на: 04 Авг 2007
Мнения: 290

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 3:52 pm    Заглавие: Запитване към колегите фриланцери. Отговорете с цитат

По специално към тез ,които им плащат в $.

Такам... значи .. долара пада , пада ли пада ли пада.. и на мен ми става лошо ,защото преди време работех на 1,55 а сега на 1,30 и някакси ми става неетично да започна повече пари да търся на хората ,за които работя след като работим заедно от доста време ,а изведнъж същите пари започват да ми стават все по-малко и по-малко..
Та искам да ви попитам.. как да го покрия тоя дефицит..без да засягам клиента много драстично.. ако поискам повече пара веднага ще ми кажат "еми един индиец ще ми го направи за $50 и то със завъртулката ,която аз си избера.."
Някой от вас среща ли го този проблем ,защото все по-често се опитвам да измисля нещо.. ама нъцки..

Чакам мнения моля.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RG®



Регистриран на: 07 Дек 2002
Мнения: 5656

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 3:57 pm    Заглавие: ? Отговорете с цитат

Къде са ти клиентите?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
manolchev



Регистриран на: 04 Авг 2007
Мнения: 290

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 3:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

usa
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
P E T R O V
mnmlst


Регистриран на: 02 Дек 2002
Мнения: 9090
Местожителство: Earth

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 3:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

обръщаш цените в еуро!
_________________
asenpetrov.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
P E T R O V
mnmlst


Регистриран на: 02 Дек 2002
Мнения: 9090
Местожителство: Earth

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 4:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

аааа... бохо. няма начин. дигаш цените.
_________________
asenpetrov.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
RG®



Регистриран на: 07 Дек 2002
Мнения: 5656

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 4:02 pm    Заглавие: :-) Отговорете с цитат

Трудно ще му е да накара американците, и всеки, който не е в Европа, да плаща в евро!

Намираш подходящ повод:

- Начало на годината

- Обявяване на инфлационен индекс (в САЩ, за Бг никой няма да ти обърне внимание :-)

- Рецесия

- ...

Въпросът е да го направиш в подходящ момент и в подходяща форма.

Т. е. - направи им предложение, на което не могат да откажат.

Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
manolchev



Регистриран на: 04 Авг 2007
Мнения: 290

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 4:10 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не искат в евро мамка им..
Реге , от къде да го изкопая тоя инфлационен индекс.. а и надали ще им припука.. все пак те снабдяват с работа и те са феодалите...тъпи янки..

Някой друг да се изкаже ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ico



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 1722
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 4:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

хех пука ми на мене че индийците го правят по-евтино. Ако не ти е изгодно вече дигаш цената. Като им идва скъпо да ходят при индийците ... лично мнение :)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Morty



Регистриран на: 06 Ное 2002
Мнения: 2050
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 4:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Един приятел и той със същия "индийски" проблем. При едно такова надцакване му идвало накрая той да плати $ 50 за да вземе поръчката. Няма какво да му мислиш, вдигай цената, защото, има го и следния момент, вече са свикнали да работят с теб - доказал си се.
_________________
pixel pixelu oko ne vadi
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Аватарче



Регистриран на: 12 Ное 2002
Мнения: 3540

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 5:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

manolchev написа:
Не искат в евро мамка им..
Реге , от къде да го изкопая тоя инфлационен индекс.. а и надали ще им припука.. все пак те снабдяват с работа и те са феодалите...тъпи янки..

Някой друг да се изкаже ?


дигай си цените спокойно и поетапно. ако не ти връзват, начи и без тва не си заслужава да работиш за тях :)

а индийците да си работят за по 50 долара, нали и тя къри трябва да плюскат :)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bio



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 5263

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 7:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

трябва да си монополист за да си вдигаш цените щот така искаш. ей виж топлофикации, електрорапределителни, вдигат щот могат. ако има конкуренция отиваш веднага при другия.
основен фактор за успех във фрийленса е да гледаш и от гледната точка на този с когото работиш. дреме му на някой че долара пада в афганистан
_________________
нямам кво да напиша тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
manolchev



Регистриран на: 04 Авг 2007
Мнения: 290

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 9:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Bio , true story !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
_sasho



Регистриран на: 16 Ное 2004
Мнения: 1579
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 10:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

1. Първо доколкото знам доларът пада не само в България, а в световен мащаб. Което значи, че евентуално те също вдигат цените си, за да компенсират това падане на долара. Ако е така не виждам причина да се притесняваш и ти да регулираш твоите.
2. Можеш да им пишеш мейл, в който най-културно да им обясниш ситуацията и да ги запиташ дали предвид тая ситуация имат нещо напротив да работите на други цени. Ако ти кажат Аве тука един индиец ще го направи по-евтино по твоя преценка можеш да не вдигаш цените ако ти отърва, но няма да ги загубиш поради неразбиране.
3. Човек не бива да се притеснява да си казва такава цена, каквато смята, че струва труда му.
4. Ако се конкурираш с индийци за нискобюджетни проекти забрави изброените от мен точки по-горе - просто нямаш шанс да ги сбориш :) Ако проектите изискват повече професионални умения - имаш.
5. Доста хора си дават цена в часове. Ако толкова се притесняваш и искаш да си дипломатичен (хм, то туй не е много хубаво, щото граничи малко с шикалкавене) можеш просто да даваш повече часове за направата на даденото нещо. Така ще си компенсираш загубите от падането на долара.
Но по принцип ако си честен е най-добре. Така и хората повече ще уважават труда ти, щото в интерес на истината хората са доста непрости, което е доста учудващо наистина.
_________________
www.skachkov.eu
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Nixon



Регистриран на: 19 Дек 2002
Мнения: 886
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Яну 31, 2008 11:07 pm    Заглавие: ммм Отговорете с цитат

абе пипълс... вие за индийци говорите... какви индийци бе... ами китайците? Ами корейците? Ами филипинците? Мога да продължавам, още и още, но надали има смисъл...

Човек наистина трябва да си цени работата и да си държи на позицията, както се казва всеки камък се тежи на мястото. Мога да ти кажа, че има доста-доста хамерикански фирми, които са се опарили от азиатци и твърде малко искат да ги чуват.

Проблема на БГ не е че бихме искали да качим цените, а по-скоро че тук никой не може да поеме работата, която би се възложила в дългосрочен план на добри цени, т.е. липсват хора и опит.

Друго мога да ти кажа, кажи им че си си купил чисто ново SUV (ако си нямаш вече де), веднага ще ти съчувстват и ще се разберете (малко на шега де)...

Успех ;)
_________________
Критиката е хубаво нещо, за хубави неща...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Morty



Регистриран на: 06 Ное 2002
Мнения: 2050
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Фев 01, 2008 12:14 am    Заглавие: Re: ммм Отговорете с цитат

Nixon написа:
абе пипълс... вие за индийци говорите... какви индийци бе... ами китайците? Ами корейците? Ами филипинците? Мога да продължавам, още и още, но надали има смисъл...

Човек наистина трябва да си цени работата и да си държи на позицията, както се казва всеки камък се тежи на мястото. Мога да ти кажа, че има доста-доста хамерикански фирми, които са се опарили от азиатци и твърде малко искат да ги чуват.

Проблема на БГ не е че бихме искали да качим цените, а по-скоро че тук никой не може да поеме работата, която би се възложила в дългосрочен план на добри цени, т.е. липсват хора и опит.

Друго мога да ти кажа, кажи им че си си купил чисто ново SUV (ако си нямаш вече де), веднага ще ти съчувстват и ще се разберете (малко на шега де)...

Успех ;)


за индийците - иститина е. за БГ - ами не можем, да, щото понякога сме като индийците
_________________
pixel pixelu oko ne vadi
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Chizmar



Регистриран на: 15 Апр 2003
Мнения: 336
Местожителство: VT

МнениеПуснато на: Пет Фев 01, 2008 1:31 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако клиента е доволен - държи на твоите услуги.
Независимо, че му вдигаш цените. Тайната на това упражнение е да се прави редовно. И на малки стъпки.
Мисля че си пропуснал подходящия момент - както споменаха по-горе.
Издебни нов такъв между две поръчки. Преиндексирай всичко, но с малко. Хем няма да ги заболи, хем ще си ограничиш загубата.
И си планирай тия неща. Няма значение състоянието на долара в момента.

.:.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mira



Регистриран на: 01 Апр 2004
Мнения: 992

МнениеПуснато на: Пет Фев 01, 2008 12:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Сред индийците всъщност има доста кадърни хора. И ние подбиваме цените на фрилансерите в Холандия, Швеция и т.н.
Но не мисля, че това беше идеята на първоначалното питане ...

Ако си се доказъл пред клиентите си и им обясниш ситуацията (или по скоро напомниш, защото те най-вероятно са наясно, както и индийците, и китайците, и авганистанците) ще е най-коректно.
_________________
Жить - хорошо!
А хорошо жить - еще лучше!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bio



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 5263

МнениеПуснато на: Пет Фев 01, 2008 1:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

а на индийците албанците им подбиват цените, а пък киргизстанците на албанците... пазара е труден

едно си имай впредвид
за тези които ти плащат 100$ са си били 100$ и когато тука 1$ е бил 2.25 и когато е 1.35

друго за което да помислиш, ако долара изведнаж стане 3лв ти ще им свалиш ли цените?

айдонтинксоу
_________________
нямам кво да напиша тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Аватарче



Регистриран на: 12 Ное 2002
Мнения: 3540

МнениеПуснато на: Пет Фев 01, 2008 1:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Bio написа:


друго за което да помислиш, ако долара изведнаж стане 3лв ти ще им свалиш ли цените?

айдонтинксоу


избивате в някви абцелутни нищообщоимащи с казуса сфери :)

да, био, аз ще им сваля цените (сигур не точно с 1,70 на долар де), ама ще им направя тоя жест, като се постарая да го разберат много добре, щото са много нещата, с които печелиш клиенти и приятели сред клиентите :)

ама да не празнодумствам иаз - за мене нещата седят така


кат си фрийлансър си продаваш труда за да ядеш. като ситуацията в международния план, наводненията в цар калоян или земетресенията в стражица почнат да се отразяват на доходите ти, почваш да мислиш как да се оправиш. ако държиш да си останеш фрийлансър и да продължаваш да ядеш "бри", а не "дунавия" - дигаш цените. ако клиентите ти почнат да бягат, изриваш света да търсиш нови.

щото ако ти бачкаш същото като преди, ама ядеш леб и лютеница - за ко са мъчиш? найш колко свободни дизайнерски места има за по 6-7-800 лв заплата?

та тия работи за монополисти, па за тва кой как тряяло да дига цените - подобре да не ги коментираме - в крайната сметка има от едната страна 12 часа на ден бъхтане, от другата има леб и чубрица :)

секи сам си избира :)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bio



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 5263

МнениеПуснато на: Пет Фев 01, 2008 2:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

щом казваш, явно ги разбираш нещата, експерт :)
аз когато съм работил фриленс а и по принцип всяко нещо което правя е различно от другите и съм давал каквито цени ми харесват на мен, не съм мислил нито за курс на долара нито за еврото.
чисто и просто колко пари искам за нещо, тва е.
_________________
нямам кво да напиша тук.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Общи приказки Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov