RG®
Регистриран на: 07 Дек 2002 Мнения: 5656
|
Пуснато на: Пон Сеп 15, 2008 1:22 pm Заглавие: Професионални общества в глобалната мрежа |
|
|
Все повече големи корпорации инвестират в специализирани сайтове
Ако ви трябва съвет кога и как можете да сезирате инспекцията по труда, какво е договор за издръжка или как да регистрирате фирма в Германия, може и да не ви се наложи да ходите при адвокат. От няколко години в българското интернет пространство има един сайт, на който можете да получите безплатен професионален отговор на въпроси от юридическо естество - lex.bg. Там вероятността да получите смислен отговор на ваше запитване е доста голяма, въпреки че не всички потребители са дипломирани юристи. Около сайта се е сформирало своеобразно интернет общество, което Татяна Стефанова, изпълнителен директор на lex.bg, нарича лекс общество.
Lex.bg не е единственото подобно място в мрежата - много професионални среди вече са създали поне един сайт, който информира за новостите в съответната област, осигурява дискусионен форум на своите потребители, където те могат да обменят казуси от практиката, и създава чувството за принадлежност към дадена онлайн и професионална общност. Нерядко хората от тези форуми се срещат и работят заедно и в живота. Пример за това са лекс срещите, организирани периодично от потребителите на правния портал.
Идеята
за възникването на сайтове на професионална тематика в повечето случаи води началото си от форумите на големите онлайн портали. "Между 2001 и 2004 г. в dir.bg се беше оформила една нелоша група пишещи професионалисти от рекламния и PR бранша", спомня си Милко Георгиев, един от създателите на сайта за реклама и PR yvox.net. С времето форумната форма изчерпва своите възможности, затова през 2003 г. той и колегата му Николай Чакъров решават да създадат портал, който да обединява форум и платформа за публикуване на новини от бранша. Така се ражда yvox.net, който към момента има над 4000 регистрирани потребители, повечето от сферата на рекламата, маркетинга и комуникациите. Това дава основание на Георгиев да твърди, че "за времето, в което съществува (от 11 април 2004 г.), той се е превърнал в платформа за размяна на информация и мнения между професионалистите в комуникационния бранш".
Тайната на успеха
Според Милко Георгиев стабилният ръст на броя потребители в yvox.net - 6-8% месечно - се дължи на постоянно обменящата се информация, независимостта на сайта от корпоративни интереси и доброто администриране.
Освен бързина и непредубеденост за професионалистите сайтовете като lex.bg и счетоводният портал odit.info например могат да предложат много - документи, законови разпоредби, проектозакони. Концепцията на повечето от тях се гради основно върху събиране на новини в съответната област от различни сайтове.
В lex.bg практикуващите юристи могат да открият законопроекти в тяхната област, решени практически казуси, както и казуси за изпити за магистрати. В сайта съществува и опция за регистрация и получаване на електронен бюлетин с правна информация и последния брой на Държавен вестник. От тази услуга в момента се възползват между 23 и 25 хил. потребители, посочва Стефанова.
"Основният гръбнак на сайта обаче е форумът, където често се разгарят много бурни дискусии", казва Георгиев. В голяма част от професионалните сайтове основен източник на информация са дори не толкова новините в съответната област, колкото обсъжданията във форумите.
Потребителите
Трудно е да се определи какви са повечето посетители на професионалните портали - специалисти в дадена област или потребители на съответните професионални услуги, търсещи съвет или справка. В момента основният брой посещения идва през търсачките, т.е. хората рядко отварят даден професионален сайт целенасочено, разсъждава Бисер Райнов, мениджър проект на odit.info.
Какво кара различните хора да влязат на сайта и да споделят част от професионалната си компетентност или информацията, придобита от личен опит, с други, напълно непознати потребители? Според Райнов поведението на тези интернет потребители подкрепя основния принцип на цялото онлайн пространство - развитие може да има само чрез обмен на знания и опит. Повечето от пишещите във форумите на професионалните сайтове наистина не очакват нищо в замяна - всеки помага, воден от различни мотиви, но почти никога финансови.
Неотдавнашна случка от форума на odit.info го доказва. През юни т.г. един от посетителите на сайта задава въпроса дали той или майка му могат да ползват майчинство, ако съпругата му е тежко болна и не може да се грижи за детето. В рамките на няколко часа пристигат десетки отговори, като хората не само споделят мнения, а очакват и обратна връзка от човека, задал въпроса. Въпреки че той не се появява известно време, те продължават да коментират темата и да избутват дискусията на челно място във форума, така че потърсилият помощ човек да я види веднага щом влезе в сайта.
Рисковете
Разбира се, информацията в този тип сайтове невинаги е напълно достоверна и потребителите сами преценяват кога и дали да й се доверят. "Възможността да получиш надеждна информация естествено е ограничена", признава Бисер Райнов. "Ти сам решаваш дали да се довериш или не, със съзнанието, че това, което ти казват, може и да не е вярно", добавя той.
"Не ми се налага да ползвам професионални сайтове, защото имам достатъчно вътрешни източници на информация", казва Вера Ангелова, одитор в българския клон на голяма международна компания. "Тези сайтове според мен се ползват за информация от хора, които не се занимават професионално с тези неща. Повечето големи компании си имат вътрешни правила и източници - абонаменти, бази данни", смята тя.
Посоката
Въпреки популярността на отворените форуми, в които пишат всякакви хора, Бисер Райнов смята, че професионалните сайтове могат да спечелят доверие и да оцелеят само ако съдържанието им се създава от специалисти в съответната област. Според него напоследък се забелязва тенденцията големи корпорации да инвестират в подобни интернет проекти - в международен план примери за такива са корпоративните блогове на PricewaterhouseCoopers и Deloitte. Зад тях стоят и имената на водещи браншови организации като Международния комитет по счетоводни стандарти. Освен това те разполагат с мултимедиа, подкастове, много и актуална информация в дадена област. Ето защо малките лични сайтове трудно могат да се конкурират с тях.
В България професионалните сайтове също търсят солиден гръб - в началото на 2008 "Дарик нюз" стана собственик на lex.bg, a "Икономедиа" - на odit.info.
Прогнозите на специалистите са, че бъдещето е именно на сайтовете, зад които стоят твърди професионални общности.
В България има редица такива, като сред успешните примери са дизайнерският Graphilla , където уебдизайнери, дизайнери на 3D графика и анимация, както и дизайнери печат и предпечат споделят опит и идеи, и Kaldata - онлайн общество за IT специалисти. Там те обменят последните новини в сферата на информационните технологии, нови софтуерни програми и компютърни игри, дискутират професионални теми в многобройните форуми и блогове.
Във Великобритания един от най-големите сайтове на професионална тематика е PeopleManagement за специалистите по човешки ресурси. В него HR мениджърите могат да намерят актуална информация в своята сфера, както и да обменят опит с други колеги, да потърсят професионален съвет, да споделят добри практики или проблеми, с които са се сблъсквали. Освен авторите и редакторите на сайта в блоговете на PeopleManagement пишат и изявени специалисти в областта. В темите на форума често присъстват и непрофесионални съвети, линкове към сайтове за подбор на персонал и т.н.
Налага се тенденцията в подобни сайтове да се създават общности от регистрирани потребители, които се ползват със специални преференции, като достъп до разширено съдържание, бюлетини и специализирана литература. Потребителите също така могат да виждат какво четат останалите абонати, да споделят новини, да подреждат информацията на сайта по удобен за тях начин.
Всичко това не само поддържа актуални професионалните знания в съответната сфера, но и създава чувство за принадлежност към конкретно професионално онлайн общество. От което печелят и самите специализирани сайтове - те си осигуряват лоялна аудитория, която пък привлича рекламодатели.
http://www.karieri.bg/show/?storyid=549501 |
|