Graphilla.com :: Преглед на тема - back to the basics
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

back to the basics
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Графики и илюстрации
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
vnnikolov



Регистриран на: 03 Юни 2003
Мнения: 731
Местожителство: Sofiа

МнениеПуснато на: Чет Юли 09, 2009 12:04 pm    Заглавие: back to the basics Отговорете с цитат

Здравейте, от известно време насам ми писна да търкам връхчето на таблета в безплодни опити за илюстрации и реших, че ми е време да почна на стари години да се уча да рисувам :-)
След има-няма 10-15 години раздяла с моливите и една ползотворна разходка до Слънчоглед (бахти, много скъпо станало бре, за основни нищо и никакви неща една камара пари оставих :-) ) започнах малко по малко да пълня страниците на скицника.
Та в близките месеци (да не кажа години) май само в тази тема ще поствам - докато не се науча да работя читаво с молива и да наблягам на основните неща, не мисля да си губя времето с измъчени работи в шопа.. Време има да се уча и на цвят.

Благодарение на съветите на Мучо (Иво, трябва да черпя, не съм забравил) си взех приличен скенер и въпреки, че още не мога да докарам читави настройки, пускам скановете така, както излязоха..
Голяма част от рисунките са правени без реферънс, за други съм гледал откъдето падне - списание, картинка в нета и т.н.
Общо взето се старая дори и да ползвам референции, да се ограничавам само с началните щрихи, колкото да хвана правилни пропорции и размери. Е, има и някои прерисувани неща, разбира се...
Пускам ги в реда, в който са рисувани, за да може да се види има ли въобще някакъв напредък и ще го биде ли.
Има няколко от края на миналата година правени по обедните почивки в офиса, но повечето са от юни/юли тази година, напоследък се опитвам да рисувам почти всеки ден, но времето ми е малко кът и не винаги се получава..
Засега ще наблягам на портрети, а ако някой попита защо предимно жени - много просто, по-красиви са от нас :-)

Ще се радвам на всякакви коментари и особено критики и препоръки как да подобря работата си, тъй като честно казано никога не съм учил рисуване и ми е трудно, но и безкрайно интересно и вече започвам да се чувствам малко по-уверен, дано това да си личи и от работите...

ето и първите, тия дни ще кача още малко, когато намеря време:

0001


0002


тази много куца станала сега акто я гледам, ама пускам наред барабар с големите бози..

0003


0004


0005
10-на минутно study


0006


0007


0008


тази доста мърляво излезе, че е снимана с телефон, а нямам оригинала вече, рисувах я за една приятелка
0009


един колега, голям образ:-)
0010


0011


R.I.P.
0012


0013


0014


тази мацка си я харесвам, не са ползвани никакви референции
0015


Missy Higgins - страхотна сладурана и прекрасен глас, обожавам музиката и - рисувано е от снимка
оригинала:
00016


и черно бяла



първа страница от новия скицник (всъщност първия, досега съм рисувал само на офис хартия, усещането е съвсем друго, харесва ми ...)
0017


0018
от една обедна почивка - един приятел запален по офроуд - тойотата се казва "Диването" :-). Трябва да я прерисувам някой ден и да му я дам по-прилично качество


пак скука в работата, рисувана с подръчни офис материали - моливи, химикали, маркери, каквото има под ръка.. Отначало гледах от някаква снимка на Долорес от Кренбърис, ама по някое време зарязах да търся каквато и да е прилика
0019



Имах някаква идея и заглавие Who painted the moon black.. Предстои ревизия..
0020


тренировка без реф, малко халипава излезе..
0021


снимка от някое списание
0022


реклама на Бекс в същото списание
0023


бързи скици без реф
0024


с тази се мъчих повечко време
0025


тази също си я харесвам, не са ползвани референции
0026


Засега това от мен, скоро ще кача още няколко, но не съм ги сканирал още.

Поздрави и хубав ден на всички графилци
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
pipi



Регистриран на: 16 Дек 2002
Мнения: 2991
Местожителство: на работа - предимно

МнениеПуснато на: Чет Юли 09, 2009 1:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

защо не запишеш уроци при някой? Да порисуваш натура, ще се отървеш от елементарните грешки в анатомията, и ще издърпаш напред. На мен ми харесват нещата с по-лек щрих, където не затлачваш, примерно 0011, и един съвет, с мадамите избиваш в кич, много изписваш мигли, веждички, устенца. По-добре по-здрав контур на овала на лицето. Успех ти желая, няма как да не станат нещата ако продължаваш все така трудолюбиво:)
_________________
Илюстратор на свободна практика.

http://www.shop.pipilota.com

http://www.behance.net/pipillotte

https://www.facebook.com/pages/Pipilota/190244357663915?ref=ts

http://illustrators.ru/users/Irina_Pamyatnih/portfolio
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vnnikolov



Регистриран на: 03 Юни 2003
Мнения: 731
Местожителство: Sofiа

МнениеПуснато на: Вто Авг 04, 2009 4:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси за окуражаващия коментар, Пипи :-)
Да, замислял съм се за уроци, но не знам дали не ми е малко късно..
Определено остава на масата като вариант, със сигурност биха ми били много полезни. Но първо искам да порисувам няколко месеца, за да свикна да рисувам малко по-свободно, пък и да видя дали няма да ми поотмине ентусиазъма, както стана с испанския - накупувах една камара ученбици и събират прах в момента:-)
Въпреки че в момента съм се амбицирал да го бутам сериозно, доколкото имам време. Желание не ми липсва...

Ето още няколко скици, днес успях да ги сканирам


0027



0028


0029


0030


0031


ако не бях наакал така шапката, можеше и по-читаво да стане.. карай...
0032


Докато чаках систъра в едно кафе в квартала.

0033


0034


0035


0036


0037
Как по дяволите се рисува светлокестенява/русолява коса с молив ?


0038


0039
Тази мома най-много ми харесва как се получи дотук, доволен съм..


0040
Е това келеме съм аз от преди 26 г (+/- 1) :-))
Много си харесвам тая снимка и затова се опитах да я нарисувам, доволен съм от резултата, приликата е учудващо голяма - нещо, което постигам много трудно по принцип..


Това е засега, очаквайте още след отпуската - дотогава мисля да попека гъзеца на Синеморец и да вкуся спирит-а на Бургас малко по-късно.
Поздрави на всички и слънчево лято!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
maceman
nightWoWalker


Регистриран на: 14 Яну 2003
Мнения: 4421
Местожителство: Ironforge

МнениеПуснато на: Сря Авг 05, 2009 12:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

тва последното най става- има нещо много инетересно дето си постигнал като комбинация от изражение, щрих и контраст.....
другите са зле- много наивно детински,на ниво подготвителен 7ми клас....
но това не трябва да те отчайва - държа да кажа че ти си единственият програмист, който е приет в специализираният форум :)
_________________
... gief more epix ...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vnnikolov



Регистриран на: 03 Юни 2003
Мнения: 731
Местожителство: Sofiа

МнениеПуснато на: Сря Авг 05, 2009 2:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Хаха, ебавайте се вие с програмистите :-)
Работа като всяка друга - не винаги интересна, но пък плаща сметките, че и за черни дни остава по нещо :-)
@maceman - Радвам се, че ти допада последната рисунка. Надявам се да има повече такива за в бъдеще. Благодаря ти за коментара. И сега да си говорим сериозно - ако някой друг програмист кандидатства за раздела - НЕ го пускай - и на подкупи съм готов да си запазя статуквото :-)))
За мен е чест и удоволствие да съм сред "арт редиците" ви :-)
Ще гледам да се избавя от тоя ученически манталитет в работите си, старая се да напредвам малко по малко без да бързам за никъде..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vnnikolov



Регистриран на: 03 Юни 2003
Мнения: 731
Местожителство: Sofiа

МнениеПуснато на: Сря Авг 05, 2009 2:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

И в тази връзка, въпреки че във форума много рядко се пускат моливи, сигурен съм, че много от приетите са на "ти" с тях. Ще бъда много благодарен на всякакви препоръки как да подобря техниката си, коя интересна книга да прегледам в тази област и т.н.
Чисто практически съвети...
Моля, спестете си лаконичните коментари от сорта на "Прочети Бамес от корица до корица" и "иска се яко бачкане."..
Разбира се, познаването на анатомията е несъмнено важен фактор и не го омаловажавам, но за мен далеч не е най-важно да можеш да изброиш поименно всичките 206 или колкото са там на брой кокаляците в човешкото тяло, за да придадеш състояние на една работа.
А че нищо не става ей така и че човек трябва да се потруди, е повече от ясно на всеки..
Мерси за отделеното време, ще се радвам на коментари и препоръки.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Squall



Регистриран на: 20 Дек 2005
Мнения: 182
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Авг 05, 2009 2:59 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Aз искам да те приветствам и да те окуража да продължаваш, защото за човек който не се занимава професионално се справяш по-добре от хора с худ. образование (където съм виждал). И те съветвам - гледай скици и моливи на добри изпълнения - как въртят щриха, слагат петната и т.н. това само ще те мотивира повече в рисуването ти и непренебрегвай локалните стойности- от там ще дойде живота на рисунката. Другото мисля че с практиката сам ще развиеш.
Успех!
_________________
www.myspace.com/vasilevart
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
maceman
nightWoWalker


Регистриран на: 14 Яну 2003
Мнения: 4421
Местожителство: Ironforge

МнениеПуснато на: Сря Авг 05, 2009 5:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

vnnikolov написа:
.....Разбира се, познаването на анатомията е несъмнено важен фактор и не го омаловажавам, но за мен далеч не е най-важно да можеш да изброиш поименно всичките 206 или колкото са там на брой кокаляците в човешкото тяло, за да придадеш състояние на една работа.
....

в томовете на бамес няма само кокали - има и рисунки на тяло, в които щриха е #1 - така минава по формата, че да ти е кеф да гледаш....
така че бамес му е майката като основа ......
_________________
... gief more epix ...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
pipi



Регистриран на: 16 Дек 2002
Мнения: 2991
Местожителство: на работа - предимно

МнениеПуснато на: Чет Авг 06, 2009 11:07 am    Заглавие: Отговорете с цитат

и отново, уроци, при добър учител
_________________
Илюстратор на свободна практика.

http://www.shop.pipilota.com

http://www.behance.net/pipillotte

https://www.facebook.com/pages/Pipilota/190244357663915?ref=ts

http://illustrators.ru/users/Irina_Pamyatnih/portfolio
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vnnikolov



Регистриран на: 03 Юни 2003
Мнения: 731
Местожителство: Sofiа

МнениеПуснато на: Пон Авг 31, 2009 10:08 am    Заглавие: Отговорете с цитат

@squall Благодаря за коментара, радвам се че ти харесват работите - малко или повече. Гледам доста работи с молив напоследък, опитвам се да уча от майстори в тази сфера. Свалил съм и някои dvd-та и определено са ми полезни. С благодарност приемам линкове към интересни галерии и всякакви материали, които биха ми помогнали да се развия в тази област.
@maceman - Да, принципно съм съгласен, но това ще гоня на по-късен етап - за момента основната ми цел е да овладея този тип медия и да се чувствам по-уверен при работата, затова сега наблягам на studies и повече скици, за да "отпусна" ръката и да не стоят толкова сковано работите ми. Естествено, трябва ми доста повече от 1-2 месеца, за да постигна тази увереност и сигурност в рисунъка и полагането на щриха, пък после живи и здрави, почвам и с анатомията на по-сериозно ниво...
@pipi - мда, все по-сериозно започвам да се замислям за това, ще съм благодарен на всеки, който може да ми препоръча добър учител. Малко ще ми е зор с времето, но стига да искам, ще намеря начин да го вместя. А пък интерес и желание имам...

Така, ето и малко нови работи

две бързи скици преди да замина за морето, нещо нямах настроение и исках с нещо бързо да загрея, но така и не се получи..

0041



0042



Опитах да рисувам на плажа, но е лееко неудобно, лежейки в пясъка, а и след няколко злополучни петна от плажно масло, които само фотошопа успя да премахне, се отказах

0043



и две каки, рисувани без референции

0044



0045




и една серия, вдъхновена от фотографии на Едуард Къртис - страхотни снимки на индианци, разгледайте галериите му из нета.
Референциите ползвам първите 10-на мин за бърза скица с 4H молив, затова при някои приликата не е особено голяма, но не ми е и целта това - да копирам 1 към 1. Да ги нарека studies..
Определено ще има още от серията за в бъдеще!

0046



Въглен и моливи - много ми допадна въглена като средство. Малко трудно го задържам върху листа след като го разнеса и отива бая фиксатив, за да не се замаже прекалено, но пък си има и добра страна - много ефектно се "рисува" с гумата след като се нанесе. Определено ще го ползвам от време на време, особено при по-тъмни фонове etc.

0047




0048




Това е засега от мен, приятна седмица на всички и до нови срещи :-)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vnnikolov



Регистриран на: 03 Юни 2003
Мнения: 731
Местожителство: Sofiа

МнениеПуснато на: Пет Ное 06, 2009 6:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Първи опит с пастели. Сух пастел върху тонирана хартия.
Малко ми беше трудно като техника, но определено ми хареса като усещане... Ще има и други опити :-)

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
noxious



Регистриран на: 09 Фев 2006
Мнения: 72
Местожителство: RUSSE

МнениеПуснато на: Пет Ное 06, 2009 8:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Виж този сайт:
http://www.drawing-tutorials-online-blog.com/
Мисля, че ще ти бъде от полза.
_________________
От две злини избери по - интересната
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vnnikolov



Регистриран на: 03 Юни 2003
Мнения: 731
Местожителство: Sofiа

МнениеПуснато на: Съб Ное 07, 2009 8:20 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, имам и една част от дивиди-тата на Матю..
Мерси все пак :-)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vnnikolov



Регистриран на: 03 Юни 2003
Мнения: 731
Местожителство: Sofiа

МнениеПуснато на: Пет Яну 29, 2010 7:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Малко неща от последните 1-2-3 месеца, че отдавна не съм се отчитал :-)

0050



0051
Това трябваше да бъде Преслава Мръвкова от Мюзик Айдъл, що годе добре се получи



0052



0053



0054



0055

Някаква, дето няма да я довършвам..



0056

Молив и бяла креда на сива хартия



0057



0058

Намерих си цветните графити отпреди 15 години, йей :-)))))
Няколко бързи шарени с тях



0059



0060



0061



0062



0063



0064

Вчера намерих 5 кафяви графитчета (само :-() в малката книжарница срещу офиса и веднага ги тествах помежду многото задачки за програмиране :-)
Хора, кажете откъде да си взема цветни графити, моля ви - предимно ме вълнуват червен, кафяв, сепия и подобни.. и син, че са ми останали по 1-2 графитчета само, а никъде не намирам :-(



За повечето са ползвани референции, макар и основно частични - да хвана верните пропорции ..
Ем, това е от мен засега, скоро пак ще поствам:-)
само да отминат дебелите проекти, че нещо ми е кът времето напоследък, а ми се рисува, мамка му... !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
DR2
Paladin's Death


Регистриран на: 14 Дек 2002
Мнения: 4805

МнениеПуснато на: Пет Яну 29, 2010 7:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

държа да ти призная че ме изненада... ти май си от хората като Мирко дето си копаят здраво и един ден започват да рисуват като майстори...

Успех!
_________________
Life's no ordeal if you come to terms,
Reject the system dictating the norms
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ky3Mu4



Регистриран на: 22 Юли 2003
Мнения: 3460
Местожителство: Germany

МнениеПуснато на: Пет Яну 29, 2010 9:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Определено има голям напредък, за което поздравления. Само един съвет, когато рисуваш от снимка, много често се случва да изкривиш формата. За да избегнеш грешките, използвай класическите методи - обръщай рисунката, почивай 15 минути на всеки 1 час, отдалечи се от рисунката и я виж от разстояние - обикновено проблемите веднага се забелязват. Също така, рисувай повече от натура и прегледай анатомията - веднъж като схванеш основите, после ще ти бъде много по-лесно, отколкото да налучкваш ;) Успех!
_________________
"I'm a ink injected doodling machine. I am the rocker, I am the roller, I am the out-of-controller!"
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vnnikolov



Регистриран на: 03 Юни 2003
Мнения: 731
Местожителство: Sofiа

МнениеПуснато на: Пон Фев 01, 2010 2:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Момчета, благодаря за добрите думи, радвам се че се забелязва някакъв напредък.
Лично аз смятам, че нивото ми е все още доста .. как да кажа - слабо и посредствено и за себе си не съм доволен. Но все по някое време ще почнат да стават нещата малко по малко, не бързам за никъде. Важното е, че имам желание да продължавам да се уча и да ми доставя удоволствие да го правя :-) И се чувствам все по-уверен с молива в ръка - в крайна сметка разбрах, че най-лошото, което може да се случи, е да прахосам един лист хартия..
Кузмич, гледам да ги правя всички тези неща и да не се впускам в излишни детайли още по никое време. Обикновено почвам по няколко неща наведнъж на ниво съвсем груба скица и като усетя, че почвам да изнасилвам нещата с едната, минавам към някоя от другите започнати.. Мисля, че помага.
За анатомията да, прав си и трябва да намирам по малко време и за това, и за рисуване от натура, че иначе буквално налучквам (намерил си точната дума :-)) Това с времето понякога се явява пречка, но се старая да си крада по малко, когато може..
Благодаря ви отново, хубаво е от време на време човек да чува по една добра дума за мотивация..
За хора като Миро и Калоян от фото форума, които с много труд, желание и упоритост постигат целите си - само адмирации!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
pipi



Регистриран на: 16 Дек 2002
Мнения: 2991
Местожителство: на работа - предимно

МнениеПуснато на: Пон Фев 01, 2010 3:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат



Това е доста силно. Доста от другите носят извесно кичозно излъчване, което идва донякъде от "зализаноста" на штриха. Ще стане много по добре ако не зализваш навсякъде еднакво а имаш празни полета, полета с повече щрих, с по-силен и по-слаб, особено в косата - не може цялата да е еднаква даже и да изглежда такава, поне в академичния рисунък, ако стилизираш може всякак разбира се. Поздравления за упоритата работа. Не помня от кой град си, в София в Слънчоглед има всякакви материали за рисуване, както и в магазините за материали около Шипка.
_________________
Илюстратор на свободна практика.

http://www.shop.pipilota.com

http://www.behance.net/pipillotte

https://www.facebook.com/pages/Pipilota/190244357663915?ref=ts

http://illustrators.ru/users/Irina_Pamyatnih/portfolio
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vnnikolov



Регистриран на: 03 Юни 2003
Мнения: 731
Местожителство: Sofiа

МнениеПуснато на: Пон Фев 01, 2010 4:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси, Pipi. Съветите ти са винаги полезни и на място.. :-) Ще ги имам предвид следващия път като седна пред статива.
Относно цветните графити - търся си само цветни графити за скициране за механичен молив - 2мм или както се водят на дебелина стандартните графити. По-лесно ми е да ги поддържам подострени с механичния молив. Иначе стандартни моливи, пастели, въглени, маркери и каквото се сетиш имам за следващите няколко години поне :-) Голямо пазаруване падна миналата година..

А след като висях 20 мин като прани гащи в Слънчоглед (за да си изядат пиците госпоиците) без да мога да намеря кого да питам, каквото ме вълнуваше, ме загубиха като клиент... По принцип съм доста толерантен и добродушен тип, но да обикалям из магазина и да ги гоня с "Извинете...", пък те да ми се мръщят, че искам да им оставя 100-на лева - ц, ами няма да го бъде...
От доста време насам пазарувам само от Импресия, едно магазинче на Кракра. Много мили и симпатични хорица, със страхотно отношение към клиента. Даже след няколкото поръчки онлайн, ми пратиха календар за коледните празници - бях МНОГО приятно изненадан. Оставам си техен клиент именно заради любезното, коректно и професионално обслужване, което съм получавал винаги досега..
Пък и си имат всичко - е без цветните графити, дето са ми се набили в кратуната :-)))
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
KaloqnStoqnov



Регистриран на: 15 Май 2007
Мнения: 358
Местожителство: вече СОфИЯ

МнениеПуснато на: Пон Фев 01, 2010 4:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ползвай liquify ;)

_________________
http://kaloyanstoyanov.tumblr.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Графики и илюстрации Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov