Graphilla.com :: Преглед на тема - [дискусия] Как се справяте с клиента-дизайнер?
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

[дискусия] Как се справяте с клиента-дизайнер?

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Уеб Дизайн
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Sovellis



Регистриран на: 01 Май 2007
Мнения: 112

МнениеПуснато на: Вто Апр 27, 2010 1:06 am    Заглавие: [дискусия] Как се справяте с клиента-дизайнер? Отговорете с цитат

Няма много традиция в този форум да се пуска друго освен проекти, но пък ще пробваме :)

Та феноменът за всезнаещия клиент, който освен фризьор/предприемач/финансист/етц е и перфектен уеб дизайнер предполагам е ясен на повечето от вас (http://theoatmeal.com/comics/design_hell) Интересно ми е да чуя мнение на по-опитни дизайнери и на хора, работещи с по-големи клиенти как се справяте с този бацил в мозъка на клиента да си мисли, че синьото се комбинира добре с жълто, червено, зелено..по-възможност придружено с прелитащи животни... Когато се опитах да направя нещо по въпроса в последното студио, в което съм работил, и постнах на проект мениджъра няколко линка за "клиентско отношение и как да комуникираме с клиентите" получих злобен отговор, перфиразирам: "Изгубил си сумати време да ми търсиш някакви линкове как да се държиш с клиентите, вместо да сложиш фигурката долу и да направиш каквото клиента казва" И в такива моменти се питаш реторичното що не станах хлебар.....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Chef



Регистриран на: 05 Окт 2003
Мнения: 1148

МнениеПуснато на: Вто Апр 27, 2010 2:37 am    Заглавие: Отговорете с цитат

е, що не стана хлебар?
_________________
ground zero terorist
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mi_ro_to



Регистриран на: 13 Мар 2005
Мнения: 46

МнениеПуснато на: Вто Апр 27, 2010 3:02 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Е сега ше пиша и аз :) понеже пак се насмуках пред PC-то, да бех станал хлебар деба... напоследък така ми е писнало от клиенти, по-големи педерасти са и от дизайнерите :)
Наистина, вече се чудя в какво се забърках... Не че аз съм големия уеб дизайнер, ама мамата си трака (предимно за БГ клиенти става въпрос, а иначе и от другите има специалисти големи). Незнам какво да кажа ... Незнам дали времето или мястото ама е много неблагодарна тая работа.
Напоследък все по-често го мисля... Незнам как са в това отношение другите "колеги" (така се наричат по авто-форумите :)) , ама при мен като почне някой клиент да си вре носа прекалено много, почвам да слушам и изпълнявам и обикновенно става пълна боза, а и на мен ми се изпарява желанието. Уж работата на "дизайнера" включвала и тва да убеди клиента че точно така трябва да стане... ама в случай че на клиента нищо не разбира от дизайн а иначе той си знае какво иска, е тогава е тегаво, а и като цяло не ми се занимава чак толкова да се разправям с разни суеци :), голема простотия е цялата работа да му се невиди...
А иначе проект мениджъра е прав ;) тури му картинката на тоя да е доволен , да плаща и да се спасява че има и други като него, пък и на тях трябва време да се отдели :))

Пълна мизерия е с такива "клиенти" ;)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zaheto



Регистриран на: 19 Дек 2005
Мнения: 885
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Апр 27, 2010 10:30 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Не всички са такива. Има и клиенти с които е много приятно да се работи, но като че ли те са по малко.. :)))

Работил съм с доста големи фирми: Nivea, Nestle, Danone, VW, Tefal, Natures way, със абсолютно всички букмейкъри в БГ (Bwin, Bet365, Betfair, Bet-at-home, и т.н.) и още много други. Единствената разлика е че всичките проекти чужденци ги одобряваха, а не техни бг колеги
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Morty



Регистриран на: 06 Ное 2002
Мнения: 2050
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Апр 27, 2010 10:48 am    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.youtube.com/watch?v=qgcX0y1Nzhs
_________________
pixel pixelu oko ne vadi
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
VirenEngel



Регистриран на: 17 Апр 2006
Мнения: 227
Местожителство: Creative Director

МнениеПуснато на: Вто Апр 27, 2010 11:16 am    Заглавие: Отговорете с цитат

zaheto написа:
Не всички са такива. Има и клиенти с които е много приятно да се работи, но като че ли те са по малко.. :)))

Работил съм с доста големи фирми: Nivea, Nestle, Danone, VW, Tefal, Natures way, със абсолютно всички букмейкъри в БГ (Bwin, Bet365, Betfair, Bet-at-home, и т.н.) и още много други. Единствената разлика е че всичките проекти чужденци ги одобряваха, а не техни бг колеги


zahe ... трудно ще си работил "с тях" ... банера не е работа бе приятел :)
пък и това са клиенти които много не им пука ква е визията ... просто защото специално на тия букмейкъри визия не им трябва - младежите от уинъра си мислят че така се процедира ама ония ги има от 100 години ... а уинъра от 5 ... а и не за друго ми защото повечето статистики за мини сайтове и за големи сайтове за тия фирми съм ги правил аз ... + интерфейси за игри + интерфейси за квото се сетиш ... сега не се чуди как така :) а другите визии са на друг човек :)

по темата
правиш каквото иска въпросния "интелект"
после като се омажат хавите - му режеш тиквата по корекциите и недомислиците които е надробил а трябва да се оправят ...
осоооообенно в БГ където цените са монументално и абсурдно подбити от хитри некадърни "мастъри", ми доставя най-голямо удоволствие да дойде клиент на който някой му е направил електронен магазин за 400лв.
- Тука трябват филтри, сортиране, листинг, детайли, сравнения и т.н. да се добавят ... и искаме съпорт.
ами ок - 3000лв ще струва да започнем ... за съпорта ще сключим отделен договор ...
- АМА КАК ТАКА - той е готов и струваше 400лв. само това трябва да се добави ...
- Ами да ги добави тия функции този който го е правил ...
- Ами той е заеееет .. ами те тая фирма нещо ни правят проблеееееми ... - абе разбираме накрая че не могат.
- Ами г'усин клиент - не могат защото един ecommerce тръгва от 3.5-4к и може да стигне до + безкрайност ... а те като ползват готови темплейти и системи предифинирани с точно определени функции и скриптове откраднати от други сайтове ... затова ...
- И кво е тва скрипт ...
- Еми на тва дето струва 3 бона начална цена ...
- На нас едно момче от варна с колело - ни каза че ще го направи за 200лв ...
- Нямаме нищо против

... след 1 месец сайта е още по-счупен ... или се зарязва ... или се закрива
фирмата е решила че интернет бизнеса е безсмислен щом дори и младежът от варна с колелото не им е направил сайтът ... и тваааа ние тука да намя да плащаме за сайт !!!

от клиенти които много разбират обикновенно пари не се печелят - напротив ... губят се ...
_________________
CREOZON
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pipi



Регистриран на: 16 Дек 2002
Мнения: 2991
Местожителство: на работа - предимно

МнениеПуснато на: Вто Апр 27, 2010 12:22 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

има клиенти и клиенти, за това при нас има цедка- ценова и малоумните клиенти рядко минават през нея, но пък си имаме други проблеми, клиенти, които плащат но не знаят какво искат, ама искат да е мноооого яко, клиенти със строги корпоративни изисквания към дизайна, като ОМВ, който направиха играта, която правихме за тях да изглежда доста скучна. Като цяло имаме много добър ШефЬ, който не позволява да се обозяват твърде много нещата. Има и клиенти песен - Мтел например, каквото и да им дадях като дизайн бяха много щасливи и учебниците станаха много красиви и забавни.
_________________
Илюстратор на свободна практика.

http://www.shop.pipilota.com

http://www.behance.net/pipillotte

https://www.facebook.com/pages/Pipilota/190244357663915?ref=ts

http://illustrators.ru/users/Irina_Pamyatnih/portfolio
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Sovellis



Регистриран на: 01 Май 2007
Мнения: 112

МнениеПуснато на: Вто Апр 27, 2010 2:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Chef - както винаги иронично забавен :D Радва.

Иначе за финансовата цедка съм съгласен - с доста малко изключения съм забелязал, че хората, склонни да платят повече за проектите си, са тези, с които се работи нормално. Това са обикновено са хората, които оценят визията. Моито наблюдения са, че в БГ за жалост все още дизайнът (къвто и да е) не се цени - не сме свикнали да оценяваме и да се наслаждаваме на красивото, както правят англичаните примерно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Chef



Регистриран на: 05 Окт 2003
Мнения: 1148

МнениеПуснато на: Вто Апр 27, 2010 3:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Бе не не ебавам. Просто за всеки влак си има пътници и тва да ревеш че клиентите са еди какви си ми е много смешно. Клинетите са огледалото на твоята работа. Праи си сметката. Той Вирена много добре разбира. :)))
_________________
ground zero terorist
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sabev



Регистриран на: 17 Май 2006
Мнения: 197
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Апр 27, 2010 5:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Chef написа:
Клинетите са огледалото на твоята работа. Праи си сметката. Той Вирена много добре разбира. :)))

Несъм, съгласен, а за т`ва кой к`во разбира незнам ама той колко зло таи в себе си към колегите сякаш са му прибрали баницата от устатата.
_________________
http://www.nikolaisabev.info
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zaheto



Регистриран на: 19 Дек 2005
Мнения: 885
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Апр 27, 2010 5:22 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

VirenEngel написа:
zaheto написа:
Не всички са такива. Има и клиенти с които е много приятно да се работи, но като че ли те са по малко.. :)))

Работил съм с доста големи фирми: Nivea, Nestle, Danone, VW, Tefal, Natures way, със абсолютно всички букмейкъри в БГ (Bwin, Bet365, Betfair, Bet-at-home, и т.н.) и още много други. Единствената разлика е че всичките проекти чужденци ги одобряваха, а не техни бг колеги


zahe ... трудно ще си работил "с тях" ... банера не е работа бе приятел :)
пък и това са клиенти които много не им пука ква е визията ... просто защото специално на тия букмейкъри визия не им трябва - младежите от уинъра си мислят че така се процедира ама ония ги има от 100 години ... а уинъра от 5 ... а и не за друго ми защото повечето статистики за мини сайтове и за големи сайтове за тия фирми съм ги правил аз ... + интерфейси за игри + интерфейси за квото се сетиш ... сега не се чуди как така :) а другите визии са на друг човек :)


банери не съм правил само брандинги :)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Sovellis



Регистриран на: 01 Май 2007
Мнения: 112

МнениеПуснато на: Вто Апр 27, 2010 6:09 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Chef написа:
Бе не не ебавам. Просто за всеки влак си има пътници и тва да ревеш че клиентите са еди какви си ми е много смешно. Клинетите са огледалото на твоята работа. Праи си сметката. Той Вирена много добре разбира. :)))


Абсолютно - аз съм преценил за мене си, че искам да съчетавам работата с хоби, но за да е повече хоби и по-малко работа има какво да се иска още :D, за да не се получава, че работя дизайн на килограм като от оня комикс. Разбрах ти твърдението за огледалото и съм съгласен, но съмнявам се някой да е тръгнал от адските умения и високоплатените клиенти, с които никой няма никакви проблеми. Темата не е за оплакване за споделяне на real life experience.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
VirenEngel



Регистриран на: 17 Апр 2006
Мнения: 227
Местожителство: Creative Director

МнениеПуснато на: Вто Апр 27, 2010 7:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Sabev написа:
Chef написа:
Клинетите са огледалото на твоята работа. Праи си сметката. Той Вирена много добре разбира. :)))

Несъм, съгласен, а за т`ва кой к`во разбира незнам ама той колко зло таи в себе си към колегите сякаш са му прибрали баницата от устатата.


ти ли си тоя от варна с колелото ?
_________________
CREOZON
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BORSP



Регистриран на: 31 Яну 2006
Мнения: 204

МнениеПуснато на: Сря Апр 28, 2010 2:10 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Следейки дискусията си мисля, че въпросът може да се промени на:
Как се справяте с нещо, което според вас е неправилно, но не можете да го промените?

Кликаме на "Аccept" и толкоз.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Chef



Регистриран на: 05 Окт 2003
Мнения: 1148

МнениеПуснато на: Чет Апр 29, 2010 6:00 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Баси тъпия край.
_________________
ground zero terorist
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
VirenEngel



Регистриран на: 17 Апр 2006
Мнения: 227
Местожителство: Creative Director

МнениеПуснато на: Чет Апр 29, 2010 11:26 am    Заглавие: Отговорете с цитат

BORSP написа:
Следейки дискусията си мисля, че въпросът може да се промени на:
Как се справяте с нещо, което според вас е неправилно, но не можете да го промените?

Кликаме на "Аccept" и толкоз.


Може да бъде разискван проблема до безобразие защото е огромен но крайната истина е следната.
Който може да свърши определена работа качествено и интелигентно, неговите клиенти ще са доволни и ще се откроява тяхното присъствие в интернет. Ако имат по сложни интернет апликации - най-просто казано те ЩЕ работят.
В случаят с БГ клиентите от които 99% НЕ искат да плащат но да си сменят телефона и джантите на джипа, техните сайтове ще ги правят самозванци с току що изтеглени програми от някой торент и тези сайтове ще са меко казано "сатирични".
Написах по-горе "ЩЕ работят" защото не само че над 90% от БГ сайтовете изглеждат и присъстват като некадърни такива, но много често и НЕ работят. Което пък е последствие от това че някои младежи все още си мислят че wordpress, mambo, джамбо и тем подобни безплатни приложения реално вършат работа. Безпорен факт е че сайтовете които наистина изкарват пари и вършат работа са изключително и само с custom приложения или базирани на тези системи но до такава степен пренаписани че реално са отново в сектора "custom".
От там насетне за качеството на дизайна и креатива който така наречените бг дизайнери могат да предложат, е изключително нужно да се спомене следното. Web 2.0 дизайн НЕ съществува. Това са писания и претенции на хора които четат книги за дизайн без да правят дизайн, хора които ги е мързяло да работят нещо друго и са решили че ИТ бизнеса е много куль и лесен за работа и че без да правят нищо ще изкарват пари. Хора които 3 карета от край до край и един огромен текст, наричат съвременен web 2.0 дизайн. 5 огромни букви играждат впечатление според тях. С едното "типо" атмосфера в уеб пространството НЕ СЕ получава. Есенцията на правене на уеб сайт не го позволява. Нилсен е глупав и некадърен и ако на мен местните "мастъри" само ми се плюнчат неуверено да гледат какво казват хора от големият западен бизнес. Хора които са правили сайтове каквито "философи" като Якоб Нилсен трудно ще отворят на лаптопа си с безплатния линукс и безплатния софтуер с отворен код който всеки краде и препродава като свой. Странно хората които пропагандират този подход за развитие в уеба са тези който най-много крадат и плагиатстват. Ако може да няма никаква еволюция в уеб технологията и да правиме сайтове само с големи букви и огромни червени и сини карета и такива предназначени за 3 инча дисплей на телефона. Само че наскоро от холивуд много серьозно ритнаха Стив Джобс като му казаха. "Пич" ясно че правиш пари и искаш сериалите да са он-айр на една и съща дата и на твойте малки джаджи. Обаче тия дето са си купили големи ТВ-та и които са точно тия които реално плащат за нещо в тоя свят ще спрат да ни гледат в прайм тайма. Закво правихме тук 3д ефекти за 5 милиона като то няма да се вижда нищо на тия 100х100 пиксела на твоят ай-под.
А тук в БГ аз съм виждал и чувал хора които са от уж много години в бизнеса с изграждане на сайтове, участват в форуми, лекции, изложения и експота и какво ли още не ... че ще направят определен сайт като вземат от 10 места не само визуални а и програмни части и ще ги зашият в едно като един уеб франкенщайн.
Заключението е .... когато българина поиска сайта му да си върши работата. Което в днешно време означава не само да се отвори и да се прочете един текст. Тогава може би ще започнат да измират "мастърите" и да останат можещите.

За тия пък дето се изживяват като артисти ... там положението е направо "батак" ... те са някъде около Юпитер и говорят с извънземните. Но реално ръцете са до лактите отзад.
_________________
CREOZON
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Chef



Регистриран на: 05 Окт 2003
Мнения: 1148

МнениеПуснато на: Чет Апр 29, 2010 3:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

машала ефенди :))))
_________________
ground zero terorist
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Take 1



Регистриран на: 26 Май 2003
Мнения: 69

МнениеПуснато на: Чет Апр 29, 2010 7:45 pm    Заглавие: That's it. Отговорете с цитат

Viren-а написа два много добре изказани поста.
Към темата само ще добавя, че проблема не е единствено типично български. Има го и по "юропътъ".
Дали в БГ , дали другаде: "кат' сай рудилу просту - просту си уставъ".
_________________
There's always a better way!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Уеб Дизайн Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov