Graphilla.com :: Преглед на тема - Технически изисквания за печатане на плакат...?
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Технически изисквания за печатане на плакат...?

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> ГРПХЛЛА за "всеки"
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Deskov



Регистриран на: 26 Юни 2006
Мнения: 423

МнениеПуснато на: Вто Яну 18, 2011 6:10 pm    Заглавие: Технически изисквания за печатане на плакат...? Отговорете с цитат

Налага ми се да правя плакат ... това ще ми е сефтето в тази област и ще съм благодарен малко да ме образовате. До колкото знам стандартните размери за плакат са 70x100 сm, качеството на изображението e препорачително да е 300 dpi (или в Photoshop - Resolution 300 pixel/inch??) и да се работи под CMYK color 8 bit-a. Бъркам ли нещо и какво още е добре да знам преди да започна работа.

Благодаря за отделеното време.
_________________
If you can imagine it, you can create it. If you can dream it, you can become it.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ico



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 1722
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Яну 18, 2011 6:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

горе долу да :) без размера (в някои случаи и резолюцията)... най-добре се обади там където ще печаташ.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Deskov



Регистриран на: 26 Юни 2006
Мнения: 423

МнениеПуснато на: Вто Яну 18, 2011 6:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

оф надявах се да греша ... искам по-голям монитор!!! :D
_________________
If you can imagine it, you can create it. If you can dream it, you can become it.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Morty



Регистриран на: 06 Ное 2002
Мнения: 2050
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Яну 18, 2011 6:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

резолюциата можеш и на 225 да я сложиш. можеш да го работиш в RGB но изходния файл трябва да е CMYK. колкото до размера - той идва от големината на печатната машина и листовете.
_________________
pixel pixelu oko ne vadi
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ники михайлов



Регистриран на: 11 Ное 2005
Мнения: 2188

МнениеПуснато на: Вто Яну 18, 2011 8:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Малко подробности.

Размери:
Обикновено хартията идва от големите заводи производители, под фотмата на топ, широк един метър. Практиката е наложила този топ да се реже през 70см а оттам нататък всеки лист да се реже при нужда наполовина по късата страна. оттам израза "стандартен" формат за плакат важи в случаите когато имаме размери на неотпечатаната хария от 100х70, 50х70 и 50х35 см.

ТОВА НЕ Е РАЗМЕРЪТ НА ПЛАКАТА.
Това е размерът на печатаемия лист. Този лист обаче не може да бъде отпечатан открай-докрай. Причини за това са както щипките/смукачите , държащи листа по време на движението му в печатащата машина, така и в разположението на описваща информацияза това какво се отпечатва на съответният лист.

С две думи - плакатът е винаги по-малък от формата на листа в който ще бъде отпечатван.
За формат 100х70 може да е 99х68,5
За формат 50х70 може да е 98,5х59
За формат 50х35 може да е 49х33,5
Или по-малък от посоченият размер.

Резолюция:
Доколкото печатните технологии се различават, а и вижданията на предпечатарите също варират за препоръчителната в пиксели резолюция на работния проект (за мен лично) са се оформили няколко долни граници които стигат за нуждите на дизайн а по-късно и на качествен печат.

В офсетовия печат тази долна граница на резолюцията е зависима от печатаемият формат.
С две думи - колкото е по-голямо изделието, толкова по-ниска би могла да бъде резолюцията. Причина - по-големите изделия се гледат по-отдалеч.

За плакат вместен във формат 100х70 - минимална нужна резолюция - 120 dpi
За 57х70 - минимум 150 dpi
За 50х35 - минимум 200 dpi.

Image mode
Дали проектът ще се прави в RGB или CMYK е въпрос на личен избор.
Това не рпави дизайна по добър или лош, дори тоналната обработка не е толкова различна, колкот я изкарват. Има ред причини да се работи в RGB но това не е задължително.

Спам - тука съм писал разни работи /спам
_________________
"You cannot cheat form. Form is not a vehicle for content. It is the content." PETER CHUNG
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ValBo



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3426
Местожителство: София-Шумен

МнениеПуснато на: Вто Яну 18, 2011 9:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ники,
от цялта тирада имаш няколко попадения, но внимавй като пишеш числата

За формат 50х70 може да е 98,5х59

Може, ако се печата на двете страни;-)


За 57х70 - минимум 150 dpi

т'оз формат не го ползвам. Остатъка от 43 см не върши много работа;-)

Сега и аз да допълня

Относно печатаемото поле на листа

Листа се води от така наречения ГРАЙФЕР. Това едни щипки, които си предават едни на други листа в машината. Вендузите служат само да го вдигнат от купчината

Та този грайфер варира, но е в границите 10-12 мм
Ако някой ви иска повече, значи машината му е зле. По добре стойте далеч от такава
От другата страна на листа има едни цветни квадратчета - скали им викат. По тях печатарите следят за цвета ви. По-старите машини са с ръчни денситометри(спектрофотометри), от големината на чиято глава зависи големината на скалата. Най-често 5 мм.
Новите машини вече идват с автоматични денситомети, които ползват скали по Dipсo. Tе са с 10 мм ширина.
От страни е хубаво да има място за регистъра(пасерите) - още 10 мм
Та от всичките тези приказки следват следните печатаеми полета

100х70 - 99х68
70х50 - 69х48
50х35- 49х33

За резолюциите.
Гледането от далеч не решава проблемът с ниското каюество на картинката.
Независмо дали целоформатен, половинка или четвъртинка, плаката се печата на най-малко 175 линии. От тази линеатура идва и изискването за разделителната способност. Триста точки на инч са си класика.
Но при по големите изображение е малко проблемно това. Тогава се пада от резолюцията, но под 225 не е хубаво да се минава.
Когато подадете по-малка резолюция, рипа ще интерполира изображението по формулата 1.5 спрямо линеатурата. Т.е ще си дорисува липсващата му информация.
Макар, че всички се кълнат в калибрациите на рипа си, аз не бих рискувал някой друг да променя резолюцията на моя плакат.
Така че, е по добре да си го интерполирате в шопа, където можете да управлявате този процес.

Ники, не всичко което пише по руските форуми е вярно. Там също има доста шкарто...

П.П. Ники, за да не се бъркаш повече
Печатните формати винаги започват с големите числа - 100х70, 70х50, 50х35. Това е според декардовата геометрия.
Объркването ти идва от форматите на хартиите. Там първото число обозначава посоката на водата. Затова съществува хартия 50х70 и 70х100
А какво е посока на водата, ще пиша в следващата лекция;-)
_________________
Сънят е слаб заместител на кофеина
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ники михайлов



Регистриран на: 11 Ное 2005
Мнения: 2188

МнениеПуснато на: Вто Яну 18, 2011 9:22 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз заради водата го и обърнах де =)

А числата 50 ->57 бъркам в момента понеже спя (ама то така съм от сутринта).

Цитат:
За формат 50х70 може да е 98,5х59

да се чете

За формат 50х70 може да е 48,5х69
_________________
"You cannot cheat form. Form is not a vehicle for content. It is the content." PETER CHUNG
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Deskov



Регистриран на: 26 Юни 2006
Мнения: 423

МнениеПуснато на: Вто Яну 18, 2011 10:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря на всички отзовали се.
_________________
If you can imagine it, you can create it. If you can dream it, you can become it.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> ГРПХЛЛА за "всеки" Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov