Graphilla.com :: Преглед на тема - Проект за българско open-source rpg
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Проект за българско open-source rpg

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Общи приказки
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
TBoNe



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 16

МнениеПуснато на: Чет Юли 17, 2003 9:11 pm    Заглавие: Проект за българско open-source rpg Отговорете с цитат

Занчи... Темата е пробна, за да видим какви реакции ще породи. Постарайте се да не ме хулите много...
Преди няколко месеца направих преставяне в ГРПХЛЛА и както и очаквах ме оплюха и убиха от критика (въпреки, че все още си мисля, че последните неща не бяха чак пък толкова зле...). Хехехе, разбира се отказъл съм се да кандидатствам пак - за тези форуми не става, то се знае.
Както и да е. Попринцип съм програмист. Или поне смятам, че това го умея най-добре (добре, че няма и такъв форум, че и там да се изложа както подобава ^_^). Напоследък искам да направя една игричка - open-source rpg. Българско разбира се. Темата се обсъжда в момента тукКажете ми какво мислите. И дали някой ще се навие за 3d modeler или 2d artist?

пп: Ако някой пита простотии от рода: "Ама заплащане ще има ли?" или "Абе вие луди ли сте? Никога няма да успеете!" просто ще издивея. Вече прочиствах онази тема няколко пъти.
_________________
ph33l th3 l0v3
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
skynet



Регистриран на: 01 Апр 2003
Мнения: 354

МнениеПуснато на: Чет Юли 17, 2003 10:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

koi shte pita za zaplashtane?! ti na kolko si godini?
Цитат:
Преди няколко месеца направих преставяне в ГРПХЛЛА и както и очаквах ме оплюха и убиха от критика (въпреки, че все още си мисля, че последните неща не бяха чак пък толкова зле

gorkia. kazaha ti se dosta neshta togava ma qvno nishto ne si razbral
Цитат:
.....защото се занимавам с 3D от вече почти 2 години

mi... ne znam dali nqkoi shte te zeme na seriozno sled tia dumi, az hich. predpolagam che i programiraneto ti e takova. i vse pak uspeh
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
TBoNe



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 16

МнениеПуснато на: Чет Юли 17, 2003 10:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Окей, случи се. skynet, признавам ти. Нямаше как да се сетя да напиша и да не се поства нещо такова като твойто в предупреждението. Това САМО ти признавам. Разбираш ли от 2 години се занимавам с 3D значи, че от 2 години имам 3d max. Човече това значи, че съм бил на 16 години. Ти може от 2 години да се занимаваш и с стругарство, ама като не ставаш? Какво става?!
Та сега сериозната част. С програмиране се занимавам от предучилищна. Да правилно си прочел. Не казвам че съм добър. Не казвам, че в момента съм на гребена на вълната. Напротив, даже съм на мнението, че имам още много да уча. Даже прекалено много. Но го правя с усърдие. И НЕ! програмирането ми не е като 3d-то ми. Просто е със светлинни години напред. Няма да давам примери, защото предполагам от C не разбираш... Както и да е. Тъй като ме ядоса много, давам ти да прочетеш (задължително!) следните две теми:
Заслужава ли си правенето на компютърно PRG в България?
Готов 3D Engine vs. Писан такъв
Наблягам на втората тема. Особено часта, където ме обвиняват за луд и за нищо неразбиращ. От година и половина се занимавам с 3d програмиране. Започнах със собствен software-ен engine, защото имах 486. С opengl се занимавам от 8 месеца. За сведение само.

skynet написа:
spored mene ti trqbvat oshte work i tutoriali. Otdeli naprimer mesec za neshto po-slojno, checkvai i sravnqvai s neshtata v 3D | Compositing i she stane, vijda se che imash jelanie
uspeh i poveche turpenie

Мерси за невероятната помощ с представянето ми! Просто жестока е. Ако си чел правилно - няма да направя всичко това, което ми препоръчахте. Защото беше само пробно - да видя дали ще го мога. Не, не го мога. През последните месеци в главата ми се въртят много неща, които искам да направя с 3d max например, но не мога. Просто не мога. Нямам чувството как да ги направя. Все едно да се опитваш да пееш високи тонове, но не можеш. И независимо от това да се опитваш. Това ще представлява следващото ми представяне. Това, че посещавам форумите всеки ден значи, че уважавам хората направили ги, хората пишещи в него. И не им завиждам, защото аз открих своето място - то е програмирането. Поне засега. За след 10 години - ако сме живи и здрави, обещавам да те намеря и да ти напиша едно писмо как съм и с какво се занимавам в момента.
И ако питаш мене хоратя няма да ме вземат насериозно, защото ТИ се обади и ровиш из керливите ризи на хората и вадиш компромати. Ставаш за политик между другото.

15 минути по късно, чудейки се дали да пусна този пост.
skynet, извинявай, ако те обидя. Но просто не обичам хора, които перефразират думите ми ей така. Ако беше разгледал другия форум, в който е темата за играта, и прочетеш поне част от последните ми мнения, щеше да разбереш, че аз често преувеличавам, но го правя с добро сърце. Както виждаш първият ми пост, частта с представянето е често хумористична. Никъде не съм обвинил никой или форума в каквото и да било. Това, че пускам темата тук трябва все пак да значи нещо. Най-малкото, че търся отзив (а не помощ, тя може и да не ми потрябва. Прав си в едно - много е вероятно този проект да не се осъществи. Причини - бол). Отбелязвам този момент:
TBoNe написа:
(добре, че няма и такъв форум, че и там да се изложа както подобава ^_^).

Всичко е с целта на това да разположиш хората да се отпуснат, да им кажеш, аз съм свестен човек, разбирам от хумор. Не е с цел да им кажа вижте ме аз съм най-великия. Защото не съм. И никога няма да бъда. Но опне мога да го приближа, нали?

Пак ти се извинявам за този пост. Все пак никога не ми се е случвало така да ме изкарат от нерви. Научих нещо - и то е че качествата като програмист си ги защитавам върло. А досега изобщо не подозирах това...
_________________
ph33l th3 l0v3
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
TBoNe



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 16

МнениеПуснато на: Чет Юли 17, 2003 10:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Забравих и да те поздравя за статуята - жестока е.
_________________
ph33l th3 l0v3
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
skynet



Регистриран на: 01 Апр 2003
Мнения: 354

МнениеПуснато на: Чет Юли 17, 2003 10:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Няма да давам примери, защото предполагам от C не разбираш...

e razbiram ot C, inache nqmashe da kritikuvam taka. mda. nqma smisal da pisha poveche, imam leko symnenie che ne me razbirash.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
voyager



Регистриран на: 08 Ное 2002
Мнения: 108

МнениеПуснато на: Нед Юли 20, 2003 12:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ohhh.... radiaciqta e vinovna mai... Vseki 3ti roden prez chernobilskata 86ta iska da pravi igra. Proshtavai, ti mai si 84ta kakto razbiram, znachi te e kovnalo tykmo kogato ti se e oformql haraktera v nachaloto. Spoko, nqma da ti kazvam che nishto nqma da izleze, prosto mi e liubopitno ei taka ama syvsem chestno: Zamislql li si se kak tochno shte stane i kakvo tochno shte stane i koga shte stane? Da priemem syvsem teoretichno che shepa entusiasti uspetee sled 5 godini neumoren trud da syzdadete igra s kachestvoto na... de da znam, diablo naprimer. E, da ama sled 5 godini takava igra shte izglejda kakto sega ti izglejda super mario nali se seshtash? Serioznite igri se pravqt ot golemi ekipi programisti, dizaineri i nqma da ti kazvam oshte kvo, mislq che tuka ima hora koito rabotqt v game studia i mogat da ti obqsnqt po-podrobno. A ti si trygnal s shepa entusiasti, liubitelskoto si 3D i edno golo C da pravish igra?
_________________
Rien ne vas pleux :]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
TBoNe



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 16

МнениеПуснато на: Нед Юли 20, 2003 1:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Всъщност колкото и да е смешно, си напълно прав. Всеки трети роден около 84-86 иска да прави игра (аз съм 85 между другото).
Но бъркаш много сериозно. Много добре знам от колко хора се прави, колко време се прави и как се прави комерсиална игра. Но е глупаво да сравняваш този проект с комерсиална игра от калибъра на Diablo. Ако не знаеш такива игри от ентусиасти има много. Провери sourceforge.net и се убеди сам.
Все пак за консултант имам човек, който 4 пъти е почвал да прави игра със сериозен екип и 4те не е успявал да направи нищо.

Все пак, темата си каза своето. Все пак, защото знам, че никой от вас не е прочел другите теми (дано да бъркам...), ето ви цитат от другата тема:

Цитат:
Както вече споменах на няколко пъти имам намерение да направя едно open-source rpg. Ей така за спорта, че и да си докажа, че го мога. Всъщност идеята стои в главата ми от доста време, но сега, надявам се, най-сетне ще мога да я осъществя.
Его как си представям аз играта:
- идея
Самата игра трябва да е малка и непретенциозна. Системата трябва да е от проста по-проста. Да наподобява нещо, направено с rpg maker. Всъщност и самият стил на игра искам да се доближава до старият конзолен стил на chrono trigger и final fantasy - разкарват те непрекъснато, историйката не е клиширана и се играе с поне 3 персонажа едновременно. Разбирасе битките ще са малко по различни. Леко с привкус на warcraft 3 - малко, но силни единици се бият като си нанасят сравнително малък damage. Тоест няма да могат да те осмъртят с един удър, както и ти не можеш да ги усмъртиш с половин.
- графика
3D, стил Dungeon Siege и Neverwinter Nights. Това е, нищо повече. Това не подлежи на генерална дискусия. Търси се 3d modeler и concept artist. Може и 2d artist за интерфейса. Местата са свободни за всякакви аматьори и професионалисти, които могат да направят каквото и да било качествено, но с малката уговорка да прочетат първите 3 реда внимателно.
- звук
На този етап не се замисля.
- система
Системата трябва едновременно да е много добра и невероятно проста. Имах идеи в зависимост дали първоначалния клас на героят ви ще е закован или не. Една от добрите идеи ми е тъй наречените комбота. Да кажем, че в един момент станете достатъчно добър с определено оръжие, че започнете да нанасяте на определен период от време комбо от 2 удъра. Нататък те стават 3,4 и накрая завършват с един унищожителен удър, който го можете само ако имате определено магическо оръжие от този вид.

Това ми е беглата представа за играта, която искам да направя. Всички идеи са добре дошли, а хора искащи да участват в проекта - още по-добре.

и един за системата:

Цитат:
Вчера се разрази един спор относно системата на играта и по-точно дали да я направим на основата на някоя вече готова (обсъждаха се DnD и Fallout) или наша си лична (много наподобяваща на идеи Morrowind, Ultma Online, Divine Divinity и Dungeon Siege). От сега казвам, че силно защитавам втората идея, но ще се опитам да преставя основните точки в спора до колкото мога безпистрастно.

DnD:
Това е ситемата, чийто сеттинг най-много се доближава до този, който в момента се обсъжда за играта. Въпреки това системата е прекалено сложна и комплексна (и разбира се дава невероятни възможности на играча), за да бъде интерпретирана добре в една компютърна игра. Все пак в основата си това винаги ще е настолна ролева игра. А и не трябва да се пренебрегва силната нужда от водещ.
Според CONAN системата може да се опрости до толкова, че да ни свърши работа. Не вярвам, че би могъл да успее с това не леко начинание, но той често е доказвал, че захване ли се с нещо сериозно го прави.
За съжаление в играта, ако не се измени в последствие, акцента е поставен на битките, а DnD се е доказала като перфектна система за социални контакти и доста мудна откъм dungeon crawl. (визирам единствено и само компютърните игри правени по нея).

Fallout:
Система, която води своето начало от компютъра и в последствие направена на настолна ролева система. Идеите на xsmind за модифицирането й звучат много примамливи, но за съжаление цялата система е доста непригодна за фентъзи свят. В своята същност Fallout-ската система е пост-апокалиптична, със силен акцент върху огнестрелните оръжия. Да не забравяме, че и в Fallout Tactics, реално-времевият елемен не беше реализиран добре и трудно се свикваше с него.

Skill-Type система:
В основата на тази идея стоят уменията на героят. Или казано по друг начин - каквото правите, това и вдигате. Най-добрият пример за игра провалила се с такава система е Dungeon Siege. В нея има толкова много примери за недомислици, затова сега ще посоча само най-главните.
Първият основен проблем на системата е мулти-класовостта. Ако развиете един герой до 10 ниво войн, след това зарежете меча и го развиете и до 10то ниво маг, то той няма с нищо да е по силен от войн, примерно 16то ниво, който е със същият xp, но е развивал само способността си да върти хладни оръжия. Едиственият начин да се поправи това е като уменията да си влияят едно на друго или се ограничават взаимно.
Вторият сериозен проблем на системата е, че в крайна сметка статистики като сила, ловкост и интелект влияят единствено и само върху предметите, които носите и в частност кръвта и маната, което честно казано направо ги елиминира. А доста хора се дразнят на това.
Третият сериозен проблем е че с тази системата е доста еднообразна. Тоест единственото нещо, което правиш с един войн е да млатиш с каквото оръжие докопаш. Тук на помощ идват feat-овете и специалните атаки (комбота), но направата им също ще бъда доста трудоемка работа.

Това са общо взето нещата, които се обсъждаха (да бе! направо щяхме да се изколим с CONAN, ако не беше XSMIND да ни спира) вчера. Надявам се да съм успял да представя нещата достатъчно безпристрастно и обективно.

_________________
ph33l th3 l0v3
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гост






МнениеПуснато на: Нед Юли 20, 2003 3:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

prost sawet, iskas 2d i 3d artists, oburni se kum nabora si w foruma 84 85
drugite nia te zemat naseriozno i to e obiasnimo.wiz ako bese milioner4e mamino sin4e drua rabota:)))
Върнете се в началото
TBoNe



Регистриран на: 10 Апр 2003
Мнения: 16

МнениеПуснато на: Нед Юли 20, 2003 10:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, то това и беше идеята. А идея от къде да ги намеря тея хора около мойта възраст?
_________________
ph33l th3 l0v3
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Общи приказки Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov