Graphilla.com :: Преглед на тема - Ледена Приказка - студената красота на Лапландия
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Ледена Приказка - студената красота на Лапландия

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Фотография, фотоманипулация и ретуш
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
snooper
Mountain Wolf


Регистриран на: 15 Фев 2004
Мнения: 3408
Местожителство: под небето

МнениеПуснато на: Вто Юни 07, 2011 12:29 pm    Заглавие: Ледена Приказка - студената красота на Лапландия Отговорете с цитат

Национален Парк Абиско в шведската част на Лапландия се намира в Северния Полярен Кръг и е най-сухото и най-студеното място в цяла Швеция. Изборът ми да снимам през най-мразовития месец Февруари беше някак логичен за мен, търсейки кадри на ледени образувания и северни сияния.

В първия ден ме посрещна температура от минус 39 градуса, а и през следващите не стана много по-топло, но опитът си заслужаваше всичкото мръзнене в няколко чифта чорапи под обувките за ледено катерене с химически отоплители... Снимането на относително лесни по принцип кадри там се превърна в изпитание - клепачите ми слепват, внимавам металните части на техниката да не отлепят парче от кожата на лицето ми, стативът не дава да прибера краката му от студ... Денем виждах как хора се връщат от Планината с измръзнали пръсти и търсят помощ, а нощем тръгвах отново за поредното многочасово чакане на сияния.

Понякога се случваше да забравя чашата си с врял от термоса чай на леда - след 5 до 10 минути от 80 градусов чай имах само бучка солиден цветен лед. Но каква Красота. Прекарвах средно 8-10 часа от денонощието върху заледената повърхност на 70-километровото езеро, пропукано от компресионни гребени и цепнатини на местата, на които налягането между ледените маси е предизвикало неимоверно напрежение.





В последните дни на втората седмица, когато температурите се покачиха с приближаването на Март усетих как ледът по реката се пропуква и тръгнах по него преди да съм го изгубил съвсем...















Бях сред свидетелите на едно от най-силните северни сияния от години, дори местните бяха същисани...











И си тръгнах от там след две невероятни седмици с мисълта да се върна, като този път заведа с мен още няколко души през по-топлия Март, бих се радвал да споделя това място ;)





---
Цялата серия от 17 кадъра можете да разгледате на http://verticalshot.com/bg/gallery

или да следите за още на страницата във Фейсбук http://www.facebook.com/VerticalShot

Кадрите са заснети с фото-техника Canon, осигурена от Photosynthesis.

Това пътуване беше етап IV от снимките по книгата и изложбата на открито "Север.", които се задават след година, Живи и Здрави. Следващите етапи водят към ледовете на Гренландия, Лапландия и Северния Ледовит Океан... Можете да подкрепите проекта и да си подарите вдъхновение като си поръчате фотографско копие от ограничените до 15 копия от кадър тиражи с имейл на адрес verticalshot@gmail.com


Аз пак си питам за критика, винаги идва добре за следващия път :) Приятно разглеждане!
_________________
You're born, you live, and then you die. Unfortunately, too many people miss that middle part.

www.VerticalShot.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
P E T R O V
mnmlst


Регистриран на: 02 Дек 2002
Мнения: 9090
Местожителство: Earth

МнениеПуснато на: Вто Юни 07, 2011 9:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

aй ем ъмейзд
_________________
asenpetrov.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Zing



Регистриран на: 13 Дек 2002
Мнения: 3932

МнениеПуснато на: Вто Юни 07, 2011 10:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

тази може ли 15 пъти да си я поръчам!? имасабъл просто! искам повече инфо ако е налично ;)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wicky



Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 4389
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Юни 08, 2011 12:27 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Не знам какво да кажа.... наистина нямам думи!
_________________
Отрежеш ли крилата на жената, тя ще полети на метла !

http://wickyhouse.com

http://wickywelcome.blogspot.com/

http://this-and-that.eu/

http://tui-onui.blogspot.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
SIMPLI



Регистриран на: 22 Ное 2002
Мнения: 1175
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Сря Юни 08, 2011 9:51 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Всичко е много готино, много атмосферно и т. н., обаче имам такъв въпрос ... Тези фотографии, на които има само сняг са много сини. Този ефект се получава при мен, когато снимам в офиса заради тонираните в синьо прозорци. Та въпросът ми е при теб заради полярната нощ ли са такива или по друга причина? Такава е светлината там или ползваш филтри ... или друго?
_________________
Too much trabaho!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
maceman
nightWoWalker


Регистриран на: 14 Яну 2003
Мнения: 4421
Местожителство: Ironforge

МнениеПуснато на: Сря Юни 08, 2011 10:08 am    Заглавие: Отговорете с цитат

когато изчерпиш думите, които можеш да напишеш и тръгнеш да подминаваш....
ама то не заслужава да подминеш без да покажеш по някакъв начин голямото уважение, което изпитваш ...
та се връщам барем една ":)" да сложа...
за да видиш че си ме зарадвал ......
много при това !!!

:)
_________________
... gief more epix ...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mira



Регистриран на: 01 Апр 2004
Мнения: 992

МнениеПуснато на: Сря Юни 08, 2011 11:28 am    Заглавие: Отговорете с цитат

maceman написа:
когато изчерпиш думите, които можеш да напишеш и тръгнеш да подминаваш....
ама то не заслужава да подминеш без да покажеш по някакъв начин голямото уважение, което изпитваш ...
та се връщам барем една ":)" да сложа...
за да видиш че си ме зарадвал ......
много при това !!!

:)

:)
_________________
Жить - хорошо!
А хорошо жить - еще лучше!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
velinov



Регистриран на: 17 Сеп 2004
Мнения: 3975
Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Сря Юни 08, 2011 11:33 am    Заглавие: Отговорете с цитат

:)))
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Greenhorn



Регистриран на: 10 Мар 2006
Мнения: 767

МнениеПуснато на: Сря Юни 08, 2011 12:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Владо, ти просто си в друго измерение човече.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
DR2
Paladin's Death


Регистриран на: 14 Дек 2002
Мнения: 4805

МнениеПуснато на: Сря Юни 08, 2011 1:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

аз на изложбата ще си избера принт:D
_________________
Life's no ordeal if you come to terms,
Reject the system dictating the norms
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
54ka



Регистриран на: 15 Окт 2003
Мнения: 1198
Местожителство: space

МнениеПуснато на: Сря Юни 08, 2011 11:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

mira написа:
maceman написа:
когато изчерпиш думите, които можеш да напишеш и тръгнеш да подминаваш....
ама то не заслужава да подминеш без да покажеш по някакъв начин голямото уважение, което изпитваш ...
та се връщам барем една ":)" да сложа...
за да видиш че си ме зарадвал ......
много при това !!!

:)

:)

+1 :)
_________________
:::::| 54ka PhotoBlog and Gallery |:::::| 54ka SketchBook |:::::
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
snooper
Mountain Wolf


Регистриран на: 15 Фев 2004
Мнения: 3408
Местожителство: под небето

МнениеПуснато на: Чет Юни 09, 2011 10:55 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Голямо Благодарско, Банда!

Симпли, да, Светлината е много студена през Зимата там по Севера, в някои сутрини отива чак към лилаво, в други ти се струва, че снегът е море... Това е любимата ми Светлина :)
_________________
You're born, you live, and then you die. Unfortunately, too many people miss that middle part.

www.VerticalShot.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
wicky



Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 4389
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Юни 09, 2011 11:19 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Мисля, че snooper-а живее истински живот... още веднъж да изкажа моя възторг от работата ти! И непременно ще си поръчам и аз принт!
_________________
Отрежеш ли крилата на жената, тя ще полети на метла !

http://wickyhouse.com

http://wickywelcome.blogspot.com/

http://this-and-that.eu/

http://tui-onui.blogspot.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
DUDE



Регистриран на: 20 Яну 2010
Мнения: 29

МнениеПуснато на: Чет Юни 09, 2011 4:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

:) Бахти нямам думи пак. Благодаря.
_________________
::: thanks
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kalvera



Регистриран на: 11 Дек 2002
Мнения: 459
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Пон Юни 13, 2011 9:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря!
_________________
"Imagination is more important then knowledge"
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
snooper
Mountain Wolf


Регистриран на: 15 Фев 2004
Мнения: 3408
Местожителство: под небето

МнениеПуснато на: Вто Юни 14, 2011 11:17 am    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз Благодаря! :)
_________________
You're born, you live, and then you die. Unfortunately, too many people miss that middle part.

www.VerticalShot.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Фотография, фотоманипулация и ретуш Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov