Graphilla.com :: Преглед на тема - Новото туристическо лого на България
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Новото туристическо лого на България
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Лого, бранд и шрифт дизайн
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Alexandrov



Регистриран на: 10 Юни 2012
Мнения: 18
Местожителство: България

МнениеПуснато на: Сря Фев 13, 2013 10:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

"Върхът на айсберга" е такъв, какъвто е.
На мен също не ми плащат за това, но се ангажирам понякога да се изказвам. И умишлено се постарах да съм умерен - професията ми предполага търсене и изтъкване предимно на положителното.

BSC System написа:
Не мисля, че има много за 'обаждане'. На човека не му плащат да защитава логото пред всеки.

От кога лого = бранд ?

Ако има проблем, той е по-скоро, че четем повече за логото от колкото за бранда. (никой не обърна внимание на линка от Асен П.)


Ако има проблем, той е (поне) в графиката, а не какво четем.
Аз лично се опрях именно на линка на Петров за мнението си по-горе. В последствие научих и повече.

В един добър мултидисциплинарен екип (какъвто без никакво съмнение трябва да е екипа "министерство + фирма", и какъвто, става все по-очевидно, не е) всеки добър тесен специалист трябва да може, да е способен, в някакви граници да навлиза в полето на компетентност на другите.
В този контекст вече е банално да се повтаря как лого ≠ бранд. Лично аз го знам и вече съм го намекнал по-горе. Неравенството, обърнато, също е вярно – добро намерение за бранд ≠ добър знак.

Но защо не дизайнери, а САМО маркетинг и др.специалисти защитават графиката на знака? За компетентен човек не е трудно да отгатне няколкото причини, поради които графичният резултат е такъв и защо дизайнери не се изказват.
Аргументите на другите са просто безумни понякога – некомпетентни са относно дизайна. И именно затова се стремят да накланят все към подводната част на айсберга. Но и там е съмнително каква е компетентността им, имайки предвид дори само обясненията им. Но тук малко се отплеснах.

Въпреки добронамереността си, ще направя една стъпка напред, като преди това пак ще кажа – ще се изкажа само за графичната концепция и изпълнение, за да не се подразнят “другите” (ако ги има тук).

Та, за знака – нека допуснем, че концепцията му е добра. Графичното изпълнение, обаче, е слабо и не я защитава. Лоша стилизация, различен подход към формата, липса на собствен единен стил, липсва логика, хармония и ритъм – и в линията, и в цветовото решение. Хаотична композиция, и то умножена по 12 знака. Как може това да е дело на добър дизайнер? Или понеже е дело на няколко...?

Щрифтът – относително добро техническо изпълнение, вкл. и дигитално – имам само частични впечатления. Добра графична култура - на ниво буквен знак. Но тотално сбъркана концепция и стилистика – нищо общо между декларирани намерения и резултат.

За цялостния графичен стил, вкл. и брошурата на Петров – банално и слабо.

Накратко – това.
А между другото – дали видяхте останалите 3 тествани знака? Аз също 100% бих харесал най-много този, без много-много да ме убеждават.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Adder



Регистриран на: 01 Юни 2006
Мнения: 135
Местожителство: Бургас/Варна

МнениеПуснато на: Съб Фев 16, 2013 10:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Та, къде мога да видя другите тествани лога? Че явно само аз не съм разбрал
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Alexandrov



Регистриран на: 10 Юни 2012
Мнения: 18
Местожителство: България

МнениеПуснато на: Нед Фев 17, 2013 12:21 am    Заглавие: Отговорете с цитат









Един познат твърди, че петият вариант е най-добър. Май да. :)

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alexandrov



Регистриран на: 10 Юни 2012
Мнения: 18
Местожителство: България

МнениеПуснато на: Сря Фев 20, 2013 2:31 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Чудех се какво да кажа на начинаещите дизайнери, дето уж тук се учели.

Или на Памятних, дето веднъж каза, че най-хубавото на този форум, преди да умре, било "претенцията". Хъ!

Още се чудя.

Но може би, окуражен от липсата на съпротива, нека ритна мъртвото куче (да ме прости модераторът).
Нека рекламирам малко "Труд". Бих искал да съм на мястото на ухиления журналист.
Текстът е скучен, затова - само снимките:

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BSC System



Регистриран на: 08 Сеп 2004
Мнения: 725
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Фев 21, 2013 7:53 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

_sasho написа:

...
Не искам да обидя никой просто ми е чудно.




Странно е, ако не познаваш тези марки, кое точно те кара да се възхищаваш?

Техническото изпълнение на тур. бранд бг е слабо и според мен..., но не мисля, че м/у ранната романтична дизайнерска фаза и крайният резултат винаги има много общо.

http://observatory.designobserver.com/michaelbierut/feature/graphic-design-criticism-as-a-spectator-sport/37607/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Adder



Регистриран на: 01 Юни 2006
Мнения: 135
Местожителство: Бургас/Варна

МнениеПуснато на: Вто Фев 26, 2013 3:18 am    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.someoneinlondon.com/category/projects/uniting-the-athlete-the-athletic

Подобен подход с сносен резултат, чисто формално погледнато.
За нашето лого
За концепция мисля, че нямаме право да говорим, просто защото, задачата е доста, доста тежка(поне за мен) а критика и много знание какво точно е сбъркано в тази идентичност не ми се чете повече. Които има идеи каква да е идентичността, бих гледал и чел.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Alexandrov



Регистриран на: 10 Юни 2012
Мнения: 18
Местожителство: България

МнениеПуснато на: Съб Мар 02, 2013 5:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.120595114786694.20876.120255704820635&type=3

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151422991179728.495059.190043559727&type=3

KISS
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ValBo



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3426
Местожителство: София-Шумен

МнениеПуснато на: Съб Мар 02, 2013 11:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

това в час по трудово ли е правено?
_________________
Сънят е слаб заместител на кофеина
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
SPIT



Регистриран на: 25 Апр 2004
Мнения: 1137

МнениеПуснато на: Сря Мар 06, 2013 10:53 am    Заглавие: Отговорете с цитат

ах, малиййй

_________________
http://dribbble.com/KossyoKOKALANOV
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
BSC System



Регистриран на: 08 Сеп 2004
Мнения: 725
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Мар 06, 2013 4:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аре зор и тях да ги оплюем...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Alexandrov



Регистриран на: 10 Юни 2012
Мнения: 18
Местожителство: България

МнениеПуснато на: Чет Мар 07, 2013 1:44 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Alexandrov написа:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.120595114786694.20876.120255704820635&type=3

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151422991179728.495059.190043559727&type=3

KISS


Умишлено не дадох мнение за линка, който пуснах. :)

Кратки фрази и ахкания могат да се нарекат минимализъм, но на мен ми приличат на високомерно мучене. То не говори непременно за дефицит на култура, но не говори и за наличието й. Говоря за вид култура, натрупана и видима в работата на Стефан Кънчев, а също и в думите му – понеже стана дума за него, но имаме и доста други “имена”.

Дизайнът е част от културата ни. Ако ви харесва в каква "визуална среда" живеем, и ако не ви харесва – пак е въпрос на култура. Същото важи и за думите, и за мученето, независимо дали са положителни или отрицателни. И думите, и дизайнът са наше дело.

Извинете ме, че не "израпирах" острото си мнение. :)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ники михайлов



Регистриран на: 11 Ное 2005
Мнения: 2188

МнениеПуснато на: Чет Мар 07, 2013 12:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

BSC System написа:
Странно е, ако не познаваш тези марки, кое точно те кара да се възхищаваш?


Малко хора достигат до своя "БНТ"
(лого, което няма смисъл да се сменя поне още 50 години)

Обикновени свързваме един създател на продукт с един единствен продукт (vanilla ice с "ice-ice baby"), в случая с Кънчев знаците не са един и два. + че аз не му познавам рекламираните марки на човека, само картинките, които съм виждал, но не съм ги свързвал към нищо определено. И работят! Механиката картинка-смисъл я има, без да съм имал потребителско отношение към повечето.

Мога да се надявам някой ден да постигна моя си "БНТ", за повече от един едва ли в тоя ми живот обаче.
_________________
"You cannot cheat form. Form is not a vehicle for content. It is the content." PETER CHUNG
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Alexandrov



Регистриран на: 10 Юни 2012
Мнения: 18
Местожителство: България

МнениеПуснато на: Чет Юни 06, 2013 1:57 am    Заглавие: Отговорете с цитат

За съжаление - лоша слава:

http://www.prdesign.ru/text/2013/plagiatindesign.html

http://www.prdesign.ru/text/2013/bulgarialogo.html
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Лого, бранд и шрифт дизайн Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov