Graphilla.com :: Преглед на тема - Аз май скоро ще минавам на Maya 4.5...
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Аз май скоро ще минавам на Maya 4.5...
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> 3D | Compositing
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Nixon



Регистриран на: 19 Дек 2002
Мнения: 886
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Дек 22, 2002 6:19 am    Заглавие: Аз май скоро ще минавам на Maya 4.5... Отговорете с цитат

Ами, вижте това:
http://www.aliaswavefront.com/en/products/maya/mentalray.shtml
накратко, излезнала е версия 1.5 на Mental Ray за Мауа 4.5.... безплатно. в момента я дърпам и много ми е интересно какво не може да прави.... (някой ми спомена, че била ограничена с някои неща). По това, което пише на сайта, аз лично разбирам, че дават версията, която преди е струвала 4000$ за без пари. Само трябва да имате лицензирана Мауа 4.5.

Според мен везните доста се накланят така към решение с Мауа... даже и за закупуване. Една идея: Мауа е два пъти по-евтина от МАХ (ако си купувате и рендър с него, Vray и Finalrender са по 700$). Да не говорим, че и двата рендъра са все още много млади, за да могат да се мерят с Mental Ray... аз лично съм му голям фен, още от Softimage версиите си поддържаше сумати неща.
_________________
Критиката е хубаво нещо, за хубави неща...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
NaSkO



Регистриран на: 13 Дек 2002
Мнения: 8

МнениеПуснато на: Нед Дек 22, 2002 12:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Още нещо което много ми хареса в отношението на компанията към своите клиенти :

Maya Personal Learning Edition™ is a special version of Maya®, which provides free access to Maya Complete™ software for non-commercial use. (Available for Windows® 2000/XP Professional and Mac® OS X).

Излезе вече и версия 4.5 така че дори и Maya-та няма нужда да купуваш докато се учиш. Единственото което ме притеснява е колко бързо ще може един Max user да свикне с интерфейса на Maya.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Joro*



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 446

МнениеПуснато на: Нед Дек 22, 2002 1:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

NaSkO написа:
Още нещо което много ми хареса в отношението на компанията към своите клиенти


a towa hareswa li ti ?

Full Annual Maintenance - $1299
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Coldblooded



Регистриран на: 15 Дек 2002
Мнения: 1401
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Дек 22, 2002 1:22 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Kolkoto do svikvaneto na Max user s neq, na Max 5 ima dosta obshti neshta, napravo sa si vzeli i short key-owete i razni drugi neshta ot interface-a. Ebati, izglejda mi dosta nahalno.....i
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
LMNT



Регистриран на: 09 Ное 2002
Мнения: 321

МнениеПуснато на: Нед Дек 22, 2002 2:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Chetoh tukmo vchera v edin forum...MRay ne poddurzhal SDS v Maya!
Ako e vjarno,to togava...veznite...
,-)
_________________
На экзаменах в разведшколу абитуриент Петр Семенов не ответил ни на один вопрос, в результате чего был принят сразу на второй курс
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ovendelon



Регистриран на: 05 Дек 2002
Мнения: 1038

МнениеПуснато на: Нед Дек 22, 2002 2:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

SDS nqma - ok, ama kakto e trygnalo v Maya5 shte e napylno built in sigurno, podobno na XSI, taka 4e ne vijdam problema. samo ot 1 do 1.5 kolko neshta sa promenili....

Subdiva na toq etap ne e problem, convert na poly i nqma problemi.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Nixon



Регистриран на: 19 Дек 2002
Мнения: 886
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Дек 22, 2002 3:03 pm    Заглавие: Maya 4.5 + MIRAY Отговорете с цитат

NaSkO, ако си купиш една книжка, която преди време излезе на български, Мауа 4 - Учебен курс, в нея има раздел, в който са отделили внимание на приликите и разликите във Мауа/Мах и Maya/Lightwave... shortcuts, plugins, interface, плюсове и минуси.... има доста работа, не всичко, но според мен, достатъчно полезно. Ако минеш една такава книжка, която не е много сложна (според мен седмица ако имаш време).

А колкото до отношението на Alias|Wavefront към желаещите да учат Мауа, просто те бяха първите, които пуснаха работеща демо версия на тежък софт, чисто и просто за да "бият" голямото разпространение на Мах и Lightwave, които много по-лесно се намираха и "кракваха", а имаше и много повече материали за тях.

Колкото до 1300$ годишно, не мисля, че сумата е голяма, особено когато говорим за работни места над 50000$. Защото повечето работни места за Мауа са точно такива. А и не мисля, че това е такса, която се изисква от Alias|Wavefront, а по-скоро нещо, което ти дава безплатни update-и, списания, участие в семинари и т.н. Неща, които не знам до каква степен се предлагат на легалните потребители на другите продукти. За мен, Softimage имат най-добрия customer support, и те реално са компанията, направила най-много за индустрията, тъжно е че позициите им надали скоро ще се променят, въпреки всичките суперски неща в новите версии. Но все пак, повечето от тези неща, за които говорим, са чисто по слухове и нещо, което повечето от нас(българите) нямаме никакъв достъп.... поради финансови причини.
_________________
Критиката е хубаво нещо, за хубави неща...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
chrom



Регистриран на: 13 Ное 2002
Мнения: 180
Местожителство: Edmonton AB

МнениеПуснато на: Нед Дек 22, 2002 9:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Mental Ray e istinata.Sichko drugo e laina.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
north



Регистриран на: 18 Дек 2002
Мнения: 346
Местожителство: Austin,TX

МнениеПуснато на: Пон Дек 23, 2002 1:56 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Abe ne bih kazal che Final Render,Brazil ele puk Renderman sa laina ama neise ;)

Inahe otnosno tazi kniga -Maya Funadmentals ( abe nqmashe li nqkude obshirna diskusiq za neq ?..)- tova ne e nai-dobrata vstupitelna kniga za Maya , no ako nqkoi deistvitelno za pruv put pipva softa shte mu bude ot polza ..
Kozmetichni priliki mezdu Maya i Max v5.0 ima ,razbira se- no rabotata v dvata paketa se razlichava dosta .


Pozdravi : north
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Гост






МнениеПуснато на: Пон Дек 23, 2002 12:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

are sa i edin lamer da sa izkaze:)P)toest az.zna4i,kato izkliu4im istinata 4e nai dobria soft e tozi koito wladees nai dobre,da srawniaas maya s max e se edno da srawniaas pezo ot wisok klas s mercedes s klasa.
az po4nah da u4a maxa.IZNERWIH se.PO4NAH da u4a maya I SE OZUBIH, ne sam advanced kat was ma priliki w interfeissa specialno na max i maya za mene nema nikakwi/kato izkliu4im obstite termini i polozenia/interfeisa na maya e genialno izmislen no za profesionalisti toest targeta e za hora koito ste u4at towa nesto dosta seriozno.Interfeisa na max e za po murzeliwite useri //towa ne za4i 4e i snego ne mogat da se prawiat 4udesa/.Wse pak s maya se naprawi final fantasy,ace age,//ne izkliu4wam wazmoznosta maxa da epo nazad ot po slabi marketingovi i menidzarski pozicii/.NO ZA MEN LI4No NESTATA SE PROMENIHA , KOGATO EDIN FREND MI POKAZA SOFTIMAGE XSI.ONEMIAH.KATO DRASSKA4 ZA MEN TAZI PROGRAMA E NAI BLIZKA DO SKULPTURATA.INTERFEISA E UNIKALNO IZ4ISTEN //IZKLIU4WAME FACTA 4e IMA EXTRI KATO SOBSTWEN COMPOSITING MODUL,a wposlednata wersia IMA EDNO NESTO DET MU SA WIKA BEHAVIOR//
ZA WAS NE ZNAM MA AZ SAS SIGURNOST STE SI IGRAIA S TAZI PROGRAMKA< EI TAKA ZA KEF:))))
Върнете се в началото
chrom



Регистриран на: 13 Ное 2002
Мнения: 180
Местожителство: Edmonton AB

МнениеПуснато на: Пон Дек 23, 2002 12:24 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

north: sorry zabravih renderman vupreki che sum s poslednia.testval sum sichko shto e raytrace render, i free i plateni i takiva deto sa bez interface i ne sa skacheni kum konkreten app i se muchish kat lud nad dosovski shell i sum absolutno siguren za MR.Edinstvenia drug koito vadi istinsko photoreal kachstvo e na Lightwave rendera.V renderman 11 ima veche i GI no ne sum sednal da se zanimavam shtoto nemah vreme tia dni.Nema film koito da ne mine prez renderman i mental ray.Ne che drugite ne stavat no te sa prosto druga klasa.

nubizuz: da xsi e adski soft, cukam i nego i maya ednovremenno no poneze ne sum robot trea da izbera ednoto a e dosta trudno:)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Sithmaster



Регистриран на: 29 Ное 2002
Мнения: 200
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Дек 23, 2002 3:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Spored men nai-vajnoto e kakvo si re6il da pravi6 da sravniava6 Maya Max Softimage niama smisul. Raboti s tova s koeto ti e udobno. Otnosno renderite sega pregledah Mental Rey 1.5 za maya. 1 Ne moje da rendva subdivision-i Fur i particle :(( 2 Otnosno GI, FG i Photonit-e ima dostatu4no mnogo metodi za t.n. Fake koito vur6at dosta dobra rabota i ne baviat tolkova mnogo. 3 Napravih edin eksperiment na 20 000 Particle instanc-nah 100 razli4ni kamuka i gi rendvah v rendermana kato vseki si ima6e i displasment Rendering time 3 min pri tova bez nikakva optimizacia. Probvaite s niakoi ot liubimite Mental Rey, (Final Render Brazil i t.n. koito sa za Max-a) bi mi bilo liubopitno kakvo 6te stane. I posledno niama smisul da pravim sporove koe e po-dobro i koe ne e prosto si triabva zdravo u4ene :))))
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nixon



Регистриран на: 19 Дек 2002
Мнения: 886
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Дек 23, 2002 3:26 pm    Заглавие: Относно high-end softs... Отговорете с цитат

Туко-що прочетох една статия в най-новия 3D World (www.3dworldmag.com), която по-нататък мога на направя на PDF и да я дам на всички. Та, там има отзиви на индустрията относно точно това пускане на MIRAY за без пари. Продуктовия мениджър на XSI казва, че тази версия е просто плъгин и не предлага пълни настройки на shaders и т.н. Че според него, компаниите не дават безплатно плъгини, които се продават добре и че всъщност това не е никакво нововъведение, а просто начин да се забави процеса на преход към XSI. Мениджъра на Мауа казва, че конкурентите се затрудняват да следва лидерството на Alias|Wavefront и че те продължават да инвестират в Мауа, за да продължи да бъде изборът за high-end film, broadcast, video, Web и games пазарите. Според него, инжектирайки тази стойност в Мауа, повече хора ще я купуват...
Има и други мнения, но тях не мога да превеждам и преразказвам сега, ще ги четете в PDF-a... скоро.
_________________
Критиката е хубаво нещо, за хубави неща...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Nixon



Регистриран на: 19 Дек 2002
Мнения: 886
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Дек 23, 2002 4:30 pm    Заглавие: Re: kaloyan Отговорете с цитат

kaloyan написа:
Probvaite s niakoi ot liubimite Mental Rey, (Final Render Brazil i t.n. koito sa za Max-a) bi mi bilo liubopitno kakvo 6te stane. I posledno niama smisul da pravim sporove koe e po-dobro i koe ne e prosto si triabva zdravo u4ene :))))

Не знам къде работиш и с какво се занимаваш, за но за мен (TV дизайн) е много важно един рендър, или продукт да може да прави определени неща. В случая с МR, това са Мoblur, Softshadows и много добър Raytrace. Не съм пробвал сериозно версията за Мауа, не съм имал време, а ти още имам много малко опит с Мауа по принцип. Но все пак... разликата в цената и възможностите е съществена. Просто според мен, за тази цена, това което получаваш е много, много добро.

Относно particles, не съм пробвал, но по това, което гледам в инфото на основаната страница http://www.aliaswavefront.com/en/products/maya/mentalray.shtml
, казват, че поддържат "Rendering of particle-instanced geometry". Не знам какво означава това, но според мен трябва да има нещо като частици. За други неща на мога да говоря, тъй като засега не съм видял и пипнал. НО.... съмнявам се относно displacement-a.... MIRAY, ако не се лъжа беше първият рендър, в който въведоха displacement по принцип и да го няма добре реализирано в последната версия... просто се въмнявам. Този плъгин все пак е линк към последната, най-добра версия на MIRAY, и честно казано много ме сърбят пръстите да го задействам. Май няма да спя много тия дни и след Нова година.

Колкото до здравото учене, съгласен съм, че никой софт не можа да ти помогне просто да направиш нещо. Трябва да имаш желание да учиш и да се сетиш точно как да го направиш. НО... едно голямо но... в high-end програмите, самата основа, мисленето е мислено по много, много специален начин. За съжаление, МАХ-а още страда от лошото си ядро и въпреки някои от силните си страни, честно казано много се съмнявам да бие някога лидерстовото по продуктивност и възможности. А и като факт, повечето най-големи студии разработват сами половината си софт, и са инвестирали прекалено много, за да мислят, че могат да минат на нещо, за което просто някой казва, че е добро. Според мен, МАХ-а, който вече не е нищо като най-доброто price/performance решение...

Chrom, честно казано и аз много се чудя какво да правя с XSI и Мауа... Знам, че и двата продукта имат много силни страни и че е много трудно да се избере единият. Много ми се иска да ги уча заедно, но от друга страна не мога просто да захвърля Max-a, защото там съм свикнал доста с материалите и модификаторите.... ама май ще трябва скоро. Уф... не ми се мисли.
_________________
Критиката е хубаво нещо, за хубави неща...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Sithmaster



Регистриран на: 29 Ное 2002
Мнения: 200
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Дек 23, 2002 5:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

V Maya "particle-instanced geometry" ozna4ava 4e na particalite moje6 da zaka4i6 obekt, grupa animirani obekti i t.n. no samite softwerni particali ne se rendvat. Ne tvurdia 4e ostanalite renderi ne mogat da rendvat displasment mogat no s kakva skorost. Poradi fakta 4e AW dosega na nikoi ne e obiasnila kak raboti neinia Shading Network zatova niama Brasil Final Render i t.n. za Maya. Plug-ina MentalRey 1.5 se pi6e ot AW i kato otvori6 limitations 6te vidi6 kolko ograni4enia ima i koi fraktali mogat da se smiatat i koi ne, zatova Rendermana polzva Slim kato svoi instrument za pravene na materiali. Dokolkoto v bude6tata 5 versia Mental Rey 6te e osnovnia render Na Maya-ta kato pri XSI-to togava ne6tata moje bi 6te se promeniat. A otnosno Rendermana silata mu e v smiataneto na mnogo obekti polzvaneto na DSO-rib i mnogo drugi ne6ta. Ne iskam da vlizam v podrobnosti koe e po-dobro i koe ne e. Prosto fakt e 4e plug-ini renderi podobriavat mnogo dadeni ne6ta no ne mogat da dadut osnovata. Nai vajnoto e 4e triabva da se vnikne v edin problem da se uzu4i do osnovi i togava da se pravi ne6to. Bez u4ene i rabota ne stavat ne6tata.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nixon



Регистриран на: 19 Дек 2002
Мнения: 886
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Дек 23, 2002 5:18 pm    Заглавие: Re:kaloyan Отговорете с цитат

Съгласен....
знам, че повечето филми са ги рендвали с Renderman, и че е много бърз, но... последните версии на MIRAY, също поддържат доста добре повечето функции, имат много оптимизации, а и не знам дали си гледал новина за договорката за по-голямата интерграция на ILM и Mental Images. Според мен, това че MIRAY не се е използвал и не се е разработвал за филми основно е че централата на Mental Images е в Германия и просто интернет връзките едно време, когато са били основните разработки на Renderman-a, когато ILM са го ползвали най-яко него в киното не са били така добри... но. Ако се замислиш, и Pixar , и Hollywood и ILM се намират на западното крайбрежие, и са можели да работят заедно много повече, отколкото от другата страна на света. Според мен, Ментъла има много яко бъдеще, или поне настъпва много широко напред. Не че Renderman-a няма, просто ако се замислиш, работи под Мауа, и точка. Много е бавен за preview. Дефакто неизползваем за Broadcast design... Не знам, на мен лично ми е интересно с какво правят видео клиповете. Те според мен в момента са най- "арт" формата, тъй като дават най-голяма свобода и е много важно да се създаде добро впечатление за малко време.
_________________
Критиката е хубаво нещо, за хубави неща...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
north



Регистриран на: 18 Дек 2002
Мнения: 346
Местожителство: Austin,TX

МнениеПуснато на: Пон Дек 23, 2002 7:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Znachi kato se otvori prikazka za Maya ili XSI se seshtam za moq milost i edin priqtel.. vinagi kato se vidim dvamata i kato se pochne edin spor ( priqtelski razbira se ) po temata - da ti e drago da ni slushash.. :)

Nixon,
Vsushnost istinata e edna : hvashtash XSI -probvash go , havshtash Maya - probvash.Koeto ti dopadne poveche kato interfeis,nachin na rabota,funkcii nego izbirash i tova e.Az sum probval XSI , izbrah si Maya zashtoto poveche mi dopadna.I dvata paketa sa tolkova izravneni kato vuzmoznosti che koito i da izberesh,smqtam, nqma da zburkash..Misulta mi e che trqbva da se rukovodish ot tova dokolko ti e udobno da rabotish s nego i ot tam koko e efektivna rabotata ti , ne ot tova koi kakvo e kazal..

A za tova prosto trqbva da testvash lichno.Tova che rabotish na drug soft ne e problem, naprotiv - kato se nauchish vedniz da kopaesh s lopata, shte kopaesh i tuk i v Afrika ako se nalozi ,samo trqbva da se aklimatizirash malko :)

Pozdravi : north
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Гост






МнениеПуснато на: Пон Дек 23, 2002 8:41 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

w slu4aia s aklimatizaciata maya mi otne edin mesec da swikna a w xsi 2 sedmici da porazukam bez strah e da ne zabrawiame 4e sam nekakaw lamer liubitel de.ma spored men maya e dosta slozna za nawlizane ,kazi mi soft det kat bodnes spacia i stawat ludnici:)))to twa si ma mnoo dobri strani iz4istwas shella ot gluposti ma az i xsito si go nastroih da niaa izlishni nesta:)))))
Върнете се в началото
DinYa



Регистриран на: 12 Ное 2002
Мнения: 1039

МнениеПуснато на: Пон Дек 23, 2002 10:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

като гледам как всички зарязват МАХ-а и направо ми се реве че съм му отделил толкова години :(
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Joro*



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 446

МнениеПуснато на: Вто Дек 24, 2002 12:27 am    Заглавие: Re: Maya 4.5 + MIRAY Отговорете с цитат

Nixon написа:
А колкото до отношението на Alias|Wavefront към желаещите да учат Мауа, просто те бяха първите, които... .


towa estestweno ne e wjarno.

Nixon написа:
Колкото до 1300$ годишно, не мисля, че сумата е голяма, особено когато говорим за работни места над 50000$. Защото повечето работни места за Мауа са точно такива.


golemite studia hich ne si prawjat truda da plastat software.

stawa duma za otdelen freelancer ili njakakyw malyk shop...
za tjah cenata e ot znachenie winagi
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> 3D | Compositing Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov