Graphilla.com :: Преглед на тема - Помощ за снимки
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Помощ за снимки

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> ГРПХЛЛА за "всеки"
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Фев 2004
Мнения: 28

МнениеПуснато на: Вто Апр 06, 2004 12:42 pm    Заглавие: Помощ за снимки Отговорете с цитат

Привет графила
Имам за след два дни задачка от която съм много притеснен и ще съм изключително благодарен ако ми дадете идеи.
Трябва да снимам една българска група за печатно издание. Снимката ще е малка и няма да има хонорар за нея. Досега винаги съм снимал за удоволствие и това ми е първата "поръчкова" снимка, като имам пълна свобода на това което предам. Проблема ми е че трябва да стане от първия път. Другия проблем е че нямам осветление, а ще се снима вечер.

Разполагам с Canon EOS 300V, без филтри, без статив, без външни светкавици, без възможност дори за имитациа на студийно осветление.
Какви ленти да ползвам, нормални негативи, профи негативи, диапозитив, колко аса? Стига ли уличното осветление? Принципно мразя вградената светкавица, но ще ми свърши ли някаква работа...? От ръка дълга експозиция немога да направя, с приоритет на скорост ли да снимам? Изобщо подобни светлинни проблеми ме мъчат... А да, нямам и външен светломер...
Ще съм благодарен на всякакви идеи и предложения.

Благодаря предварително.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
PERO!



Регистриран на: 06 Апр 2004
Мнения: 1157
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Вто Апр 06, 2004 1:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Як ентусиазъм!
Чак ме накара да се регистрирам.
Ако не си снимал много на диапозитив и сега недей. На тъмното няма да получиш ник`ви цветове. Черно бяло, 400 аса е добро )а има и илфорт 1600 аса и с това ше стане супер щото ше имаш огромно зърно и цялото може да стане като графика. Не се страхувай от дългата експозиция, може да получиш ефект. А, и снимай на ръчно без приоритети
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mim



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3963
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Апр 06, 2004 3:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

PERO! написа:
На тъмното няма да получиш ник`ви цветове.

напротив
на тъмно има изкуствено осветление, което даже уличното винаги е в различни цветове, което го прави ефектно

значи за dobber:
изснимай няколко филма 2-3 различни
може 1 чб, 1 цветен 100 аса 1 цветен 800/1600
снимай със светкавица и без светкавица
снимай на различни параметри бленда-скорост
снимай от статив задължително, ако нямаш - потърси на заем
за светкавица външна и по-мощна, ако можеш вземи от някой на заем, с вградената може само да им снимаш групов портрет наредени като футболен отбор за календар '80
от различните проби трябва да получиш замазани (раздвижени) кадри и по-малко замазани, фиксирани със светкавицата
подготви си нещата добре, ако трябва си вземи фенерче само за да си гледаш параметрите на апарата
а и изключи автофокуса, ще ти се бърка и ще се опитва да фокусира къде ли не и вероятността да изпуснеш нещо интересно е голяма

и ако си мислиш че от първия кадър ще стане шедьовър - няма такова нещо, много материал ще изхабиш, но опита е хубаво нещо, тъкмо ще видиш различни ситуации
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Фев 2004
Мнения: 28

МнениеПуснато на: Вто Апр 06, 2004 3:43 pm    Заглавие: qwe Отговорете с цитат

Благодаря мим, точно това ще направя. Даже искам да се помотаем някаде из града и да ги снимам в различни ситуации.
На диапозитив няма да снимам, нямам опит.
Само последени два въпроса: какви филми да взема като се има в предвид цветната температура? daylight маи не са подходящи за нощно улично осветление. И откъде мога да си взема 800/1600 аса филми в софия? В момента разполагам с 1хИлфорд Пан 400, 2хФуджи Суперия 100 и 2хФуджи Суперия 400.
О... мога ли да разчитам на ТТЛ измерването на апарата ми през ноща? За фокуса е ясно че не::)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Фев 2004
Мнения: 28

МнениеПуснато на: Вто Апр 06, 2004 3:46 pm    Заглавие: Re: qwe Отговорете с цитат

Защо няма едит:)
dobber написа:
О... мога ли да разчитам на ТТЛ измерването на апарата ми през ноща? За фокуса е ясно че не::)

И ако не, какви корекции да правя? През деня е лесно със сива карта, но вечер?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mim



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3963
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Апр 06, 2004 4:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

е ми и това измерване става
мери в светлите петна ако са много интензивни или опъвай вариото (мисля че стандартно тоя апарат си варви с някакво варио 29-80 или 35-80) и изобщо мери по хората, щото те ще са ти важните
филми за изкуствено осветление няма да намериш в бг освен ако не си поръчаш и не оставиш куфарче с пари
по-скоро използвай наличното осветление като ефектно
иначе има филтри - конверсионни
филми си търси от вносителите, продават и на дребно или от Илиенци
вчера пазарувах 800 аса фуджи супериа от Екуипекс зад Румънското, ул. Голаш, те внасят и агфа, но аз си предпочитам фуджито
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Фев 2004
Мнения: 28

МнениеПуснато на: Вто Апр 06, 2004 4:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Още едно благодаря за мим и PERO! (които пропуснах неволно предния път)

Мим, правилно си спомняш, вариото е 28-90/4-5.6. Ща-неща с това ще снимам, докато не си взема един хубав 50мм :) Утре ще отскоча до зад Румънското да си взема и филми.

Ами това е, когато въпросите приключат, снимките сами говорят. Ще се включа отново когато имам нещо готово.

Още веднъж благодаря.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
n1x0n



Регистриран на: 16 Окт 2003
Мнения: 1819
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Апр 07, 2004 12:30 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Човече, ако ти е за пръв път - недей да рискуваш, излез 1 вечер преди това, избери си 2 филма тествай ги за да знаеш какво да очакваш. Иначе, вярвай ми рискуваш много. Докато се занимаваш с подреждане и дресиране на хората съвсем ще се оплетеш във различните филми!
_________________
Veritas † Aequitas
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
[di:]



Регистриран на: 06 Ное 2003
Мнения: 81

МнениеПуснато на: Сря Апр 07, 2004 12:47 am    Заглавие: Отговорете с цитат

ujasno shte mi e interesno da vidya krainiya rezultat... i ne samo nego ami i opitite, nezavisimo kolko spoluchlivi/nespoluchlivi sa te.
kakto opisvash neshtata se ochertava da e klannica...
_________________
[di:] is in da house!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Фев 2004
Мнения: 28

МнениеПуснато на: Сря Апр 07, 2004 10:54 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Много вероятно да е кланница :) Вярно е че много рискувам. Не съм снимал вечер и изобщо незнам какво да очаквам, още повече със 800/1600 аса филми. Обаче това си е шанс които не искам да пропусна. Тази вечер ще е. Пича каза "примерно тримата наредени на стена или нещо такова, колкото да се виждат", и това маи не звучи толкова страшно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dreamer



Регистриран на: 25 Юли 2003
Мнения: 3548
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Апр 07, 2004 10:56 am    Заглавие: Отговорете с цитат

az ot foto ne razbiram oba4e imam edin takuv savet - razrovi se qko iz saitove na rock grupi razni, tam ima mnogo takiva snimki i pone kato ideq ili kompoziciq moje6 da po4erpi6 mnogo :)
_________________
.


Dreamerworx.com
-------------------------------------
Steps Of Inspiration
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
inNO



Регистриран на: 01 Апр 2004
Мнения: 284
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Апр 07, 2004 11:16 am    Заглавие: Re: Помощ за снимки Отговорете с цитат

dobber написа:
Другия проблем е че нямам осветление, а ще се снима вечер.

Разполагам с Canon EOS 300V, без филтри, без статив, без външни светкавици, без възможност дори за имитациа на студийно осветление.


Щом това ти липсва дано и на клиентите да им липсва претенциозност.
Иначе относно филма аз съм за FUJI VELVIA.
_________________
HANGAR 18. Area 51
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Фев 2004
Мнения: 28

МнениеПуснато на: Сря Апр 07, 2004 12:10 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ами надявам се малко фотошоп да оправи нещата:)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
PERO!



Регистриран на: 06 Апр 2004
Мнения: 1157
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Сря Апр 07, 2004 2:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Photoshop last hope!
з понеже съм по класиката пак ще кажа ILFORT 1600 пък после на фотошопа му слагай цветове.
И недей да гледаш снимки на рок групи снимай както ги чувстваш нещата
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
n1x0n



Регистриран на: 16 Окт 2003
Мнения: 1819
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Апр 07, 2004 4:28 pm    Заглавие: Re: Помощ за снимки Отговорете с цитат

inNO написа:
Иначе относно филма аз съм за FUJI VELVIA.

Аз викам някои дизайнери да се обаждат само по дизайнерски въпроси! :-) Ти знаеш ли прочутата Velvia в какви чувствителности се предлага? И какво ще се случи с нея на тъмно, без осветление, снимана от човек с неголям опит?!
Хубаво е че си подочул отнякъде кой е най-добрият диапозитив по принцип, но недей да се изказваш неподготвен!

inNO написа:
Щом това ти липсва дано и на клиентите да им липсва претенциозност.

А пък това си е направо тъпо и много говори за това, колко си неосведомен по въпроса!
_________________
Veritas † Aequitas
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dobber



Регистриран на: 04 Фев 2004
Мнения: 28

МнениеПуснато на: Чет Апр 08, 2004 12:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря на всички които помогнаха. Определено ще експериментирам с нощна фотография. Относно задачата която ми дадоха, тя отпада: "главния редактор не иска да работи с непознати хора". И сякаш това е по-добре за мен. Отново ще си снимам за удоволствие:)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> ГРПХЛЛА за "всеки" Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov