Graphilla.com :: Преглед на тема - 3D obuchenie w BG
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

3D obuchenie w BG
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> 3D | Compositing
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Coldblooded



Регистриран на: 15 Дек 2002
Мнения: 1401
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Яну 11, 2003 10:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Napylno sym syglasen s Nubizus. No za niskoto nivo spored men edna ot prichinite e che v Bulgariq nqma kyde da uchish tova koeto iskash. Po specialno govorq za 3D-to, ama po princip v Bylgaria nqma uchilishte za vizualni izkustva(PC design i grugi takiva). Sega ako govorim za Art koleja---ne znam kak stoqt neshtata tam, no sys sigurnost ne sa kato v Germaniq, Ispaniq ili USA(za tqh imam info)................a i +tova tova uchenie struva adski mnogo pari, za primer v Ispaniq sa 3 godini v ne mnogo renomirano uchilishe trqbva da platish nad 30 000$(a ne broim i jiveene, kvartira i drugi takiva....), ako ne bqha i poveche..............A naj-qkata kritika e da kajesh kakvo ne e nared na rabotata i da dadesh idei, a ne samo redish propuski i tem podobni(pyk kritikuvaniq shte si reshi dali da te slusha.........dali iska da se poluchi dadenoto vpechatlenie i t.n.)...................

Последната промяна е направена от Coldblooded на Нед Яну 12, 2003 1:11 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mav



Регистриран на: 15 Дек 2002
Мнения: 214

МнениеПуснато на: Нед Яну 12, 2003 1:09 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Da be ... naistina v Bulgsria vseki e samouk .... adski kofti e che ne mojesh da uchish Kakvato i da e forma na 3D - to ako ima neshto predstaviam si samo kakvi mashini shte ima tam .. (ama tova e druga tema) ... ama to kato si samouk e po-iako .. sam si pravish neshto i iako oceniavash neshtata si kato stanat ......
po vaprosa za Ch-studioto ... tam ako ne izpolzwash Motion Capture - prosto niamash shans .... probvajte da naglasite boj m/u dvama ... to sled vtoria kadur veche vsichko bugiasva .. mani ....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Coldblooded



Регистриран на: 15 Дек 2002
Мнения: 1401
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Яну 12, 2003 1:18 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Abe Character Studioto ne go znam mnogo dobre ama garvanyt na Warcraft(filmchetata) sa go animirali s Charachter-a .....................ama ne znam dali sa izpolzvali Motion C.............
_________________
зомбииии!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Bethoven



Регистриран на: 18 Дек 2002
Мнения: 710

МнениеПуснато на: Пон Яну 13, 2003 9:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Университет за Визуални изкуства има. Там се учи 3Д, Фотошоп, Корел, Цветознание, Графичен дизайн, Композиция, Режисура, Преспектива и какво ли още не. Влиза се не много лесно, но за човек който се е решил сериозно няма пречки.
Мога да добавя още, че преподавателите, специално тези по 3Д Студио, не са никак случайни хора. Единият се казва Малешков и е директор за България на световната асоция по компютърна графика СиГраф. Няколко дни преди коледа се върна от Германия, кадето всяка година го привличат да преподава и да изнася лекци по компютърна графика. Другия преподавател се казва Мишев, и аз все още не съм го видял кой е, по простата причина, че и той е в Гремания. Третия преподавател, е човек който може да те научи на всичко, стига да поискаш и да види ще имаш желание.

Така, че момчета, униветситет има о)

Все пак обаче Нуби и прав, този форум не е за спореве от сорна "Кой му е по... ...бърз процесора" Прав е и за това, че за да се оплюе дадена работа, то това може да стане, само ако се посочат точните недостатъци, да се каже как може да се оправят нещата и дори да се пусне клип който да показва за какво става дума.
За съжалени, или не, аз не правя клипове, но сега се сещам за един клип от около преди две години, който може да не е съвсем подходящ за целта, но може и да свърши работа. За съжалени обаче, го нямам качен никаде, но ще се гледам тея дни, да оправя този пропуск. Става дума за рекламния клип на анимацията по случай първата годишнина на списание "PC Club" Мисля, че е побликувана в брой 11, ама не съм много сигурен. Както и да е, анимацията не е нещо особено, но според мен, картината си звука си пасват идеално и предчертават зрителя за голямо очакване.
_________________
M i h a i l P o p o v


Последната промяна е направена от Bethoven на Пон Яну 13, 2003 10:27 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Joro*



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 446

МнениеПуснато на: Пон Яну 13, 2003 10:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Bethoven написа:
Така, че момчета, униветситет има о)


za tozi systia uni li stawa duma w tazi diskusia ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bethoven



Регистриран на: 18 Дек 2002
Мнения: 710

МнениеПуснато на: Пон Яну 13, 2003 11:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Брей... много лоша дискусия, лоша и дълга. Само мога да кажа едно.

В НБУ няма курс по Maya! Лично съм се интересувал за всички компютърни кутрове които могат да се запишат, и Maya няма. Университета има доста дълъг списък от лицензирани програми по които се преподава. Някои от тях са: 3D Studio MAX 3.1, Photoshop 6, Corel 9, Premiere 6, Auto CAD, и още други които не ги знам.
Не знам, не познавам нито един от студентите които са писали тези мнения и не смятам, че преподавателите са некадърни. Т.е. некадърни са преподавателите от департамента по Компютърни Системи и Технологии(КСТ), начело с най-големия и обемен преподавателси задник - проф. д-р Господин Желев(Господин му е първото име). Но всичко това не важи за преподавателите от Визуални Изкуства(ВИ).
Мога да направя и малка рекламка на НБУ като кажа, че човека създал ефекта "Време за куршум" в "The Matrix", и получил "Оскар" за това, е завършил НБУ. Също така, от думите на преподавателя Веселин Георгиев(може би някой работил по Tzar ще се сети кой е), трима от момчетата направи ли Tzar са учили също в НБУ, точно при този преподавател.
Всяка година, преподавателите търсят студенстки работи за представане на ежегодния световен форум на СиГраф. Там е бил представен и Tzar и е бил много добре приет!

Така, че не знам кой е писъл тези размишления или каквото е там, явно е много гневен, не твърдя и че НБУ е цвете за мирисане. Но нека да има уважението, и да не слага преподавателите под общ знаменател като нарича некадърници.
В НБУ се преподава МАХ, щом някой иска да учи Maya, да ходи другаде.

Сега пък да не вземе да се засегне някой потребител на Maya...

А и много се отдалечихме от темата. А тя беше, че който иска да учи 3Д и Визуални Изкуства, има каде да ги учи, и оправдания от сорта, че няма каде да се учи тоз занаят, не са подплатени.
В никакав случай обаче не означава че ако не си го учил не можеш да го работиш. Казвам това, защото в някой случай се получава така, че хем го учиш, хем го работиш.
_________________
M i h a i l P o p o v
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Joro*



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 446

МнениеПуснато на: Вто Яну 14, 2003 12:56 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Bethoven ... pitah edinstweno dali za systia uni stawa wypros
... reklamata mojeshe da si ja spestish.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Coldblooded



Регистриран на: 15 Дек 2002
Мнения: 1401
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Яну 14, 2003 1:19 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Abe tova za NBU ma zaintriguva. Bqh chival razni neshta, ama ne bqha mnogo dobri, no qzno e bilo za drugite prepodavateli. Tova naistina me zaintriguva, shtoto bih iskalda ucha vizualni izkustva ta sega shte pregledam site-a na NBU-to. A samo Max3.1 li se uchi(to ne che e tolkova golqm problem) ama Max4 i Max 5 imat dosta po-golemi vyzmojnosti. Inache mersi na Bethoven za infoto, shte se vyzpolzvam...
_________________
зомбииии!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
4oki



Регистриран на: 29 Ное 2002
Мнения: 237

МнениеПуснато на: Вто Яну 14, 2003 1:34 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Coldblooded написа:
Abe tova za NBU ma zaintriguva. , shte se vyzpolzvam...

А здраво кинти имаш ли? Пък и ми се струва, че същинското учене е след лекциите? : ) Е, поне ще се запознаеш с интересни хора сигурно ;-)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Coldblooded



Регистриран на: 15 Дек 2002
Мнения: 1401
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Яну 14, 2003 2:04 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Abe sega tochno gledam site-a na NBU-to, ama ima neshto 50%ТОП, i ne znam kvo e tova. A i cena ne pishe.....abe predpolagam che pak e po-eftino to chujbina(e to ako imam prai za chijbina, sym natam de....ama AKO..)
_________________
зомбииии!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
SINNER



Регистриран на: 19 Ное 2002
Мнения: 810
Местожителство: къмпинг черноморец

МнениеПуснато на: Вто Яну 14, 2003 7:46 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Lipsata na alternativa v pove4eto ot slu4aite ragda oligofrenia

za naoi goliamo sagalenie oshte edin primer na gornoto
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan



Регистриран на: 12 Дек 2002
Мнения: 801
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Яну 14, 2003 1:40 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Coldblooded написа:
Abe sega tochno gledam site-a na NBU-to, ama ima neshto 50%ТОП, i ne znam kvo e tova. A i cena ne pishe.....abe predpolagam che pak e po-eftino to chujbina(e to ako imam prai za chijbina, sym natam de....ama AKO..)


TOP e obstoobrazowatelen izpit-test - w nego ima wyprosi ot gore-dolu sichko koeto se uchi w gimnaziata, no wyprosite kato cialo ne sa trudni...

taksata e mnogo wisoka. az ucha "kompiutryna grafika i multimedia" i plastam po 700-800lv na semestyr. ako ne bachkash mozesh da si dadesh zor i da hwanesh stipendia - ne e trudno - togawa taksta ti pada do okolo 200-300lv na semestyr...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Nixon



Регистриран на: 19 Дек 2002
Мнения: 886
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Яну 14, 2003 6:08 pm    Заглавие: НБУ... Отговорете с цитат

Ами, какво да кажа... НБУ е единствения сериозен университет в момента (колкото и странно да звучи). Всичките държавни бледнеят пред него, най-малкото защото там за да стане нещо, трябва да имаш дебели връзки (или пари). НБУ дава рамо на хората, които могат и искат, без значение колко са добри. А че има добри хора, които са излезнали и излизат от там, има, не е просто реклама.

Пиша тези неща като страна, която има отношение. Аз лично уча в НБУ и съм доста "навътре" в процесите, които вървят вътре. Друг човек, от форума, който учи там е Morgoth. Не че и двамата сме научили много там, но според мен и малко да научиш, много е важно колко е качествено.

Университета има нужда от реклама, но повече има нужда от вътрешна реклама, за съжаление много от хората вътре не се познават. Аз лично съм чувал за сумати народ, който е бил там, а в последствие работи на важни и отговорни места (ТВ и кино продукции). Може би и аз донякъде съм пример за това, но не чак толкова добър. Скоро мисля да оправя малко страницата на Департамент "Кино, реклама и шоубизнес" и точно там да вкарам малко "реклама". Скоро. Може би до края на месеца, може би средата на Февруари. Дотогава, моля хората, които не са се интересували наистина какво представлява университета и знаят малко, да не пишат отговори по темата. Като дискусията в дир-а, която беше пълна боза. Спомням си, че участвах нещо в нея, но ми се стори безмислено, защото там всеки си пише каквото му се прииска.
_________________
Критиката е хубаво нещо, за хубави неща...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Bethoven



Регистриран на: 18 Дек 2002
Мнения: 710

МнениеПуснато на: Вто Яну 14, 2003 8:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Morgoth uchi v NBU?
_________________
M i h a i l P o p o v
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
north



Регистриран на: 18 Дек 2002
Мнения: 346
Местожителство: Austin,TX

МнениеПуснато на: Сря Яну 15, 2003 1:12 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Bethoven написа:

В НБУ няма курс по Maya! Лично съм се интересувал за всички компютърни кутрове които могат да се запишат, и Maya няма...


Da-a ,qzuk znachi,tolkoz se nadqvah velikiq titan na komputernata grafika Shikalanov da mi prepodava Maya (kakto se sprqgashe po edno vreme)..Kolko veselo shteshe da bude samo..,kakuv humor shteshe de se lee...

Neuteshim sum..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
spacer
bad ass panda


Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 2193
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Яну 15, 2003 11:10 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Abe, ima li nqkoi koito da e 4-ti kurs sega?


...i da e grafichen dizain...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ovendelon



Регистриран на: 05 Дек 2002
Мнения: 1038

МнениеПуснато на: Сря Яну 15, 2003 11:45 am    Заглавие: Отговорете с цитат

ABEEEEEEEE STIGA S TIQ PROSTOTII. Toq ot Matrix da ne mislish 4e v NBU e nau4il kak da napravi bullet time. BAsi are stiga s typotiite na Jelev. 3mata ot Tzar i te u4ili v NBU. 3mata ot Tzar sa si skysali zadnicite ot ciklene sami. Nbu izobshto nishto ne im e dalo. Siguren sym 4e predi tova sa zavyrshili nqkoe COY i kvo ot tova basi nelepoto. Kvoto i da si govorim Multimediq e nai-korumpiranata, nekadyrna i bezsmilena specialnost v NBU. Li4na zasluga za tova ima "profesor" Jelev tq da ne moje da se razvie, nito da moje izobshto da dade neshto na nqkoi.

btw. Az li4no u4ih tam i kakto 80% ot kolegite mi se prehvyrlih v mnogo po-smilenata i polezna "Vizualni Izkustva"
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
spacer
bad ass panda


Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 2193
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Яну 15, 2003 11:59 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Abe i na mene mi se widq malko popresileno, ama ti pyk sywsem ostro reagirash... :)))))) Ne che te uprekwam de....ama neka ne go podhwashtame pak, pls! :)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
morgoth
Dark Lord


Регистриран на: 06 Ное 2002
Мнения: 2242

МнениеПуснато на: Сря Яну 15, 2003 12:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Абе аз нямам никакъв поглед върху обучението по компютърна графика в България (ходил съм на някакъв изпит по Photoshop за суперначинаещи само :) но съм скептично настроен :/ Просто хората, които преподават трябва да са от една страна много добри, от друга - да имат време да преподават и от трета - да имат желание. И понеже добрите професионалисти винаги имат какво по-добро от преподаване (най-малко от финансова гледна точка) да правят с уменията си, те се издънват по точки 2. и 3. :) Т.е. това са чисто мои теоретични размишления, даже не са базирани на особени наблюдения :)
А във "Визуални изкуства" в НБУ определено има какво да се научи. Специалността, която ние с Nixon.. ммм.. учим, е просто супер - учат се най-смислените неща, преподават се от супердобри преподаватели, които имат освен друго и желание да преподават. Е, и няма ама нищо общо с компютри :) Всъщност някой спомена, че този семестър сме учили някакво 3Д за начинаещи, ще го видя на изпита. Но то не е по темата, защото е просто предмет за обща култура, не е нещо, което не може да научи човек сам за ден-два...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Christo



Регистриран на: 08 Ное 2002
Мнения: 148

МнениеПуснато на: Сря Яну 15, 2003 4:21 pm    Заглавие: малко извън темата..... Отговорете с цитат

извинявам се, че не е по темата, ама най-горе MAV се изцепи за "бъгавостта" на Character Studio, та там бих го изял с парцалите. За година и кусур работа с него, причината за всичките му "бъгове" се оказва че е била в мен. На Студиото нищо му няма, просто трябва да го научиш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> 3D | Compositing Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov