Graphilla.com :: Преглед на тема - Изходни файлове!
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Изходни файлове!

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Печатен дизайн и предпечат
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
koceto



Регистриран на: 02 Дек 2002
Мнения: 512
Местожителство: Plovdiv

МнениеПуснато на: Пон Юни 21, 2004 2:41 pm    Заглавие: Изходни файлове! Отговорете с цитат

И аз на свой ред да попитам... колеги, как си давате проектите навън?

Страшно съм объркан вече. Досега смятах (и все още смятам), че най-правилно е да дадеш проекта си по следният начин:

- векторната част в *.eps, като съответно всички текстове са в криви.
- растерната част в *.tif

дори в EPS-a си слагам неоцветена рамка с габаритният размер на TIF-a за да няма грешки при монтажа.
Учудването ми идва от там, че големи реномирани списания и накои големи агенции твърдо и упорито ми искат файловете да са един общ EPS s ембеднати картинки.

Я споделете малко опит.
_________________
jiv i div
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ABV



Регистриран на: 22 Мар 2004
Мнения: 46
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Юни 22, 2004 5:20 pm    Заглавие: Да, така е Отговорете с цитат

там няма кой да ги сглобява.
Аз си ги експортвам от Corel - без Color Management, TIFF preview, в криви...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
n1x0n



Регистриран на: 16 Окт 2003
Мнения: 1819
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Юни 22, 2004 5:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

При нас също се пляска всичко в един EPS. Поне за HiComm, 1, Егоист /на тези и TIFF на 150 dpi да им дадеш пак ще се радват/, Мениджър и прочие нямаме проблеми.
От чужбина са ми пристигали неща или в EPS със ембед или в TIFF на 300 dpi или монтирани в Quark-а, така че и там практиката е сходна на българската.
_________________
Veritas † Aequitas
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
LoveHate
ta tatau


Регистриран на: 06 Ное 2002
Мнения: 4274
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Юни 22, 2004 5:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Az za spisania eps ... tiff-a vatre

Obache pri mene ima etiketi osnovno i tam polojenieto malko po drugo... abe vapros na tova kak si se razbral s dadenata pechatnica i tai kato az rabotia samo s 2 neshtata sa ugovoreni.
_________________
V2&V8 forever
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
borkin



Регистриран на: 08 Ное 2002
Мнения: 434
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Юни 23, 2004 3:50 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

vse mi e edno. ama triabva da vkarvam tifa v epsa samo za da pregledam dali vsichko e nared. dali naikoi ne e zabravil niakoia podlozhka v eps-a i kvo li oshte ne (kakvi neshta sum vizhdal maikoo...).
a inache place v PM i ako e na razmer i v krivi - za expo.
az imam obache edin vupros - pri gotov fail, koito poluchavam i ne proveriavam za eventualni greshki osven razmera koi e za sex az ili tozi koito go e omazal
_________________
Няма абсолют, всичко е относително. Но това е абсолютно твърдение. Ergo, има абсолют.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LoveHate
ta tatau


Регистриран на: 06 Ное 2002
Мнения: 4274
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Юни 23, 2004 3:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

mi zavisi kvo e omazal i po kav sex si pada:)))
_________________
V2&V8 forever
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
panagonov



Регистриран на: 07 Апр 2004
Мнения: 1355
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Юни 23, 2004 4:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Все по-често получвавм ПДФ файлове, мисля че това е бъдещето. Със съответните плъгини, акробата става много мощна програма. Иначе аз съм винаги крайно звено, и не ми се налага да прщам някъде мои файлове. Все пак не бих ги разделял на растерна и векторна част, че кой знае на какъв идиот ще попаднат и какви чудеса ще бъдат сътворени. Работете с ПДФ или PS, ама не го цветоотделяйте че после става боза...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
borkin



Регистриран на: 08 Ное 2002
Мнения: 434
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Юни 23, 2004 4:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

LoveHate написа:
mi zavisi kvo e omazal i po kav sex si pada:)))


ami da rechem che embedvanite kartinki sa po na 100 dpi, niama overprint na chernoto, a na cervenoto da rechem, polovinata mu elemnti padat ot nozh, et cetera...
_________________
Няма абсолют, всичко е относително. Но това е абсолютно твърдение. Ergo, има абсолют.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
borkin



Регистриран на: 08 Ное 2002
Мнения: 434
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Юни 23, 2004 4:22 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

borkin написа:
LoveHate написа:
mi zavisi kvo e omazal i po kav sex si pada:)))


ami da rechem che embedvanite kartinki sa po na 100 dpi, niama overprint na chernoto, a na cervenoto da rechem, polovinata mu elemnti padat ot nozh, et cetera...


toku shto poluchih izcialo rasteriziran EPS s dosta znaci text i tn ot PR i AD agencia praveshta opiti predi vreme da ubezhdava kolko e velika i kak triabva da nepremenno da i polzvash usligite
_________________
Няма абсолют, всичко е относително. Но това е абсолютно твърдение. Ergo, има абсолют.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
inNO



Регистриран на: 01 Апр 2004
Мнения: 284
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Юни 23, 2004 4:40 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

borkin написа:
az imam obache edin vupros - pri gotov fail, koito poluchavam i ne proveriavam za eventualni greshki osven razmera koi e za sex az ili tozi koito go e omazal


Криво ми е да го кажа но щом си приел нещата и не си имал забележки, решил си да ги движиш сам - то тогава е виноват оня дет не е гледал на рипа а в повечето случаи това си ти. Относно ей тоя растеризиран EPS - не искам да говоря за колеги с чиято работа никога не съм се сблъсквал но да се работи така е срамно... Недай боже никому.
_________________
HANGAR 18. Area 51
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
SIMPLI



Регистриран на: 22 Ное 2002
Мнения: 1175
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Сря Юни 23, 2004 4:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз затва давам ксарски файлове, да ми е мирна главата :-)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
borkin



Регистриран на: 08 Ное 2002
Мнения: 434
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Юни 23, 2004 5:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

inNO написа:
borkin написа:
az imam obache edin vupros - pri gotov fail, koito poluchavam i ne proveriavam za eventualni greshki osven razmera koi e za sex az ili tozi koito go e omazal


Криво ми е да го кажа но щом си приел нещата и не си имал забележки, решил си да ги движиш сам - то тогава е виноват оня дет не е гледал на рипа а в повечето случаи това си ти. Относно ей тоя растеризиран EPS - не искам да говоря за колеги с чиято работа никога не съм се сблъсквал но да се работи така е срамно... Недай боже никому.


e to zatova az si gi gledam i kato im kazha che gi vrushtam - ama sega zashto taka, a i niama vreme i shte triabva az da go opraviam d.e.m.d.e.
_________________
Няма абсолют, всичко е относително. Но това е абсолютно твърдение. Ergo, има абсолют.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
koceto



Регистриран на: 02 Дек 2002
Мнения: 512
Местожителство: Plovdiv

МнениеПуснато на: Чет Юни 24, 2004 12:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Въпоса беше друг, подхождайки към извеждането на файл естествено винаги се съобразяваш къде отива и кой ще го пипа. След това се стремииш да елиминираш възможно най-голям процент за грешка.
От тази гледна точка преди време давах ембеднати ЕПС-ове за да не ми разместват растера с вектора - колко псувни съм ял нема да ви казвам защото монтажистите искали тифф и епс за монтаж в монтажната програма.
Нема да ви казвам оттук какви лай.. следват, като пример ще дам само - опън на епса в Корел, десен бутон на картинката експорт към тиф (тва от корела) , дел, експорт на нов епс от Корел-а и после монтаж в Куарка. Нема а ви каам колко са верни цветовете и т.н.
Ебати.. аз закво съм се бъхтал. всички списания и медии изрично се прозвъняват за спшъл изисквания, 90% от тях си искат тиф и епс, но има еедни такива които яко правят проблем, че не били ембеднати и т.н.
И накрая един пример за монтаж - един "инжинер" от много реномирано списание след като му направих скандал че текстовете ми са растер той само дет' не ма напсува какво съм мрънкал и кат' го питах куде сглобява отговори - ми как къде - във Фотошоп къде! Същия е учил занаята 5 години.
_________________
jiv i div
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ico



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 1722
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Юни 24, 2004 12:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

koceto написа:

И накрая един пример за монтаж - един "инжинер" от много реномирано списание след като му направих скандал че текстовете ми са растер той само дет' не ма напсува какво съм мрънкал и кат' го питах куде сглобява отговори - ми как къде - във Фотошоп къде! Същия е учил занаята 5 години.


Mnogo poznato :))))))))))))))))))))) imashe edin kandidat za rabota tuk ... domukna okolo 60 broia na niakakvo spisanie praveno i exponirano samo v Photoshop. Imashe 9pt fontove :)))))))))))))))
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
borkin



Регистриран на: 08 Ное 2002
Мнения: 434
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Юни 25, 2004 10:48 am    Заглавие: Отговорете с цитат

koceto написа:
казвам защото монтажистите искали тифф и епс за монтаж в монтажната програма.

ne znam kuv mozhe da im e problema osven slabi mashini. vse pak eps s embedvan tif si znacitelno po-goliam
_________________
Няма абсолют, всичко е относително. Но това е абсолютно твърдение. Ergo, има абсолют.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
llex



Регистриран на: 26 Юли 2003
Мнения: 55

МнениеПуснато на: Пон Юни 28, 2004 2:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Проблема им е, че така просто са свикнали да бачкат файловете. Чували са навремето че растер в епс-а не може да се сепарира качествено. А аз дори съм носил на експонация мои файлове, с нерастеризирани илюстраторски ефекти и няма проблем /само при някви стари агфи/.
За да си нямам разправии с монтажа им давам варианти ЕПС с ембед тифф и разделени векторен епс и тифф. Само дето все забравям да включа тъмбнейла на файла да не е Пикт, а Тифф и от там се надава вой до небесата, че няма превю в монтажната програма.
Напоследък им нося и ПДФ ама все още никой не смее да го ползва. Макар, че последните версии на ПДФ имат много големи вызможности и дават гывкавост при печат /лейъри ит.н./. На запад и ..на изток:) вече си е стандарт. Наскоро пратих на едни китайци един епс + пдф за превю със щанцата приложена върху файла. Те ми върнаха кромалин точно на този файл даже не бяха погледнали епс-а. Преди време печатах едно издание в Чехия от там ми искаха пдф-и на всяка страница с определен номер и самия терминал на принтера ги колирал автоматично.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Печатен дизайн и предпечат Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov