n1x0n

Регистриран на: 16 Окт 2003 Мнения: 1819 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Яну 13, 2005 4:26 pm Заглавие: ICC/ICM Профили и как се работи с тях |
|
|
Писах го това за едни хора разпитващи за използването на цветните профили, та реших че може и на някой тук да му свърши работа.
Цветовете далеч не са толкова лесни за описване колкото си мислим гледайки RGB/CMYK/LAb модела. Всички знаем че в RGB цвета се задава като комбинация от 3 основни цвята, което би трябвало да е достатъчно на пръв поглед - всеки цвят в спектъра би трябвало да може да се получи от смесването на R, G и B компонентите в определени пропорции. Слабото място на тази схема е че никой не казва точно как изглежда 0 R : 255 G : 0 B/най-чистото зелено в RGB/ и колко точно е червено най-червеното - 255 R : 0 G : 0 B!
С други думи всеки един монитор, принтер или подобно устройство има "свое виждане" по въпроса "колко зелено е зеленото".
ICC/ICM профилите интерпертират информацията за цвета съобразно възможностите за изобразяване на конкретното устройство. Те за начин за осигуряване на цвят, който е независим от устройството /device independent color/.
Ето един примерен начин на работа с използване на ICC/ICM профили:
1. При отваряне във Фотошоп на изображение чийто вграден профил се различава от активния /т. нар. profile mismatch dialog/ най-добре давайте "use embedded profile", особено ако не сте сигурни камерата/скенера какъв точно профил са "вградили" във файла.
* Ако нямате ICC/ICM профил за камерата/скенера избирате AdobeRGB при стъпка 1 и пропускате стъпка 2 и 3.
2. Чрез Assign Profile задайте на файла
профил /Image - Mode - Assign Profile/, който да съответства на камерата/скенера. Ако нямате специфичен профил за устройството изберетe AdobeRGB. Избора на профил на входното устройство дава идея на Photoshop как да интрепретира цветовете генерирани от тази камера/скенер.
3. Чрез Convert Profile задайте на файла цветното пространство в което искате да го обработвате /Adobe RGB е добър избор/. Не е добре изображението да се обработва докато е в цветното пространство създадено от профила на камерата/скенера.
4. Обработвате изображението колкото му трябва. Запазвате го.
5. Правите си дубликат "за печат" на файла. Пазите оригинала непокътнат!
6. Ако искате само да проверите как би изглеждал файла на печат, използвайки ICC профила на принтера.
Във View - Proof Setup - Custom избирате профила на устройството на което ще печатате /падащото меню Profile/. Изключвате опцията Preserve Color Numbers ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!!
Избирате си Rendering Intent. Relative Colorimetric работи добре в повечето случаи.
Включвате опциите Black Point Compensation и Simulate Paper White.
Първата симулира най-дълбокото черно което може да получите от дадения принтер, а втората ще ви покаже как ще изглежда бялото след отпечатване.
7. Преди реалното отпечатване на файла вместо във View/Proof Setup, задайте профила на принтера директно от Convert profile! Редактирате файла за печат в новия му вид - могат да се наложат тонални корекции, или да се пипне плътността - вие ще си прецените.
8. Печатате.
Тази система ви позволява да ползвате профила на апарата, профила на монитора и профила на принтера в рамките на един непрекъснат процес.
* На тези от вас които имат хардуерни калибратори : профила генериран от калибратора го задавате в т.3 вмес
то AdobeRGB. _________________ Veritas † Aequitas |
|