Graphilla.com :: Преглед на тема - ФИФА 2006. (Attention -> 5.3MB)
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

ФИФА 2006. (Attention -> 5.3MB)
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Лого, бранд и шрифт дизайн
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Гавански
12:55 Am


Регистриран на: 21 Ное 2002
Мнения: 417
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Мар 14, 2003 3:27 am    Заглавие: ФИФА 2006. (Attention -> 5.3MB) Отговорете с цитат

Малко предистория:

Както знаем всички следващото световно по футбол ще бъде в Германия. Логото по случая е вече прието от Фифа, платено, одобрено, разпечатано на бланки и полято с обилни количества алкохол. Авторите са някакво английско дизайнерско бюро на което му изтървах името. Така или иначе всичко отдавна е приключило и би си останало по този начин, ако логото обаче не изглеждаше така:



Хилещите се копчета би трябвало да представляват нас -- феновете, като в същото време са и нули + шестица който би трябвало да образуват 006, обаче при точно преброяване се получава една нула повече.....

Така или иначе, редица немски дизайнери и фирми надигнаха глас, как можело така да срамим страната родна и докато успея да си рестартирам отново увисналият компютър, вече беше организирана акция под надслов "Още нищо не е загубено" "Заедно за Германия" и прочие пролетариатски лозунги, зад която застанаха 11 от най-реномираните и известни фирми за графичен дизайн в Германия.
Задачата и идеята: след определен срок всяка от тези фирми да представи свой вариант на лого-то на обща презентация с много пиене, ядене и намеци към ФИФА да се вземе в ръце.

Тъй като нашата фирма беше главен инициатор на този импровизиран бунт, трябва да отбележа , че подбудите съвсем не бяха толкова патриотически, колкото икономически - вдигна се голям шум, започнаха се интервюта и глупости, пресата си удари капата в тавана от кеф и всичко в общи линии стана мнооого успешна селф -промо акция.

Работата по логото беше истинска - въпрос на чест и слава, още повече предвид конкуренцията и целият шум - психологическият натиск беше още по-неприятен.

Под формата на експеримент ще се опитам да започна отначало и да покажа - с какво започнахме, откъде минахме, къде стигнахме и най-вече - как. Не знам дали ще е интересно, но все си мисля , че проследяването на една работа, отнела месеци, от начало до край е живописно изживяване.



И така...

Етап първи.

Всеки от нас получава стартов шут отзад от шефа, със заглавие "лого за световното по футбол". Следователно всеки си сяда на мястото и започва да прави глупости. Като правило на този първи етап, колкото и да искаш не можеш да избягаш от шаблона "лого" още повече, че предишните примери от световни първенства са точно в тази насока - топка с нещо си, флаг с нещо си, флаг и топка с нещо си и т.н. всичко това центрирано над един красиииив надпис. От този първи етап няма да показвам нищо, първо понеже вариантите надхвърлят 60, второ защото наистина са глупости. С две думи разлепихме ги на една стена, два дена ги замеряхме с дъвки и стрелички и една нощ чистачката тайно ги изнесе от офиса с неясна цел и в неизвестна посока.

Етап втори.

Казваш си - "Майната им на топките и флаговете, аз пък ще бъда оригинален и ще направя нещо нестандартно". И сядаш и започваш да правиш още по-големи глупости.

Поствам сторилите ми се на мен интересни варианти, като започвам с моите собствени:

Импровизации на тема "стадион"







Просто импровизации:







Отново стадион - варианти на един колега:


и от друг:


пак моя абстракция:


различни варианти от кол и въже:)























Етап трети.

След поредното разлепване на стената на позора стигнахме до извода, че без концепция и идея, какво аджеба искаме, няма да я бъде и седнахме да помислим. След много кафе и стотици килокалории решихме че световното по футбол е преди всичко взрив от емоции, като ударението пада на "взрив". То е празник, динамичен, променящ се, сетивен ураган, кълбо от събития. Т.е статично лого като всички по-горе, не може д аизобрази това ,което си представяхме. Така че седнахме да мислим как може да се изобрази взрив от емоции и все пак да има връзка със футбола. Отлетя още седмица в глупости докато един колега не направи ето това:



хрумна ни че чрез абстрактно представяне на фигурата на футболист може и да стане нещо.

експериментите продължиха...





и за финал...


Получихме разпльокан футболист, който чрез разпльоканите си крайници трябваше да изразява експлозивитет. Да ама той не си правеше труда да изрази каквото и да било, а просто си седеше там, разпльокан и зелен.

Оставихме го да си седи и се заехме да търсим фигура, която дори само с формата си да изразява енергия и устрем.
В търсачките заминаха всякякви комбинации от думи и накрая се спрахме на една фигура която показвам в лошо векторизиран вид, понеже изгубих отигинала:



започнаха експерименти на тема - експлозивност:






последната картинка (съжалявам че е наопаки) беше вариант на който седяхме почти седмица. Напрвихме над 30 различни вида растеризиране на същият принцип, с лъчи във всички пооски, но накрая на някой му хрумна, че е прекалено "техно", а световното е по-скоро "салса" и го оттаковахме и този вариант.

тук отново се сетихме за зеленият разпльокан пич, когото бахме забравили..решихме, че идеята с петната съвсем не е лоша..
Последва още една седмица в която изхабихме две баки с боя за да пръскаме по едно платно, да сканираме получените петна и да се опитваме да ги сглобим във формата на ритащ футболист. Тъкмо получихме що-годе приличен резултат и бяхме на път да се напием щастливо, когато изплува последната идея - логото да не бъде статично, а да се променя. Т.е да няма само едно изображение, а те да бъдат много, като постоянно се сменят и въпреки това, винаги да изглеждат "еднакво".

Оттаковахме и боята и сканирането, понеже е абсурд да сглобиш 20 фигури от петна и те да изглеждат от една серия.
След няколко седмици експерименти получихме 2ГБ глупости и един километрично дълъг фотошоп "action", които по зададена векторизирана фигурка след 15 минути трансофрмации накрая изплюва неин много приятно "разпльокан" вариант.

Това са трите финални варианта, които решихме да бъдат основни:





А общо са единадесет, показани тук с различно применение:


и нататък...











За презентациятя, която е тази събота в Берлин направихме и 30 секунден флаш филм, който се сътой от движещи се "разпльокани" фтуболисти. За целта векторизирахме над 200 отделни фигурки, като всяка от тях беше пусната през "action"-а на фотошоп и накрая бяха сглобени във флаш.

Това е . Работата по това лого отне почти два месеца на екип от 3-ма, а на финала 4-ма човека. Надявам се да е било интересно и полезно.


Съвсем за финал - публикувам и предложенията на другите десет фирми участвали в акцията:

1.
http://gavanski.7floor.net/spf/11/1.jpg
2.
http://gavanski.7floor.net/spf/11/2.jpg
3.
http://gavanski.7floor.net/spf/11/3.jpg
4.
http://gavanski.7floor.net/spf/11/4.jpg
5.
http://gavanski.7floor.net/spf/11/5.jpg
6.
http://gavanski.7floor.net/spf/11/6.jpg
7.
http://gavanski.7floor.net/spf/11/7.jpg
8.
http://gavanski.7floor.net/spf/11/8.jpg
9.
http://gavanski.7floor.net/spf/11/9.jpg
10.
http://gavanski.7floor.net/spf/11/10.jpg


от всички 11 предложения на мен ми е фаворит нашето:)
на второ място слагам номер "5" и на 3-то номер "9".

Толкоз:)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vALE



Регистриран на: 18 Дек 2002
Мнения: 151
Местожителство: USA

МнениеПуснато на: Пет Мар 14, 2003 7:17 am    Заглавие: bravus Отговорете с цитат

Naistina mnogo polezno !!!

I naistina washeto logo e nai-dobro. Pozdrawlenia :)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение MSN Messenger
mucho



Регистриран на: 09 Дек 2002
Мнения: 1781
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Мар 14, 2003 9:53 am    Заглавие: Отговорете с цитат

az li4no onemqh ;) ...

... btw ima li 6ans da widim flash4eto :)
_________________
бяла роза ше закича
на капака на москвича
шоту съм ибахти пича
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Add



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 886

МнениеПуснато на: Пет Мар 14, 2003 10:26 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Gavanski, с твое позволение, мога ли да използвам "историята" на логото ....I mean, public reaction, media attention, team work, brainstorming, timing, competition etc. за ...обучителна цел?
Btw, my favourite is #8...)
Вашето на етап №3, т.е. краен вариянт - вече не ме кефеше.....(

Мммм, дам, интересно нещо разказа, като се има предвид колко силно са обвързани рекламните стратегиина няколкото основни спонсори на FIFA - купчинките с бюджети, които са разпределили и раздали, а агенциите - вече усвоили, с рекламната стратегия на самия FIFIA Headquarters...аз поне, отблизо следя единя от тях и ще ми бъде безкрайно интересно "главоболията" им ако вземете да сменятe....логото на шампионата...)
_________________
surplus
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zhvihti



Регистриран на: 29 Ное 2002
Мнения: 184
Местожителство: Амстердам

МнениеПуснато на: Пет Мар 14, 2003 10:33 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Такива постове са страшно полезни. Вашето лого и на мен най ми харесва. Добра работа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
TIN-TIN



Регистриран на: 06 Ное 2002
Мнения: 276
Местожителство: Bogota

МнениеПуснато на: Пет Мар 14, 2003 11:44 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ae Gavanski ... tea 11 predlojenia sa ot golemi nemski firmi za reklama i dizain ili ..?

Mnoo zle bre.... ujas

Chuval sam che nemcite sa mnogo zle v graphichnia dizain, no tova napravo me razbi ...

Nikvo poznanie na nai elementarnite osnovi za izrabotka na graphichen znak, nikakav creative, palen kich, bih kazal AMATIORSHTINA PALNA !

Ne kazvam che angliiskoto logo e dobro ... napravo e absurd.

Vasheto nai mi dopada, ima ideia i vsichko. Pozdravlenia naistina.

No sam strashno razocharovan ot nemskite graphichni dizaineri ... ili prosto i tam si imate niakoi kato "bateto" det probutva na razni shuro-badjanaci proektite :))))
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
rrorrorr



Регистриран на: 18 Дек 2002
Мнения: 128

МнениеПуснато на: Пет Мар 14, 2003 11:57 am    Заглавие: Отговорете с цитат

bravos gavanski!
napravo ste gi izduhali!
kefi me idejata za promeniashtoto se logo, stiskam paltzi tova logo da gledame po teleto.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ico



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 1722
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Мар 14, 2003 12:24 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Bravo mnogo vpechatliavashto ! :)
______________________________________

Pak gi gledah :))) Jestoko e ! :)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
P E T R O V
mnmlst


Регистриран на: 02 Дек 2002
Мнения: 9090
Местожителство: Earth

МнениеПуснато на: Пет Мар 14, 2003 12:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

eeeeh, tova bih go dal na vseki za primer koito iska da se nauchi HOW TO MAKE BRILLIANT LOGO! za men ostava mukata po neustoimoto jelanie da rabotia v tochno takuf sploten ekip ot profesionalisti...Gavanski, brat mi, az sum siguren che shte razbiete konkurenciata koiato oshte ne sum poglednal. POZDRAVLENIA ZA PREKRASNO SVURSHENATA RABOTA I ZA USPEHA KOITO SHTE POJUNETE UTRE!!! :))))))
_________________
asenpetrov.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
LoveHate
ta tatau


Регистриран на: 06 Ное 2002
Мнения: 4274
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Мар 14, 2003 1:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

daaaaa, дииипли съм импресед, kakto kazvashe baba:)))

iska mi sa da napisha mnogo, ama nema smisal..........
_________________
V2&V8 forever
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гост






МнениеПуснато на: Пет Мар 14, 2003 3:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

kwo da kaza oswen 4e ste otweli kratunite na konkurenciata, koiato kat gledam e tolkowa bosa 4e 4ak mi e zal.
Върнете се в началото
aD



Регистриран на: 24 Дек 2002
Мнения: 393
Местожителство: dgrad

МнениеПуснато на: Пет Мар 14, 2003 4:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Прекрасно. Добър екип сте се събрали явно. Вашия концепт е просто на светлинни години пред тези на конкурентите ви, чийто концепти просто ме втрещиха .. що за наивност в това .. като номер 3 и 11 например. ужасс

Цитат:
Под формата на експеримент ще се опитам да започна отначало и да покажа - с какво започнахме, откъде минахме, къде стигнахме и най-вече - как. Не знам дали ще е интересно, но все си мисля , че проследяването на една работа, отнела месеци, от начало до край е живописно изживяване.


Такива истории съм виждал само в най-добрите книги за лого дизайн.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mEd_lEb



Регистриран на: 14 Дек 2002
Мнения: 24
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Мар 14, 2003 4:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Gavanski мерси за мега якия пост. Пожелавам ви успех в събота!
Конкуренцията мирише лошо, тъй че съм 100% убеден, че вие ще спечелите проекта. Само 1 забележка - защо никой от участниците не е включил логото на ФИФА във финалното лого? Не е ли задължително условие?

Както и да е... можеш да качиш още 2 неща тук... флашчето (да поплакнем малко окото) и плъг-инчето за разпльокване (хе-хе).
_________________
http://www.3dzone-bg.com

...може би съм импотентен,
евентуално и боклук...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
borkin



Регистриран на: 08 Ное 2002
Мнения: 434
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Мар 14, 2003 6:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

petnata sa strahotni, mnogo me kefiat:)
_________________
Няма абсолют, всичко е относително. Но това е абсолютно твърдение. Ergo, има абсолют.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
minimiro
Ксараджия


Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 1974
Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Пет Мар 14, 2003 7:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

...bah !!!!!! * {8-O

*... sal tui mi sa proroni ot uvisnaloto 4ene!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
aD



Регистриран на: 24 Дек 2002
Мнения: 393
Местожителство: dgrad

МнениеПуснато на: Съб Мар 15, 2003 2:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Вече е събота .. чакам се нетърпение да разбера дали все пак ще има българско участие в логото на световното в Германия.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Гавански
12:55 Am


Регистриран на: 21 Ное 2002
Мнения: 417
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб Мар 15, 2003 4:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси на всички за отзивите, очаквах доста повече критика , предвид обичая тук:)). Добре че беше Морг, който в 1.30 през нощта бълваше съобщения на кю-то, крещейки - "Традицията трябва да се спазва, смърт на всичко зелено и разпльокано, не ми мирише на Фифа, мирише ми на нещо друго, искам топка и надпис, искам ..." :)) После продължи с изборяване на всичките ми правописни грешки и проведе лек опреснителен курс по граматика, за което съм му силно благодарен:)

Цитат:
Вече е събота .. чакам се нетърпение да разбера дали все пак ще има българско участие в логото на световното в Германия.



Мисля че не съм се изразил правилно - Конкурс в смисъла на думата няма, както и състезание няма, няма да има и победител. Всичко беше доброволно участие в наша си акция. Също така никой няма никакви официални претенции към фифа и вариант за смяна на вече приетото лого е просто абсурден. По - (!) скоро Бекенбауер ще стане монах, отколкото някой да тръгне да сменя одобрен логотип за хиляди евро.
Конкуренцията, така наречена, е също само м/у нас си..., а презентацията днес, на която замина само шефа, е колкото да се вдигне шум в пресата и да се направи малко самореклама - т.е тя няма никакво значение. Евентуално ще има някакво си гласуване за най-добър вариант пак измежду нас, но нищо повече.
Така че витаминчетата си остават официално лого и него ще гледаме всички.


относно участието на другите десет фирми....наистина всичките са добри професионалисти, печелили са междунардони награди и въобще не са от вчера в занаята. Много от тях са ни отвявали в различни конкурси и т.н.

Аз стигнах до извода, че просто темата е ужасно неблагодарна. Публикувам тука специално за Тин-Тин ":)" няколко варианта на същата тема, направени по задание на списание "Форм" , което подхвана сходна акция.
Повечето са на чужди фирми, предимно американски, а първото е на студиото на Невил Броди.

























Извинявам се много, ама такива глупости има и тука ,че.....
а що-годе графично приличните горящи топки, така любими в америка, са по-банални и от земно кълбо оградено с обръч:)
И тъй като е просто абсурдно да се допусне, че всички вчера печелят награди, а днес са олигофрени, пак казвам - стигнах до извода, че темата е просто много по-тежка отколкото изглежа..и в старанието си да не повтарят неща от предишни години, хората отиват в абстрактното и там вече губят чувството си за мярка.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
P E T R O V
mnmlst


Регистриран на: 02 Дек 2002
Мнения: 9090
Местожителство: Earth

МнениеПуснато на: Нед Мар 16, 2003 4:17 am    Заглавие: Отговорете с цитат

ko vikash brat mi...tia amerikanci dea ...s tia meteoriti..iskat i futbola da sasipiat...heheee! ludnica eii!
_________________
asenpetrov.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
LoveHate
ta tatau


Регистриран на: 06 Ное 2002
Мнения: 4274
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Мар 17, 2003 12:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Az pak na goriashtite neshta sam im BIG FAN, ama tva si go znaete deee:))))
_________________
V2&V8 forever
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
P E T R O V
mnmlst


Регистриран на: 02 Дек 2002
Мнения: 9090
Местожителство: Earth

МнениеПуснато на: Пон Мар 17, 2003 2:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

LH nema losho bre ..i na men mi haresva fire stuffa, stavashe vapros che kfat i da e temata i amerikancite trugvat s plamacite i oginite napred :))))
_________________
asenpetrov.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Лого, бранд и шрифт дизайн Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov