Graphilla.com :: Преглед на тема - макетиране на mesh моделиран в max?
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

макетиране на mesh моделиран в max?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> 3D | Compositing
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
virtualchild



Регистриран на: 17 Май 2004
Мнения: 164
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Апр 04, 2005 10:53 pm    Заглавие: макетиране на mesh моделиран в max? Отговорете с цитат

Ако трябвя да започна по от далеч става въпрос за меш, който моделирам в max да мога да го спесифицирам и реализирам на практика с помощта на равнинни елементи-картон!
Четириъгълните полигони са задължителни в случая понеже острите ъгли на триъгълните полигони немогат да се изрежат качествено.
Понеже полигоните в повечето случаи са конструирани от две кръстосани отсечки(това са отсечки в пространството които лежат на прави които нямат пресечна точка) се появява значителен проблем за съответствие на произволен полигон в равнината на картона!Тоест за да може да се построи полигона от картон се налага осукване около някаква ос, което е недопустимо.

Въпросът ми е възможно ли е по някакъв начин да конвертирам mesh от полигони-конструирани от кръстосани прави в mesh от полигони чийто четири вертекси са в една равнина.Със сигурност при такова превръщане би имало известни отклунения от първоначалната геометрия, но преблизително сходство би ми свършило чудесна работа.

Съмнявам се че има някакво готово решение на въпроса и затова възнамерявам да поразуча maxscript. Ако имате някакви съвети относно хронологията в scripta моля споделете.

Всъщност идеалната ми цел е пълна свобода на изразните средства в съвременната българска архитектура!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ovendelon



Регистриран на: 05 Дек 2002
Мнения: 1038

МнениеПуснато на: Пон Апр 04, 2005 11:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

UV snapshot ne e li neshto podobno?
toest vnimatelno i pravilno razgynati UV-ta nqma li da ti dadat to4no tova?
_________________
if triangles had a god, He would have three sides
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
virtualchild



Регистриран на: 17 Май 2004
Мнения: 164
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Апр 04, 2005 11:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

не немогат да ми дадат точен резултат разгъвките понеже още геометрията е сбъркана.
и аз в началото към unwrap се насочих, но информацията която изтеглям от геометриата може да стане много точно само ако меря с tape направо от модела. Сищо така мога да го експортна в CAD като растер и там също да го разчленявам.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kruchmar



Регистриран на: 03 Дек 2002
Мнения: 180
Местожителство: i otnovo Sofia Bulgaria

МнениеПуснато на: Пон Апр 04, 2005 11:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Имаше някаква програмка която правеше разгъвки на 3Д обекти( един приятел дет прави опаковки ми я беше показал) но сега убии ме не мога да се сетя нито как се казва, нито дали поддържа импорт от познатите 3д формати. Друг ми е въпроса има ли смисъл да се връщаме към макетите, тези дни гледах макета на Йерусалим правен хиляда осемстотин шеисе и някоя, наистина грандиозен труд, ама и времето за които е направен е много дълго( няколко години) и пак, като го погледнеш от близо не е нещо кой знае колко детайлно и красиво. Та в този ред на мисли, смяташ ли че си заслужава да загубиш неколко седмици в сгъване и лепене (щото мисля че идеята ти е да ти го реже плотер) за да постигнеш един не толкова добър ефект, или просто обичаш да лепиш макетчета на архитектура (в чешкия център навремето продаваха такива модели на "Прашкии храд") Аз им бех голем фен :-) Или имаш идея да направиш такива модели, които да отпечаташ и пуснеш по пазара. Според мен, в презентацията на архитектура към дадения момент, това е безмислен много времеотнемащ труд. За тва време дет ще сгъваш и лепиш, можеш да направиш чудеса в 3Д. За мен това е като да се върнем към чертането с рапидограф( да не кажа с тушовка). Нали това е смисъла на 3Д в архитектурата: спестяване на безумното и досадно макетиране. Може и да не съм прав, това е моето лично мнение по въпроса за:
Цитат:
Всъщност идеалната ми цел е пълна свобода на изразните средства в съвременната българска архитектура!

_________________
hayde dnes po-edno ot zavedenieto
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
virtualchild



Регистриран на: 17 Май 2004
Мнения: 164
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 12:01 am    Заглавие: Отговорете с цитат

дааа макетирането не идва, за да покаже перспективата, а се мъча да го докарам защото ще ми баде доказателство че сложнотията може да се построи.
искам да направя нещо долу горе толкова сложно, но без отливки и конкавно,конвексни форми-само от стъклени четириъгълници изрязано по български с диамант!
http://www.professionearchitetto.it/viaggi/photogallery/praga/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Candelero



Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 1211
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 12:25 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Задължително ли е да предадеш МАКЕТ, не може ли да минеш с 3D.... ?

или там кво викаш, трябва да докажеш, че може да се построи....

Идейка една...
Експортни го като ДВГ, то ше ти влезе като меш.. EXPLOID-ваш го и после само трябва да ги наредиш за ПЛОТ... после режеш директно по тях... и почваш да макетираш.....
Ако гониш точност... РАСТЕРА ще те издъни... освен ако не е на много голяма рез....
_________________
The designer can see from his drawings how the final design will look but, unfortunately, not necessarily how it will work.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
kruchmar



Регистриран на: 03 Дек 2002
Мнения: 180
Местожителство: i otnovo Sofia Bulgaria

МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 12:41 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Утре ако успея да се свържа по телефона с тоз пич ще ти кажа името на програмата. Сега ми стана малко по-ясно каква ти е мисълта, ама май и инженер трябва да го изчисли за да се превърне в убедително доказателство :-)
_________________
hayde dnes po-edno ot zavedenieto
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bloop



Регистриран на: 12 Юни 2004
Мнения: 80
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 1:00 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
EXPLOID-ваш го и после само трябва да ги наредиш за ПЛОТ


Tova "samo" oznachava dosta trud da sklopish vseki poligon v edna i sasta ploskost?...ako sam razbral pravilno ideiata na virtualchild.

Inache, Rhino pravi vektorni razgavki ...po koito moge da se rege! ...ako sa planarizirani poligonite veche.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
virtualchild



Регистриран на: 17 Май 2004
Мнения: 164
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 10:19 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Е точно в планаризирането е наи - големия проблем... това в rino може ли да се направи?
иначе задължително след геометризирането се дава на инженер да го смята но в такъв случай единствената задължителна информация е координатите на пресечните точки на осите с точност до милиметър.
те също си имат програмка за целта..

Сега започвам да си мисля дали да не строя още от началото само с планаризирани полигони, но това е голям труд и постоянно трябва да го нагаждам на първоначалната идеа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kekata



Регистриран на: 09 Май 2003
Мнения: 2242
Местожителство: London

МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 1:24 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

a zashto shte go rejesh s diamant ? i to ot styklo? debelinata na stykloto shte napravi maketa ti da izglejda grub, zashtone go napravish ot pleksiglas, kato napravo si go isrejesh s lazer? samo davash o4ertaniqta i shte ti go reznat a ti si go nalepqi posle.. e moje malko da polirash kraishtata :) ma tva e bql kahyr v sravnenie s rqzaneto s diamant :)) osven tova pri pleksiglasa imash po-golqm izbor ot debelini.. pri stykloto n eznam dali ostanaha 2mm ... drugo koeto moje da napravish ako prosto iskash da go pokajesh v obem - 3d printer? ima v BG, no ne se seshtam imeto na firmata v momenta.. tam shte ti napravqt modela mislq bez problem... realno poglednato edin maket nishto nqma da dokaje - nito natovarvaneto na maketa ti shte e takova kakvoto bi bilo v deistvitelnost, nito materialite shte sa s podobni ka4estva da ne govorim 4e ne mojesh da postignesh istinski mashtab...
a ima li problem da pusnesh modela? :) da pogledame de:)
_________________
www.velichkovelikov.com
www.pured.co.uk
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
LMNT



Регистриран на: 09 Ное 2002
Мнения: 321

МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 1:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Имаше някаква програмка която правеше разгъвки на 3Д обекти( един приятел дет прави опаковки ми я беше показал) но сега убии ме не мога да се сетя нито как се казва, нито дали поддържа импорт от познатите 3д формати.


Pepakura??

http://www.tamasoft.co.jp/pepakura-en/
_________________
На экзаменах в разведшколу абитуриент Петр Семенов не ответил ни на один вопрос, в результате чего был принят сразу на второй курс
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
kruchmar



Регистриран на: 03 Дек 2002
Мнения: 180
Местожителство: i otnovo Sofia Bulgaria

МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 3:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

LMNT, точно за тази става въпрос, ама аз не можах да се сетя.
_________________
hayde dnes po-edno ot zavedenieto
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
virtualchild



Регистриран на: 17 Май 2004
Мнения: 164
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 3:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

начи Keka знаех че има 3D принтер но не знаех че и в българия го има.
Обаче причината за темата която пуснах е малко по-различна. Използвам правенето на макета образно. В същината на нещата си остава как ще се построи подобна сграда в българия.
Говоря постоянно за макет понеже и си правя разни проби със сложни модели но от полигони от трапеци....така става но доста ме ограничава.
За построяването на сградата наи-важното което ми трябва и немога да се справя сам е:
меш от четириъгълници всеки от които лежи в една равнина и координатите по x,y,z на всеки от вертексите.
тоест ако веднаш си разреша този проблем ще мога да построявам каквото си пожелая.....
а в момента не е така спокойно строитела може да ти каже-това неможе дастане...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kruchmar



Регистриран на: 03 Дек 2002
Мнения: 180
Местожителство: i otnovo Sofia Bulgaria

МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 3:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

virtualchild:
Цитат:
тоест ако веднаш си разреша този проблем ще мога да построявам каквото си пожелая.....
а в момента не е така спокойно строитела може да ти каже-това неможе дастане...

Той и с макет и без макет пак ще ти го каже, това не зависи от макета според мен, а от това до колко строителят има желание да си разчупи мисленето и да поеме риска да направи такава сграда. Все пак него най вече ще го гонкат и разнасят по медиите ако стане някой сакатлък.
_________________
hayde dnes po-edno ot zavedenieto
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LMNT



Регистриран на: 09 Ное 2002
Мнения: 321

МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 3:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Processa na convertirane mozhe da se okazhe mnogo trudoemak, v zavisssimost ot slozhnosttan a modela ti i broja polygoni,no ne e nepostizhimo.
Po-vazhnoto e, razbira se, da namerish nachin da gi stroish svoevremenno v edna ravnina. Za tova ti trjabva njakoj po-inteligenten CAD/CAM soft, cato naprimer, Digital Project, Pro/Engineer,etc.

Tova koeto as bih napravil v sluchaja e:
1. trjabva da dadesh prioritet na 3 ot 4-te sushtestvuvashti vertices v edin neravninen 4-agalnik, toest,da reshish koi 3 tochki sa ti po-vazhni.
2. postrojavash po 3 tochki triagalnik ili napravo ravnina,v zavissimost ot soft-a,kojot polzvash. ( softove kato Pro-Engineer Spitfire , naprimer ti pozvoljavat directno da postroish ravnina). Ako li ne - align'vash edin predvaritelno prigotven ravninen pravoagalnik s toku-shto postroenijot triagalnik.
3.pravish sushtata procedura za sasednite ne-ravninni 4-goni.
4. Namirash presechnitzata im. V Rhion3D, naprimer, si ima instrument za tova -"object intersection".
5. Imajki taka prigotvenata reshetka ot linii/presechnitzi,mozhesh da postroish avtomatichno i li ruchno polygoni.
6. izpolzvash spomenatata veche Pepa&Kura ,-)
7. uchastie!
_________________
На экзаменах в разведшколу абитуриент Петр Семенов не ответил ни на один вопрос, в результате чего был принят сразу на второй курс
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Kekata



Регистриран на: 09 Май 2003
Мнения: 2242
Местожителство: London

МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 3:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

eto i 3d printera ;)
http://www.sparkyprototype.com/docs/default_bg.html
_________________
www.velichkovelikov.com
www.pured.co.uk
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
virtualchild



Регистриран на: 17 Май 2004
Мнения: 164
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 4:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

много благодаря за линка!
смятам обаче, че той не ми върши работа понеже програмката не се бърка по никакъв начин в моделирането.
понеже хартията има еластичност и издържа на осукване няма никакъв проблем да се направи макетче от хартия.
при строителството нещата не стоят така понеже неможе осукването предварително да се зададе при изработката аке се прави от метал а да не говорим ако е стъкло.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kekata



Регистриран на: 09 Май 2003
Мнения: 2242
Местожителство: London

МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 4:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

:)) na mene mi se struva 4e v edna sgrada ne e hubavo da ima usukvane.. edna ideq - nqma li programi za simulaciq na naprejeniq za sgradi? imam predvid kakto ima za otlivki, injenerno proektirane i t.n. .. mislq 4e edin takyv software shte ti reshi problmite :) vsyshtnost, interesno mi e i na men syshtestvuva li izobshto takyv software? za iz4islqvane na arhitecturni konstrukcii? ili ako moje da se polzva nqkoi ot injenernite takiva?
_________________
www.velichkovelikov.com
www.pured.co.uk
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
virtualchild



Регистриран на: 17 Май 2004
Мнения: 164
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Апр 05, 2005 6:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

има доста програми за изчисляване на конструкции... например sap ако не се лъжа. виждал съм как се въвежда информацията и знам долу горе какъв продукт се вади накрая. от това което знам смятам че мога да построя сграда която има планаризирана геметрия- наи тапотп решение е да обърнеш меша в пач...но много сложно става за изпълнение ... и не бих се наел да го правя така!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
virtualchild



Регистриран на: 17 Май 2004
Мнения: 164
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Апр 06, 2005 10:15 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря на всички за коментарите!
Проблема ми е разрешен успешно!
Ако може само да ми кажете как в max мога да извлека информация за координатите на всяка точка по x,y и z.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> 3D | Compositing Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov