RG®
Регистриран на: 07 Дек 2002 Мнения: 5656
|
Пуснато на: Пон Ное 17, 2008 8:13 pm Заглавие: Когато "Сименс" дойде в България - Изложба |
|
|
Изложба проследява връзката между индустрията, дизайна и изобразителното изкуство
Изложбата в СГХГ показва присъствието на фирмата "Сименс" в България по необичаен начин - през развитието на изкуството. Причината е една: връзката между изкуство и технологии винаги е била една от най-силните страни на фирмената политика на "Сименс". Едно от доказателствата за това е откритата през 1996 г. във Виена галерия Siemens_artLab. Затова и тук са включени неща на български художници, представяни в тази: Иван Мудов, Боряна Пандова, Иван Николов, Самуил Стоянов и Красимир Терзиев.
Тук може да видим много познати и напълно непознати предмети и фотографии: моделът на първата електрическа железница от 1879, портативна кинокамера от 1934, персонален компютър от 1979, прахосмукачка и вентилатор от 30-те, както и прословутия черен телефон, присъствал в почти всички софийски къщи преди Втората световна.
В същото време изложбата проследява хронологията на присъствието на "Сименс" в България. Разделя я на три периода: 1878-1944, 1970-1997 и 1998-2008. Всеки от тях е представен с конкретни продукти на фирмата или техни снимки, паралелно с които "вървят" произведения на изкуството от края на XIX век до наши дни, които разширяват контекста и дават много по-пълна представа за времето и естетиката му. Използвани са творби и експонати от Софийската градска художествена галерия, Националния политехнически музей, "Сименс форум" - Мюнхен. Куратор на изложбата е Мария Василева, а художник - Надежда Олег Ляхова.
Иначе концернът "Сименс" - една от най-старите и големи компании за електрически уреди - има дълга история. Сред най-важните й моменти е основаването му от Вернер фон Сименс на 12 октомври 1847, въвеждайки съвременния телеграф, който напълно измества морзовата азбука. През 20-те и 30-те на ХХ век вече произвежда радиоапарати, телевизори и електронни микроскопи, през Втората световна е един от ключовите производители за режима на Хитлер, през 50-те разширява производството с компютри, перални машини и медицински уреди, а през 1997 произвежда първия мобилен телефон с цветен дисплей, а тези дни агенция Франс прес съобщи, че за първи път в 161-годишната история на германския концерн жена влиза в борда на директорите, където ще управлява 42 млрд. евро.
СГХГ, до 14 декември
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=584501 |
|