RG®
Регистриран на: 07 Дек 2002 Мнения: 5656
|
Пуснато на: Пон Мар 02, 2009 4:33 pm Заглавие: Бургас, Варна... Иде пролет! Излезте, разходете се! |
|
|
Законодателят на ар нуво
Стане ли дума за ар нуво или сецесион името на Алфонс Муха (1860-1939) само идва в съзнанието. Известността връхлита художника в Париж, където през декември 1894 г. той работи в печатницата на Льомерсие. По това време актрисата Сара Бернар подготвя "Жизмонда" в "Театъра на Ренесанса" и спешно има нужда от плакат за постановката. Муха поема ангажимента, без никога да е правил нещо подобно. Когато представя проекта си в нестандартен формат (тесен и висок), с богати орнаменти, а Жизмонда в бледи цветове (за разлика от наложения диктат от Лотрек и Шере на наситените нюанси в плаката), стройна и царствена фигура (каквато Бернар далеч не била), директорът на печатницата останал разочарован. Но творбата носи на Муха шестгодишен договор с актрисата. Плакатът на "Жизмонда" става толкова търсен, че Бернар разпорежда да се разлепят само част от поръчаните 4 хил. броя, а останалите продава на колекционери.
Публиката във Варна ще може да види част от най-известните плакати от парижкия период на Алфонс Муха, донесли му световна популярност. Изложбата се открива тази вечер от 18 часа в главното фоайе на Фестивалния и конгресен център във Варна. Тридесет и осемте творби са каширани на табло (50/70) и ще останат на разположение до края на март. Експозицията се организира от Дружеството за българо-чешко и словашко приятелство във Варна и е част от програмата на чешката култура във Варна.
Самият Муха дълги години е председател на Дружеството за чехословашко-българска взаимност, създадено през 1923 г. А за това поводът е неговата муза, пловдивчанката Мари Хитилова, която е негова ученичка. Художникът се жени за нея през 1906 г. - тогава тя е на 22 години, а той 24 години по-възрастен. До края на живота му Мари го вдъхновява и го дарява с две дъщери и един син.
Характерният стил в плакатите на Муха става известен по-късно като ар нуво. Работите му са белязани от един основен мотив: красивите жени, облечени в ефирни облекла с неясни очертания. Първата самостоятелна изложба на художника е организирана през 1897 г. от списанието "Журнал на художниците" в Galerie La Bodiniere. Каталогът, за чийто увод е използвано писмо на Сара Бернар, включвал 107 творби. Втората му изложба по-късно същата година включва внушителните на брой 400 работи и е представена в няколко европейски града.
Втората световна война заварва Алфонс Муха в Чехословакия. Той е един от първите арестувани от Гестапо, който го разпитват и го пускат, но вече сериозно болен. На 14 юли 1939 г., след тежко прекарана пневмония, художникът умира на 79-годишна възраст, десет дена преди 80-годишния си юбилей.
В историята остава като един от запалените славянски националисти. Едно от последните послания, които прави с творчеството, си е цикълът монументални платна "Славянска епопея", сред които и "Цар Симеон Български - Зорница на славянската писменост".
http://www.dnevnik.bg/morski/2009/02/26/681915_zakonodateliat_na_ar_nuvo/
Цялата колекция ”Машините на Леонардо” в Бургас
01 март 2009 / News.dir.bg
За първи път у нас ще гостува цялата колекция от 27 макета, принадлежащи на музея "Леонардо да Винчи" в Италия.
Експозицията пристига в Бургас по покана на бургаската община, със съдействието на Алесандро Бузони - почетен консул на България в град Винчи, област Тоскана, съобщиха от пресслужбата на община Бургас, цитирани от БТА.
Точните възстановки на Леонардовите машини ще бъдат транспортирани със специално оборудван камион, с дължина повече от 18 метра и с височина четири метра. Очаква се те да пристигнат в Бургас на 3 март сутринта, а разтоварването и монтирането им ще започне веднага при засилени мерки за сигурност. Най-големият макет е висок 1 м, широк - 1,35 м, и дълъг 3 м.
Машините са правени по оригиналните скици на Леонардо. Колекцията включва прототипи на асансьор, водно колело, машина за летене, многоцевна картечница, подвижен мост, печатарска преса, струг за пробиване на отвори. Изложбата, наречена официално "Научно-техническото наследство на Леонардо да Винчи", ще бъде подредена в Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски". Тя ще бъде открита на 9 март в 18.00 часа. Цената на билета ще бъде 2 лева за възрастни и 1 лев за ученици и пенсионери. Деца до седемгодишна възраст ще разглеждат безплатно експозицията, която ще остане в Бургас до 10 май.
http://burgas.dir.bg/2009/03/01/news4074888.html
:-) |
|