Graphilla.com :: Преглед на тема - Задачка закачка : Алтернативни процеси
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Задачка закачка : Алтернативни процеси
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Фотография, фотоманипулация и ретуш
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
n1x0n



Регистриран на: 16 Окт 2003
Мнения: 1819
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Окт 14, 2004 9:07 pm    Заглавие: Задачка закачка : Алтернативни процеси Отговорете с цитат

Някои постинги последно време ме насочиха към една идея, която се надявам да ви хареса.
Съществуват огромен брой така наречени "алтернативни процеси" в традиционната фотография. Повечето от тях са били основни процеси на времето си, но с развитието на фотохимията и фотографската индустрия са били "отписани" и заменени с нови, по-удобни, по-бързи и т.н. процеси.
Идеята ми е да направим малко "завръщане към традициите" :-) имитирайки тези "алтернативни процеси" чрез цифрова обработка.
Целта на закачката ще е да се постигне максимално подобие на оригиналния процес чрез обработка на цифрово фото или сканирана снимка.
Примери за многообразието от процеси можете да видите тук:
http://www.alternativephotography.com/process.html
Може би трябва да избираме всяка седмица/месец по един нов процес и да опитваме с него, като в края на посочения срок, всеки един от нас ще сподели своя начин за постигане на ефекта за да обменим опит.
Какво мислите?
_________________
Veritas † Aequitas
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mim



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3963
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Окт 14, 2004 10:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

чудно!
ама се сещам кой вече ни е отнесъл ;)
щото мен още ми е трудно да разпозная кога нещо му е дигитално и кога не е
така е, който си е работил и в тъмната стаичка и adobe-стаичката е наясно из основи
предполагам всички се досещат кой е
_________________
и един шоколад увива мармота в станиол
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
n1x0n



Регистриран на: 16 Окт 2003
Мнения: 1819
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Окт 15, 2004 9:44 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз лично мисля да не е конкурс, така че "отнасяния" няма да има - само научени неща! :-)
_________________
Veritas † Aequitas
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ula



Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 184

МнениеПуснато на: Съб Окт 16, 2004 2:22 am    Заглавие: Отговорете с цитат

жал ми е да гледам как тази хубава тема минава все по-назад...
идеята на n1x0n определено е едно от малкото умни неща, които съм чела напоследък в graphilla...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
homesick



Регистриран на: 18 Авг 2004
Мнения: 65
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Съб Окт 16, 2004 10:30 am    Заглавие: Отговорете с цитат

аз пък миналата нощ направих циановия слой на един гумбихроматен портрет, днес ще направя жълтото и магентата и ако всичко остане под контрол ще го пусна тук. всъшност аз съм от другата страна на задачката, правя нещата с по старият начин с химия.

ула ти кой процес си наподобила или не е някой конкретен?

предлагам да изберете един конкретен и цяла седмица да се работи само него, следващата седмица друг и т.н. на мен лично най-интересни са ми цианотип, гумбихромат, солен, бромойл трансфер, полароид трансфер, и лит
_________________
2+2=5
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ula



Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 184

МнениеПуснато на: Съб Окт 16, 2004 11:05 am    Заглавие: Отговорете с цитат

homesick написа:
всъшност аз съм от другата страна на задачката, правя нещата с по старият начин с химия.

ула ти кой процес си наподобила или не е някой конкретен?


да ти кажа честно, абсолютен любител съм и за мен снимането е начин за разтоварване, така че представа нямам дали съм наподобила някой от "старите" методи ;)... напоследък имам залитане по всичко ретро и ми беше наистина забавно да експериментирам в тази посока...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
homesick



Регистриран на: 18 Авг 2004
Мнения: 65
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Съб Окт 16, 2004 11:30 am    Заглавие: Отговорете с цитат

аз бях поствал преди няколко лит портрета, и тогава предложих някой да се опита да постигне процеса дигитално, само дето не успях да сканирам обикновените черно-бели копия. та някой ако има желание нека се пробва да го наподоби, обаче не само контраст и тон ами и всичките му особености като зерно, тъмните петна в следствие локалното действие на проявителя и т.н. аз съм виждал онлайн примери но там успяват само контраст и тон да направят
_________________
2+2=5
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
homesick



Регистриран на: 18 Авг 2004
Мнения: 65
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Съб Окт 16, 2004 11:31 am    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.graphilla.com/viewtopic.php?t=7490

това е темата с лит портретите
_________________
2+2=5
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
n1x0n



Регистриран на: 16 Окт 2003
Мнения: 1819
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Окт 16, 2004 12:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

n1x0n написа:
Може би трябва да избираме всяка седмица/месец по един нов процес и да опитваме с него


homesick написа:
предлагам да изберете един конкретен и цяла седмица да се работи само него, следващата седмица друг и т.н.


Добре, вече сме двама! :-)
Ако срока е седмица, според мен има шанс хората да се развдижат, ако е месец, всеки ще минава с номера "има време" и ще се мотае.

homesick, ако успееш да сканираш черно-белите копия ще е добре, не толкова хората да си играят точно с тях, колкото да видят "преди-след" ситуацията за по-точен ориентир.

п.п.
"алтернативни" не значи само стари... това което е направила Ula, например на мен лично най-много ми напомня на BW Полароид трансфер. За справка: http://www.creativepro.com/story/feature/18750.html
_________________
Veritas † Aequitas
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
de_si



Регистриран на: 23 Дек 2003
Мнения: 210

МнениеПуснато на: Нед Окт 17, 2004 10:26 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ideqta e strahotna, oba4e mnogo govorite, a ni6to ne pokazvate, q se stqgaite!

i ne men mi se iska da opitam, no ne znam otkude da zapo4na, ako nqkoi moje da dade link s tutorials ili neshto shte e super :)

Ula, mnogo mi haresvat samite snimki, no retushut im e doshul malko v pove4e pone spored men
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mim



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3963
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Окт 19, 2004 5:10 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

не знам дали изобщо хванах посоката, тръгнах в опит да наподобя gum bichromate и по-точно 1 работа на Salomon Vergara, но в един момент се отплеснах по други трънливи пътеки
то в началото даже бях започнала и със съвсем друг кадър


_________________
и един шоколад увива мармота в станиол
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
AVEL



Регистриран на: 05 Юли 2003
Мнения: 123
Местожителство: Sf.BG

МнениеПуснато на: Сря Окт 20, 2004 11:43 am    Заглавие: Отговорете с цитат

sega shte vi kaja kakvo mislia az
temata e interea i to dosta

ve4e kazvah v edna druga tema 4e shtee golqm fun da se napravi "digitalno napodobqvane"
problema (pak kazvam ) e sledniq 4e ne se misli organi4no pred komputyr,a i nqma na4in da napodobish neshto koeto ne poznavash (vse edno risuvash bez anataomiq ili neshto podobno) i tam e imenno problema ,pove4eto hora se sysredoto4avat do nai- gorniq sloi na vyzpriqtieto i prosto pravqt narybeni karishta,a syshnostta na procesite e syvsem druga - razlika v plytnostta ,nasitenostta, rqzkostta i drugi bazisni problemi
az li4no vinagi moga da poznaq digitalno izmislenoto ,no ne i digitalno napravenoto
ideqta e druga da se prosledi kakvo immeno e syshtestveneoto v daden proces, kakva e po rali4nata mu izraznost ot obiknovennata fotografiq ,kak na4ina na kopirane moje tolkova da promeni neshtata

v karian smetka 4ara na altertaivnite sposobi nikoi ne moje da me ubedi nee v capane s himiq, syshene ,greshno exponirane ,nedookislqvane i tn(tva zabavlqva i e milo ,no kogato si go pravish za experimenti ) ,a v rezultata
namiram komputrite za 4udesen pomoshtbik za pravene na neshtata no nevrvam v izcqlo digitalniq process kato cqlo ,pone nqma tolkova znaniq za programite sigurno

i taka haide izbirame proces i izbirame "fotografiq izto4nik" i go pravim vsi4ki edno i syhto po razli4ni na4ini tva shtee fun

primerno nai lesniq i dosta priqten polaroid transfer :)) m?

[img]http://pro.corbis.com/images/AX024435.jpg?size=67&uid={f19b8c54-140f-4ce1-94d4-a9a8a36980c3}[/img]


za dosegashnite experimeti sa sym 100% za! super sa sanali maikata i dyshterqta no e malko neqsen procesa i "nespecifiziran" ,mim syshto respect

haide tav e pihste i davaite materiali da ba4kame xaxa
digi. alt. workshop e tva e istinata
_________________
all my useless advice
all my hanging around
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mim



Регистриран на: 07 Ное 2002
Мнения: 3963
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Окт 20, 2004 3:26 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аvel, 100% прав и докато не го пипнем нещото само ще обикаляме около целта и ще я налучкваме

да не се заричам, но мисля да започна с правенето на хартия (рециклирана хартия) най-малкото ще мога да я използвам за текстура за всякакъв вид неща пък и преди време бях започнала с тия опити
ако някой има съвети по въпроса - ще го изслушам внимателно, че то винаги има пропуснати моменти
представете си - алтернативни процеси върху ръчно изработена хартия - да се разтопиш от кеф
_________________
и един шоколад увива мармота в станиол
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Demetrii



Регистриран на: 02 Юли 2003
Мнения: 422
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Окт 20, 2004 6:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами аз имам под ръка един друг мануал.

http://www.boinaslava.net/~free/Demetrii/Transfers%20small.pdf

За рамките могат да се намерят много софтовари, които го правят много близки. Например:
http://www.autofx.com/pge_6/pge_6.html
или
http://www.extensis.com/en/products/product_family.jsp?locale=en_US&id=1022
Ами това за сега. Успех.
_________________
Photo group Naos
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Гост






МнениеПуснато на: Чет Окт 21, 2004 2:53 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ха и аз да се обадя.
И аз като авел мисля.
Тоест докато не сам минал, пипнал, омазал фотография само ще се опитвам да наподобя нещо дето немам идея кво е.
Макар, че съм убеден че ако познавам процеса реално, дигитално може да се наподоби напълно.
Та за мен а и за други ще е полезно по някакав начин да понаучим
/за обща култура/за тези процеси. Примерно си мисля за документиране на процеса на части, в снимки и с обяснения.
Ако някой въобще му се занимава. Иначе идеята ще се ограничи към кръг познавачи, тоест такива които си играят с тез неща.
Върнете се в началото
Demetrii



Регистриран на: 02 Юли 2003
Мнения: 422
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Окт 21, 2004 5:04 pm    Заглавие: от нетърпение... Отговорете с цитат

Аз понеже се интересувам от доста време от този процес /разбирай полароид трансфер/, нямах търпение да поработя върху няколко стари неща.

Това са няколко снимки работени по различно време и в различно състояние...







За съжаление не са това което трябва да бъдат, но просто не мога да отделям повече от 15-20 минути на снимка.
_________________
Photo group Naos
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
sebastianz55



Регистриран на: 17 Дек 2003
Мнения: 1447
Местожителство: yellow submarine a.k.a. office

МнениеПуснато на: Съб Окт 23, 2004 11:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Понеже ми се наложи да правя нещо от рода и се сетих за тази тема, та...


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
papa irry



Регистриран на: 29 Фев 2004
Мнения: 64

МнениеПуснато на: Сря Окт 27, 2004 11:41 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

da se vklucha i az v alternativnata zabava :)........


_________________
keep it simple ;]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lukcheto



Регистриран на: 18 Сеп 2003
Мнения: 42
Местожителство: по света и у нас :)

МнениеПуснато на: Чет Окт 28, 2004 1:20 am    Заглавие: Отговорете с цитат

По повод на имитацията на Полароидния трансфер, според мен не трябва сляпо да се набляга само на имитацията на завършека на краищата на изображението(така специфични за него), важно е и да се обърне внимание на леко бледите и смити цветове, липса на контраст и безупречна детайлност :)
Жалко, че нямам скенерче да онагледя :)
Много ми е интересна темата и я следя с любопитство :)
_________________
*mY lIfeStyLe iS wiNdsUrfIng fReeRide*
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
RG®



Регистриран на: 07 Дек 2002
Мнения: 5656

МнениеПуснато на: Чет Окт 28, 2004 10:03 am    Заглавие: :-) Отговорете с цитат

papa irry!

Не знам за процесите...

Но пък толкова пластове на битието в една снимка...

Поздравления!!!

Успех!

:-)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Фотография, фотоманипулация и ретуш Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov