Graphilla.com :: Преглед на тема - The Magic Calligraphy
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

The Magic Calligraphy

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Общи приказки
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
pif_a



Регистриран на: 03 Дек 2002
Мнения: 49
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Апр 07, 2008 4:20 pm    Заглавие: The Magic Calligraphy Отговорете с цитат

Calligraphy by Murat Ünver
http://www.youtube.com/watch?v=vw4nUdHYQ4E

OMG!
_________________
уеб дизайн
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irf



Регистриран на: 20 Дек 2007
Мнения: 106
Местожителство: Илюстрания

МнениеПуснато на: Пон Апр 07, 2008 7:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за линка :)
Гледам, че калиграфа е турчин... само да вметна в тази връзка, че ако някой в София се интересува от ислямска калиграфия може да си купи книжка с такава от Иранския културен институт на орлов мост ( за съжаления написана на арабица ). Не ми струваше много скъпо доколкото помня. За жалост беше черно-бяла.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=qoIvd3zzu4Y
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HEA



Регистриран на: 20 Окт 2005
Мнения: 1244

МнениеПуснато на: Пон Апр 07, 2008 8:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

irf написа:
Благодаря за линка :)
Гледам, че калиграфа е турчин... само да вметна в тази връзка, че ако някой в София се интересува от ислямска калиграфия може да си купи книжка с такава от Иранския културен институт на орлов мост ( за съжаления написана на арабица ). Не ми струваше много скъпо доколкото помня. За жалост беше черно-бяла.


Мисля, че си си взел точната книга за калиграфия
При ислямската калиграфия се ползват извадки на молитви и добропожелания от Корана им, който в оригинал е на арабски.
Докато бях на гости на приятели в Истанбул посетих един от дворците им Топкапъ сарай и останах очарована от това което видях по стените им:
Доста интересно ми се стори че си поставят и картини в домовете с такива писмени знаци, но ми беше неудобно да ги снимам.



Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
NOX



Регистриран на: 26 Фев 2003
Мнения: 2140

МнениеПуснато на: Пон Апр 07, 2008 8:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

a za6to da ne si postavqt takiva kartini? korana zabranqva izobrazqvaneto na hora ili jivotni - za tova kaligrafiqta e izvedena do takova nivo tam, 4e da se polzva i za ukrasa.
_________________
"... човек се влияе, а средностатистическия човек се влияе дори повече." wi-flip-ff
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
HEA



Регистриран на: 20 Окт 2005
Мнения: 1244

МнениеПуснато на: Пон Апр 07, 2008 8:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

NOX написа:
a za6to da ne si postavqt takiva kartini? korana zabranqva izobrazqvaneto na hora ili jivotni - za tova kaligrafiqta e izvedena do takova nivo tam, 4e da se polzva i za ukrasa.


Сега от теб го научавам - помислих, че са твърде набожни.. което не е далеч от истината де.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irf



Регистриран на: 20 Дек 2007
Мнения: 106
Местожителство: Илюстрания

МнениеПуснато на: Пон Апр 07, 2008 9:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ислямската калиграфия е на високо ниво, както каза НОКС, поради мюсюлманския аниконзъм - буквалното тълкуване на Втората божа заповед ( "Втора" според православното броене ). На мюсюлманските художници са им забранени всякакви изображения на животни, хора, кръгли скулптури, затова ислямският художествен талант се изявява най-вече в арабески и калиграфия.
Иначе мисля, че не си ме разбрала - не само калиграфията в тази книга, но и обяснителния текст е на арабица, така че не мога да разбера нищо от историята, описана вътре, и даже не знам на какъв език е - не само арабски се пише с арабица. :) Иначе ето тук има рядък феномен: ислямизация на латиница.
>>>http://www.youtube.com/watch?v=RTEs4f7MIbY&feature=related
Ислямизация на кирилица съм виждал на корицата на едно издание на "Хиляда и една нощ" от преди 89-та.

Примери за аниконизъм от по ново време са до известна степен липсата на герб върху българския държавен флаг и политиката спрямо емотиконите в графила. ;)

БТВ Ако някой може да ми преведе книгата ще съм му безкрайно благодарен :) Преводачите искат маса пари :(
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=qoIvd3zzu4Y
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kekata



Регистриран на: 09 Май 2003
Мнения: 2242
Местожителство: London

МнениеПуснато на: Пон Апр 07, 2008 10:24 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

абе не знам дали им е било забранено да рисуват хора и животни, ама сега тъкмо чета една книга на Орхан Памък, която разказва точно за ислямските (в случая турските) миниатюристи май беше около 15 век - много интересно четиво - препоръчвам. Казва се "Името ми е Червен"
_________________
www.velichkovelikov.com
www.pured.co.uk
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
NOX



Регистриран на: 26 Фев 2003
Мнения: 2140

МнениеПуснато на: Пон Апр 07, 2008 10:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

za religiozni knigi vinagi stava duma traktovka v ob6ti linii mai principno im e zabraneno. Religioznite zakoni, kato vsi4ki drugi zakoni, sa koi kakto si gi pro4ete i razbere
_________________
"... човек се влияе, а средностатистическия човек се влияе дори повече." wi-flip-ff
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kekata



Регистриран на: 09 Май 2003
Мнения: 2242
Местожителство: London

МнениеПуснато на: Пон Апр 07, 2008 10:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

аз доколкото знам, забранено им е да изобразяват бога си - икони, скулптури и т.н. абе нещо като антиидолопоклонници :)
иначе си рисуват май на воля
_________________
www.velichkovelikov.com
www.pured.co.uk
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
NOX



Регистриран на: 26 Фев 2003
Мнения: 2140

МнениеПуснато на: Пон Апр 07, 2008 10:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

e da de..ama nali bog syzdava 4oveka po svoi obraz i podobie,a i yv vsqka jiva tvar ima 4ast ot boga i izobrazqvaiki q, pravish izobrajenie na boga...
_________________
"... човек се влияе, а средностатистическия човек се влияе дори повече." wi-flip-ff
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kekata



Регистриран на: 09 Май 2003
Мнения: 2242
Местожителство: London

МнениеПуснато на: Пон Апр 07, 2008 10:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

а тва не го знам аз вече ;) в книгата пише как изрисували миниатюри със сякви животни и хора, султани, султанки и не знам ко .. абе сериозно рисуване е падало :)
_________________
www.velichkovelikov.com
www.pured.co.uk
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
NOX



Регистриран на: 26 Фев 2003
Мнения: 2140

МнениеПуснато на: Пон Апр 07, 2008 10:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

e... i ne samo te - persiitzi, azeri...
mai ne e bilo to4no zabrana a samozabrana..zavisi kak si go razbral i t.n.
Za tova imame tova:



imame i tova:



_________________
"... човек се влияе, а средностатистическия човек се влияе дори повече." wi-flip-ff
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
R_E_X



Регистриран на: 19 Дек 2002
Мнения: 178
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Апр 08, 2008 12:31 am    Заглавие: Отговорете с цитат

интересна материя си е това. Конкретно има доста интересна информация около тези неща:

наричат се Тури, калиграфски символи които съдържали името на султана. Голяма мода е било да се слагат по монетите(мисля че и все още). Като се проследи етимологията и на израза Ези-Тура ...вече знаете от къде идва това Тура ;) Разгледайте сайта, голяма зарибявка е:
http://www.tugra.org
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
HEA



Регистриран на: 20 Окт 2005
Мнения: 1244

МнениеПуснато на: Вто Апр 08, 2008 3:35 am    Заглавие: Отговорете с цитат

irf написа:

Иначе мисля, че не си ме разбрала - не само калиграфията в тази книга, но и обяснителния текст е на арабица, така че не мога да разбера нищо от историята, описана вътре, и даже не знам на какъв език е - не само арабски се пише с арабица. :) (


Усетих се аз ама малко по-късно .. :)

NOX - де да ти имах информацията на време докато бях на място...

Kekata - намерих книгата в Хеликон - найстина изглежда обещаваща, благодаря за препоръката :)

R_E_X - благодаря за линка :)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Общи приказки Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov