Graphilla.com :: Преглед на тема - Предоставяне изходните файлове на клиента
 

Graphilla.com Форуми

 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори
   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Предоставяне изходните файлове на клиента

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Общи приказки
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
tech_noir



Регистриран на: 04 Окт 2003
Мнения: 100
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Сеп 27, 2006 7:35 pm    Заглавие: Предоставяне изходните файлове на клиента Отговорете с цитат

Казус (за мен):
Имам едни клинети дето искаха корпоративна брошура (с размер на малък каталог се получи). По това време имахме договор, за нещо както абонамент (те ми плащат твърда сума месечно, срещу определна моя ангажираност с проектите им). Хареса им резултата и ха и визитки, ха и папки, ха и корпоративен сайт, айде после и PDF-чета за мейл със същия дизайн. В договора са фиксирани неща както изходни материали, задание и краен резултат.
Продължаваме да работим с тях, но вече на рамков договор и заплащане на парче. Като им трябва корекциика или допечатка на някое от горните неща, казват какво им трябва, пращат поменените или нови текстове, разбираме се за парички, плащат си и всичко точно.

Да ама вчера ми поискаха файлове "дето да можем да редактираме текста на PDF-a" (интернет компания са). Знам че са си увеличили щатните дизайнери. Сещам се за какво са им изходни файлове. Знам и че там никой няма да е чувал за InDesign.
От годините при рекламистите нямам спомени за някой дето би се навил при поискване да предостави на клиента изходните файлове за кампания, ако няма изрична предварителна договорка. От друга страна след както са си плащали, нистина имат copyright, ама за крайния продукт.
Пратих им .indd. Ако намерят с какво да ги отворят, могат да си променят текста (то е едно сложно нацелване на текстови полета и дизайн под тах, ама както и да е) и да ми ги пратят обратно.Озовали се на моя комп, ще си намерят .ai-тата, шрифтовете и .tiff-овете и нещата ще са ОК.
Днес имаше един драматичен разговор с лайтмотив че нищо не могат да направят с тия sreenshtot-ове и да съм им пратил .ai-тата, необходими за свестен PDF-а (за да могат да минат и без мене в случая и за в бъдеще).

Вие как постъпвате в такива ситуации?
_________________
freak
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
velinov



Регистриран на: 17 Сеп 2004
Мнения: 3975
Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Сря Сеп 27, 2006 7:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

След като са си платили за тотал дизайна, имат право на работни файлове-епсове, тифчета, псд-та, шрифтчета. Би трябвало при приключване на работата по 'стила' ти сам да си ги издадеш на едно CD, а дали ще продължат да ползват твойте услуги при положение, че имат щатен дизайнер... ами не. Защо да го правят ако от тук нататък работата е рутинна и техния човек би се справил? Кофти, че по този начин клиента си заминава ама идва друг...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
turnteibl



Регистриран на: 23 Май 2003
Мнения: 256
Местожителство: tzitznitza

МнениеПуснато на: Чет Сеп 28, 2006 11:13 am    Заглавие: Отговорете с цитат

velinov : клиента купувайки брошура, не купува с нея и шрифта !!!
_________________
www.kpucu.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя MSN Messenger
velinov



Регистриран на: 17 Сеп 2004
Мнения: 3975
Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Чет Сеп 28, 2006 11:16 am    Заглавие: Отговорете с цитат

A ако шрифта е запазен??? Аз за такива случаи говоря!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kliment



Регистриран на: 30 Окт 2004
Мнения: 2044
Местожителство: Новогорци

МнениеПуснато на: Чет Сеп 28, 2006 11:17 am    Заглавие: Отговорете с цитат

хаха ;)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
LoveHate
ta tatau


Регистриран на: 06 Ное 2002
Мнения: 4274
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Сеп 28, 2006 12:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

въпрос на предварителна договорка... няма общо положение...
_________________
V2&V8 forever
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
PetyoDenev



Регистриран на: 20 Мар 2006
Мнения: 1241
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Сеп 28, 2006 12:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

tech_noir
клиента реши ли да те сменя да знеш че ще го направи Велинов право каза един си отива друг идва
_________________
ALFA MILANO
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
P E T R O V
mnmlst


Регистриран на: 02 Дек 2002
Мнения: 9090
Местожителство: Earth

МнениеПуснато на: Чет Сеп 28, 2006 12:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

LoveHate написа:
въпрос на предварителна договорка... няма общо положение...


напълно съгласен... ако не сте се договорили предварително за изходните файлове... а сега ги искат... можеш най-учтиво да им ги продадеш като за последно :) и нормално да им обясниш, защо искаш пари за тях.
_________________
asenpetrov.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
velinov



Регистриран на: 17 Сеп 2004
Мнения: 3975
Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Чет Сеп 28, 2006 12:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Съгласен за предварителната договорка! Всичко си има цена, но в поста на tech_noir се усеща (поне аз така мисля), че не би дал кьорав файл, като вид последно отмъщение за това, че вече няма да ползват услугите му.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nub



Регистриран на: 06 Авг 2005
Мнения: 1557

МнениеПуснато на: Чет Сеп 28, 2006 12:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако в договора пище че имат право да вземат тези файлове им ги даваш.
Конкретно в твоя случай аз ако съм ще им чукна една цена по 3 и ако искат да си ги купят ако не живи здрави.
Миналата година клиент се опита да ме бутне от клона по същия начин без да прочете внимателно какъв договор е подписал, в последствие взе едно каре и го препрати на 10 медии (освен че стана мазало щото тифа беще рисайзнат за различни размери:) го отнесе и с заплащане на неустойки и от тогава си плаща за всичко.
Тва е бизнес, не разчитай на думи като "доверие", "познати", "отношение".
Единствената дума е Договор и ако се постараеш да се защитиш преди още да са си помислили как да те хлъзнат е идеално.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tech_noir



Регистриран на: 04 Окт 2003
Мнения: 100
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Сеп 28, 2006 12:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

А,не, подобни реакции биха били доста аматьорски, а лични взаимоотношения и емоции не бива да се смесват с работата.
Пък и какво както не им го дам - ако са в състояние да се справят с редакцията, ще са в състояние и да го направят от 0. Просто ще им отнеме повечко време.

Просто питам какво се прави - в такива случаи скандалите са последното нещо, което трабва да се прави. С конкретния клиент работим и по други поректчета и задачи по които бачкането си продължава, в някои отношения съм крачка пред щатните им дизайнери (май в момента 4 броя), а и тази страна е малка и да се разделим не се знае къде и как ще се сблъскаме пак след някоя година. Освен това човек гради имидж и т.н. и емоционални реакции, особено ако се окаже че не си прав са пагубни.

Щеше да е по-сложно, ако шрифта беше комерсиален и използваните изображения не бяха с CC лиценз.
В крайна сметка има развитие - предложиха ми доплащане за изходните файлове. Аз пък реших да не им искам пари (още повече че хич не мога да гарантирам че хората им ще се справят с моите файлове, а и няма да положа допълнителен труд), а за в бъдеще да драснем едно анексче по въпроса.
_________________
freak
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
nub



Регистриран на: 06 Авг 2005
Мнения: 1557

МнениеПуснато на: Чет Сеп 28, 2006 6:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Тва с анекса е най разумно. Аз имах предвид, че когато договора е добре направен и комуникацията с клиента е нормална нещата винаги намират решение. Но едно 70 процента от клиентите живеят с идеята че си им длъжен. Но както каза всеки случай е конкретен и всеки договор също.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
panagonov



Регистриран на: 07 Апр 2004
Мнения: 1355
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Сеп 29, 2006 9:38 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Файловете според мен са собственост на клиента. Той не ти е платил само за идеята в крайна сметка - защо след като му изработиш лого и му вземеш съответната сума, когато той дойде при мена аз ще трябва да му взимам още 50 лева за да му го векторизирам отново. Та той си е платил за неговата изработка - тук няма логика.
Голямото "НО" тук е че когато даваш файловете няма да ги даваш със шрифтове, освен ако не са собственост на клиента, ако не са - имаш 2 варианта - даваш ги както са си оригиналите - а той после да се оправя или обръщаш всичко в криви - така клиента ти има читав файл за печат, за чиято изработка си е платил, но като цяло много трудно ще парави корекции по тях.
_________________
Много говориш бе, Панагонов!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tech_noir



Регистриран на: 04 Окт 2003
Мнения: 100
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Сеп 29, 2006 11:01 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Не става дума за лого (точно пък лого те вече си имаха).
Има използвани 40-тина снимки, които ако не са изрично безплатни и royality-free щяха да са доста по-съществена част от бюджета в сравнеие шрифта. Освен всичко друго имаше и примерно двуметрови пана за изложения, което щеше да натежи откъм цена на изображението.

По въпроса за логата - аз лично такива не правя но съм приятно впечатлен Amity Studio. Като поръчаш там, пращат JPG (въпреки че аз лично бих пратил заключен PDF де, да може да се разпечатва), казваш каквото има да казваш, както е уточнено всико пращат във векторен вид, казват кои шрифтове за ползвани (да си ги купиш ако държиш) и кои от тях ако има такива са специално тунинговани (ако доплатиш получаваш и тунингования шрифт от тях), разбира се коректно зададени цветове с карнетки в четирите гами и всичко точно. Перфектно точна работа.
Но при логата все пак е по-проста ситуацията.
_________________
freak
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
panagonov



Регистриран на: 07 Апр 2004
Мнения: 1355
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Сеп 29, 2006 3:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз говорех примерно. Изработката на лого и на брошура не се различават като предпечатен акт. А относно заключването на pdf - не си прави илюзии, отключва се за секунди.
_________________
Много говориш бе, Панагонов!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Graphilla.com Форуми -> Общи приказки Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov